• Grupa PINO
  • Prv.pl
  • Patrz.pl
  • Jpg.pl
  • Blogi.pl
  • Slajdzik.pl
  • Tujest.pl
  • Moblo.pl
  • Jak.pl
  • Logowanie
  • Rejestracja

Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Newsy ze świata dotyczące zanieczyszczenia plastikiem naszej planety.

Strony

  • Strona główna
  • Księga gości

Archiwum

  • Grudzień 2024
  • Listopad 2024
  • Wrzesień 2024
  • Sierpień 2024
  • Lipiec 2024
  • Czerwiec 2024
  • Maj 2024
  • Kwiecień 2024
  • Marzec 2024
  • Luty 2024
  • Styczeń 2024
  • Grudzień 2023
  • Listopad 2023
  • Październik 2023
  • Wrzesień 2023
  • Sierpień 2023
  • Lipiec 2023
  • Czerwiec 2023
  • Maj 2023
  • Kwiecień 2023
  • Marzec 2023
  • Luty 2023
  • Styczeń 2023

Najnowsze wpisy, strona 35


< 1 2 ... 34 35 36 37 38 ... 49 50 >

Według badań 74% konsumentów jest owych...

W opublikowanym w kwietniu 2022 raporcie, opracowanym we współpracy z Boston Consulting Group, ankietowano uczestników pod kątem preferencji związanych z ekologicznymi opakowaniami oraz chęci płacenia więcej za produkty w opakowaniach będących przyjaznymi środowisku.

Okazało się, że większość konsumentów identyfikuje się jako „świadomi ekologicznie”, przy czym ponad dwóch na trzech konsumentów uważa „przyjazne dla środowiska opakowanie nadające się do recyklingu” jako ważne. A z 74%, którzy powiedzieli, że zapłaciliby więcej za ekologiczne opakowania, prawie jedna czwarta jest gotowa zapłacić za wzrost kosztów o 10% lub więcej. Wynika to prawdopodobnie z większej świadomości konsumentów dotyczącej plastikowego zagrożenia naszej planety, które odczuwamy coraz bardziej. Dlatego przeciętny nabywca bardziej niż kiedykolwiek skupia się na zrównoważonym życiu i jest gotowy zapłacić więcej za poddawalne recyklingowi opakowanie, aby chronić planetę.
 
 
kubki Cancap

 

„Ta zwiększona świadomość konsumentów, napędzana zwiększonym doniesieniem w mediach o wpływie zanieczyszczeń na środowisko i odejściem dużych korporacji od tworzyw sztucznych, niezależnie od tego, czy są to słomki, torby na zakupy czy plastikowe butelki na wodę, naprawdę podkreśla nasze odkrycia” – powiedział Michael Mapes, dyrektor generalny Trivium Packaging.

„Konsumenci bardziej niż kiedykolwiek skupiają się na zrównoważonym życiu i są gotowi zapłacić, aby chronić planetę. Daje to markom realną możliwość wpływania na decyzje zakupowe poprzez oferowanie przyjaznych dla środowiska opcji dla swoich konsumentów" – dodał Mapes.
 
 
ekologiczne zatyczki do puszek
 
Wyniki raportu pokazują również, że prawie połowa konsumentów unika tak zwanego „szkodliwego” opakowania. Spośród konsumentów unikających „szkodliwych” opakowań. 68% respondentów kojarzy plastik z zanieczyszczeniem oceanów.
 
 
 
kubki wielokrotnego użytku
 
„Przy stosunkowo niskich wskaźnikach recyklingu pokonsumenckiego (jednorazowego użytku), tworzywa sztuczne nadal mają wpływ na środowisko. W ostatnich latach badania wykazały, że około 79% plastiku gromadzi się na wysypiskach lub w środowisku” – powiedziała Jenny Wassenaar, wiceprezes ds. zrównoważonego rozwoju w Trivium Packaging. „Badania pokazują, jak duży nacisk konsumenci kładą na rozwijanie naszych opcji opakowań, aby zmniejszyć nasz wpływ na środowisko” — powiedział Mapes.
 
 
opakowanie wielokrotnego użytku
 
Badanie zostało przeprowadzone przez Boston Consulting Group w USA i obejmuje odpowiedzi od ponad 15 000 konsumentów ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Ameryki Południowej.
04 lutego 2023   Dodaj komentarz
plastikowe siatki   plastikowe torby   trujący plastik   plastik jednorazowego użytku   plastikowe zagrożenie  

Plastikowe sztućce i opakowania mogą pozostać...

Brytyjskie Muzeum Historii Naturalnej twierdzi, że plastikowe sztućce są używane średnio przez trzy minuty, ale mogą pozostać w środowisku przez setki lat.

 

plastikowe śmieci

 

Ponieważ plastik jest „wbudowany w całą gospodarkę współczesnego społeczeństwa”, mówi dr. Eatherley - całkowite uniknięcie jego użycia nie jest łatwe. „Zamiast tego musimy przejść do gospodarki o bardziej zamkniętym obiegu, w której cały używany przez nas plastik jest wychwytywany i poddawany recyklingowi” – mówi.

 „W tej chwili jest to jednak trudne, ponieważ używa się tak wielu różnych rodzajów plastiku, co utrudnia ich rozdzielenie”. Badania laboratoryjne wskazują, że mikrodrobiny plastiku mogą być szkodliwe dla komórek ludzkich, ale brakuje badań jednoznacznie wykazujących negatywny wpływ na ludzkie zdrowie.
 
 
plastikowe zanieczyszczenia
 
Wielu mieszkańców ZEA może się zastanawiać, czy spożywana przez nich woda w plastikowej butelce ma wpływ na ich zdrowie. Badanie przeprowadzone w 2018 r. przez naukowców z Brazylii, Portugalii i USA, którzy przyjrzeli się butelkowanej wodzie z dziewięciu krajów, wykazało, że 93 procent próbek zawiera mikrodrobiny plastiku, głównie fragmenty plastiku. Z kolei włókna są kolejną najbardziej rozpowszechnioną kategorią. Dwa lata później wydawca Consumer Reports przetestował 47 wód butelkowanych i znalazł substancje perfluoroalkilowe i polifluoroalkilowe (PFAS), znane jako „zawsze chemikalia”, ponieważ pozostają w środowisku, w „wielu produktach”.
 
 
jednorazówki z plastiku
 
Te chemikalia, których źródło było niejasne, były związane między innymi ze zmianami rozwojowymi, rakiem i uszkodzeniem układu odpornościowego. W większości próbek wody niegazowanej poziomy PFAS były poniżej jednej części na bilion, podczas gdy niewielka większość wód gazowanych przekraczała ten próg. W prawie wszystkich próbkach ilości metali ciężkich mieściły się w granicach bezpieczeństwa.
04 lutego 2023   Dodaj komentarz
spożywamy plastik   trujący plastik   plastik jednorazowego użytku   plastikowe zagrożenie   plastikowe sztućce  

Tylko 5% recyklingu z tworzyw sztucznych...

Według nowych badań Greenpeace, tylko 5% gór plastikowych odpadów wytworzonych przez amerykańskie gospodarstwa domowe w zeszłym roku zostało poddanych recyklingowi. Amerykanie wyrzucili 51 mln ton plastiku w 2021 r. – z czego prawie 95% trafiło na wysypiska śmieci, do oceanów lub zostało rozrzucone w atmosferze. To około 309 funtów plastiku na osobę.

Według Greenpeace, problem z tworzywami sztucznymi nie sprowadza się tylko do bezmyślnego konsumpcjonizmu czy lenistwa – w rzeczywistości sytuacja nadal byłaby zła, nawet gdyby każde gospodarstwo domowe oddzieliło każdy kawałek plastiku i wyrzucił go do dedykowanego kubła recyklingu. Oszustwo związane z recyklingiem rozgniewa tych, którzy spędzili czas na starannym myciu plastikowych pojemników i butelek, w przekonaniu, że w końcu zostaną ponownie przetworzone i przerobione na inne plastikowe opakowanie, którego świat prawdopodobnie nie potrzebuje.
 
 
plastikowa butelka

 

„Korporacje takie jak Coca-Cola, PepsiCo, Nestlé i Unilever od dziesięcioleci współpracują z branżowymi grupami frontowymi, aby promować recykling tworzyw sztucznych jako rozwiązanie problemu odpadów z tworzyw sztucznych. Ale dane są jasne: praktycznie rzecz biorąc, większość plastiku po prostu nie nadaje się do recyklingu. Prawdziwym rozwiązaniem jest przejście na systemy ponownego użycia i ponownego napełniania” – powiedziała Lisa Ramsden, starszy działacz Greenpeace USA ds. tworzyw sztucznych.

Po tym, jak Chiny przestały przyjmować odpady z tworzyw sztucznych w 2018 r., ponieważ były to w zasadzie śmieci, zbyt brudne, aby je poddać recyklingowi, niedoboru mocy nigdy nie udało się odzyskać, podczas gdy zużycie tworzyw sztucznych wciąż rosło, do czego również przyczyniła się "pandemia" Covid-19 pompowana przez WHO, któremu chyba najbardziej zależy na tym, byśmy utonęli w plastiku. Ale eksport plastiku zawsze był fałszywym rozwiązaniem, podobnie jak recykling niektórych rodzajów plastiku, ponieważ odpady z tworzyw sztucznych są tak wszechobecne, że są niezwykle trudne do zebrania, praktycznie niemożliwe do sortowania, szkodliwe dla środowiska i drogie w ponownym przetwarzaniu, a często zawierają materiały toksyczne.
Według Lisy Ramsden, po trzech dekadach przemysł twierdzi, że recykling tworzyw sztucznych jest wciąż na etapie raczkowania. „Zamiast kontynuować ekologizację i wprowadzać w błąd amerykańskie społeczeństwo, przemysł powinien poprzeć ambitny Globalny Traktat Tworzyw Sztucznych , który ostatecznie zakończy erę plastiku” - mówi Ramsden.
Traktat jest obecnie opracowywany, po tym, jak w marcu ponad 170 krajów poparło historyczną rezolucję ONZ w sprawie zakończenia zanieczyszczenia plastikiem, a międzynarodowe prawnie wiążące porozumienie, ma obowiązywać do 2024 roku. Mamy nadzieję, że traktat określi trajektorię plastiku na tle kryzysu zanieczyszczenia dla przyszłych pokoleń, w którym opakowania zastępowane są systemami ponownego użycia i ponownego napełniania lub w ogóle nie mają opakowania.
04 lutego 2023   Dodaj komentarz
recykling   opakowania jednorazowego użytku   odpady z tworzyw  

Wpływ pandemii na zwiększenie zanieczyszczenia...

Zanieczyszczenie plastikiem stało się dla nas problemem poczawszy od lat 60 tych XX wieku, ale kiedy noszenie masek, jednorazowe plastikowe butelki i butelki do dezynfekcji rąk stały się normą, sytuacja znacznie się pogorszyła. Chociaż w wielu krajach przyznano że nie było żadnej pandemii Covid-19, to np. u nas wciąż nie sprzedały się wszystkie produkty, bezprawnie nazywane "szczepionkami" i minister zdrowia wciąż straszy "pandemią". Wszelkie problemy gospodarcze ostatnich dwóch lat powstały na kanwie bajki: "COVID-19". Jednak światowy problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi staje się coraz bardziej dyskutowany i jak przyczynia się to do stanu naszej planety. Tutaj przyjrzymy się bliżej problemowi plastiku i temu, jak bajka o strasznej pandemii przyczyniła się do jeszcze większego zanieczyszczenia plastikiem. To co zrozumiałe, nieustannie lobbowana bajka o pandemii w mediach doprowadziła do zmniejszenia liczby przedmiotów wielokrotnego użytku w miejscach publicznych, a nawet w gospodarstwach domowych. Zamiast ryzykować zanieczyszczenie innej osoby, wiele organizacji nalegało na używanie jednorazowych plastikowych przedmiotów, takich jak: kubki i sztućce, aby zmniejszyć to ryzyko. Duża część tego plastiku nie nadaje się do recyklingu w gospodarstwie domowym, co prowadzi do większej ilości plastiku w obiegu.

 

plastik w morzach

 

Niewłaściwe zarządzanie inicjatywami recyklingowymi

Gdy świat się zamknął, wiele branż zmagało się z równie skutecznym funkcjonowaniem. Tylko jednym z tych sektorów był cały przemysł odpadowy zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Obchodzenie się z odpadami COVID-19 wiązało się ze szczególnymi wyzwaniami , ale poza tym wzrost ilości odpadów doprowadził do niewłaściwego gospodarowania odpadami z tworzyw sztucznych z powodu braku dostępnego personelu i zmniejszenia liczby osób, które mogłyby jednocześnie pracować.
 

Blokady i dania na wynos

Podczas gdy normalnie wychodziliśmy zjeść w restauracji, podczas nielegalnych lockdownów "pandemii COVID-19", ludzie spożywali więcej dań na wynos i robili zakupy online. Działania te doprowadziły do wzrostu liczby wysyłanych pojemników na wynos, z których wiele jest wykonanych z plastiku nienadającego się do recyklingu, oraz plastikowych opakowań i toreb ochronnych wykorzystywanych do dostaw zakupów online. Chociaż sytuacja ta nieco złagodniała po ponownym otwarciu restauracji i sklepów, pozostaje ona głównym źródłem odpadów z tworzyw sztucznych. Gdziekolwiek wychodzisz, butelki zawierające środek dezynfekujący stały się powszechne we wspólnych przestrzeniach, dodając więcej plastiku.
 

Rozpowszechnienie jednorazowych środków "ochrony"

Przez cały okres "pandemii", a nawet teraz, środki ochrony osobistej były niezbędne. Chociaż ogół społeczeństwa czasami decydował się na maski wielokrotnego użytku z tkaniny, maski jednorazowego użytku są najczęstszym wyborem w miejscach pracy i placówkach opieki zdrowotnej. Hipokryci z WHO, którzy sa największa agencja marketingowa przemysłu farmaceutycznego przeszli samych siebie. Nie tylko to, ale plastikowe rękawiczki są coraz częściej używane w szpitalach i innych praktycznych zawodach. Ponieważ Światowa Organizacja Zdrowia wyraziła zaniepokojenie odpadami medycznymi (których nakazała uprzednio używać), wzrost ilości nienadających się do recyklingu i często zanieczyszczonych tworzyw sztucznych był istotnym czynnikiem w wykładniczym wzroście odpadów z tworzyw sztucznych... ale zaraz... przecież to oni nakazywali/sugerowali noszenie maseczek i rękawiczek gumowych, które i tak nie chroni przed zakażeniami odwirusowymi, a nawet zwiększaja transmisję wirusów w społeczeństwie. Nie można zaprzeczyć roli skorumpowanych urzędników z WHO w zwiększaniu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, zwłaszcza w oceanach na świecie.
03 lutego 2023   Dodaj komentarz
plastikowe zagrożenie   plandemia   fałszywa pandemia  

Diety pudełkowe szkodzą nam wszystkim

Diety pudełkowe oraz posiłki z dostawą do domu zapewniają konsumentom relaks poza kuchnią, ciepłe posiłki z lokalnej restauracji i… kilka plastikowych pojemników jednorazowego użytku... Tak zatruwa się naszą planetę...

 

plastikowe opakowania jednorazowe

 

Ale czy osoby korzystające z takiej formy diety zdają sobie sprawę z tego, czy te plastikowe pojemniki na wynos są bezpieczne? Plastikowe pojemniki — od opakowań na żywność po kubki do kawy — zawierają materiały, które mogą zepsuć ludzkie hormony, takie jak estrogeny i testosteron. Są to tak zwane chemikalia zaburzające gospodarkę hormonalną i niestety mogą trafić również do żywności.

 

szkodliwe diety pudełkowe

 

Po pierwsze: z czasem plastik zużywa się i traci maleńkie części swojej struktury — małe „mikroplastiki”, które następnie mieszają się z posiłkiem. Po drugie, chemikalia zaburzające gospodarkę hormonalną mogą wyciekać (lub, bardziej formalnie, „wymywać” ) z plastiku i wsiąkać bezpośrednio w żywność. Plastik podgrzewany w kuchence tylko pogarsza sprawę; zarówno zrzucanie mikrodrobin plastiku, jak i wymywanie chemikaliów staje się bardziej prawdopodobne po takim zabiegu.

 Niektóre z kluczowych substancji chemicznych zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego w nowoczesnych tworzywach sztucznych to słynny bisfenol A, znany także jako BPA, oraz cała klasa chemikaliów znana jako "ftalany". Obie substancje chemiczne sprawiają, że tworzywa sztuczne są trwalsze i mocniejsze, ale mogą również zakłócać komunikację hormonalną organizmu. W szczególności wiadomo, że BPA naśladuje funkcje estrogenu. W rezultacie spożywanie ftalanów wiąże się z zaburzeniami zdrowotnymi, w tym nadciśnieniem i chorobami układu krążenia, zaś spożywanie BPA wiąże się min. z zaburzeniami czynności nerek .
 

Agencja ds. Żywności i Leków podkreśla, że większość spożywanego przez ludzi BPA przechodzi przez nasze ciała bez wchłaniania. Czy można im wierzyć? Po badaniach wykonanych w marcu bieżącego roku – zdecydowanie nie! Dr. Kelly Johnson-Arbor, toksykolog i dyrektor medyczny w National Capital Poison Center uważa że skutki narażenia na chemikalia tworzyw sztucznych na dorosłych ludzi wciąż nie są dobrze poznane. „W USA wszyscy jesteśmy narażeni na tworzywa sztuczne” - mówi Johnson-Arbor. „Musiałbyś użyć grupy kontrolnej z… miejsca, w którym nie ma żadnego plastiku. A to będzie trudne”. Podobnie, ponieważ tworzywa sztuczne są dość nowym zjawiskiem, które spopularyzowano w połowie XX wieku, badanie ich długofalowych skutków zdrowotnych okazało się trudne.

 

mikroplastik z opakowań w wodzie

 

Ponieważ naukowcy starają się zrozumieć, w jaki sposób narażenie na plastik wpływa na zdrowie, dr. Sheela Sathyanarayana z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, która bada narażenie na chemikalia zaburzające gospodarkę hormonalną, zaleca podjęcie rozsądnych środków ostrożności w celu ograniczenia niepotrzebnego narażenia. Ciepło jest kluczowym czynnikiem, który zwiększa ryzyko narażenia na szkodliwe chemikalia w plastiku – wyjaśnia. „Przeprowadzono kilka eksperymentów, w których podgrzewanie płynów lub żywności w tworzywach sztucznych zawierających te chemikalia z pewnością zwiększy narażenie na nie. Dlatego nie zalecamy wkładania plastiku do kuchenki mikrofalowej”, mówi dr. Sathyanarayana.

 

plastikowy kubek jednorazówka

 

A kuchenki mikrofalowe nie są jedynym urządzeniem kuchennym, od którego można trzymać plastikowe pojemniki z dala. „Nie zalecamy wkładania ich do zmywarki, ponieważ powoduje to ich degradację”. Czyli po umyciu jednorazówki do zmywarki – mikrodrobiny plastiku lądują w odpływie i dalej przedostają się do ekosystemu. „Nawet jeśli plastikowy pojemnik jest oznaczony jako bezpieczny w kuchence mikrofalowej, oznacza to po prostu, że się nie stopi”, wyjaśnia Johnson-Arbor. „Nawet jeśli plastikowy pojemnik jest oznaczony jako bezpieczny w kuchence mikrofalowej, oznacza to po prostu, że się nie stopi”, wyjaśnia Johnson-Arbor. Nadal może zawierać substancje chemiczne, takie jak BPA, ftalany lub inne potencjalnie szkodliwe materiały, chyba że wyraźnie zaznaczono, że nie są one uwzględnione. Warto również spojrzeć na numer recyklingu na plastiku, co może dać pomocną wskazówkę (ale niekoniecznie ostateczną). Przykładowo: plastik nr 3 prawdopodobnie zawiera DEHP , ftalan, podczas gdy plastik nr 7 może zawierać BPA. Nr 6 zawiera styren, potencjalny czynnik rakotwórczy.

03 lutego 2023   Dodaj komentarz
jednorazowe opakowania   szkodliwe diety pudełkowe   diety pudełkowe  
< 1 2 ... 34 35 36 37 38 ... 49 50 >
Konradpistol | Blogi