Plastikowe sztućce i opakowania mogą pozostać...
Brytyjskie Muzeum Historii Naturalnej twierdzi, że plastikowe sztućce są używane średnio przez trzy minuty, ale mogą pozostać w środowisku przez setki lat.
Ponieważ plastik jest „wbudowany w całą gospodarkę współczesnego społeczeństwa”, mówi dr. Eatherley - całkowite uniknięcie jego użycia nie jest łatwe. „Zamiast tego musimy przejść do gospodarki o bardziej zamkniętym obiegu, w której cały używany przez nas plastik jest wychwytywany i poddawany recyklingowi” – mówi.
„W tej chwili jest to jednak trudne, ponieważ używa się tak wielu różnych rodzajów plastiku, co utrudnia ich rozdzielenie”. Badania laboratoryjne wskazują, że mikrodrobiny plastiku mogą być szkodliwe dla komórek ludzkich, ale brakuje badań jednoznacznie wykazujących negatywny wpływ na ludzkie zdrowie.
Wielu mieszkańców ZEA może się zastanawiać, czy spożywana przez nich woda w plastikowej butelce ma wpływ na ich zdrowie. Badanie przeprowadzone w 2018 r. przez naukowców z Brazylii, Portugalii i USA, którzy przyjrzeli się butelkowanej wodzie z dziewięciu krajów, wykazało, że 93 procent próbek zawiera mikrodrobiny plastiku, głównie fragmenty plastiku. Z kolei włókna są kolejną najbardziej rozpowszechnioną kategorią. Dwa lata później wydawca Consumer Reports przetestował 47 wód butelkowanych i znalazł substancje perfluoroalkilowe i polifluoroalkilowe (PFAS), znane jako „zawsze chemikalia”, ponieważ pozostają w środowisku, w „wielu produktach”.
Te chemikalia, których źródło było niejasne, były związane między innymi ze zmianami rozwojowymi, rakiem i uszkodzeniem układu odpornościowego. W większości próbek wody niegazowanej poziomy PFAS były poniżej jednej części na bilion, podczas gdy niewielka większość wód gazowanych przekraczała ten próg. W prawie wszystkich próbkach ilości metali ciężkich mieściły się w granicach bezpieczeństwa.
Dodaj komentarz