Zjadamy plastik - co to dla nas oznacza?
Podczas 26 Europejskiego Tygodnia Gastroentrologicznego (UEG) w Wiedniu naukowcy poinformowali o kolejnym odkryciu godzącym w producentów plastikowych opakowań. Mikroplastik można znaleźć w stolcu ludzi z całego świata. Skąd się tam wziął? Ludzie zjadają go wraz z rybami i owocami morza – to nie powinno dziwić nikogo, kto siedzi w temacie zanieczyszczeń mórz i oceanów. Zadziwiające może być to, że plastik spożywany również z piwem, wodą butelkowaną i innymi napojami przechowywanymi w opakowaniach, które są jednorazowego użytku.
Globalna produkcja tworzyw sztucznych, które towarzyszą nam od lat, wynosi setki milionów ton rocznie. Tendencja ta nadal jest wzrostowa. Szacuje się, że do tej pory wyprodukowano ich już ponad 8 miliardów ton.
Ocenia się, że 2 do 5 % wszystkich wyprodukowanych tworzyw sztucznych trafia wtórnie do mórz i oceanów. W warunkach morskich są spożywane przez wszelkie morskie stworzenia, wchodząc do łańcucha pokarmowego, co kończy się na jego szczycie – czyli u nas – ludzi.
Czym jest mikroplastik?
Mikroplastikiem nazywamy kawałki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 mm. Wykorzystywane są one we wszelkiego rodzaju produktach w przemyśle. Bywa że powstają również w sposób niekontrolowany wskutek rozpadu większych kawałków plastiku pod wpływem warunków atmosferycznych, czy mechanicznego zużycia. Spożycie mikroplastiku przez organizmy żywe może prowadzić do zmian chorobowych przewodu pokarmowego, zapalenia tkanek, problemów z wątrobą, powstawania chorób nowotworowych i wielu innych schorzeń. Oddziaływanie plastiku na ludzki organizm jest wciąż badane. Dowiedziono natomiast że mikroplastik może również ułatwiać przenoszenie patogenów i toksycznych związków chemicznych.
Jak donoszą badacze, był to pierwszy tego typu eksperyment potwierdzający wieloletnie przypuszczenia. W tej chwili mamy pewność - tworzywa sztuczne ostatecznie docierają do ludzkiego jelita. To bardzo niepokojąca wiadomość. Nowotwory jelita grubego są trzecim rodzajem nowotworów, na które umierają ludzie. Dodatkowo, badania prowadzone na zwierzętach dowiodły, że najmniejsze cząsteczki plastiku dostają się również do krwioobiegu, układu limfatycznego, wątroby i innych organów. Aby jednoznacznie zdefiniować co to oznacza la nas – ludzi, konieczne jest przeprowadzenie badań na ludziach. Równolegle powinno się wykonywać badania długofalowe, różnymi metodami i określić, czy ich wyniki są ze sobą zbieżne, czy wykazują znaczące różnice.