Plastik nas dusi - o raporcie Minderoo
Tworzywa sztuczne stanowią poważne zagrożenie dla planety i większości form życia na niej. Wiedza na temat szkodliwości odpadów z tworzyw sztucznych oraz obecności szkodliwych chemikaliów w tych materiałach jest już szeroko rozpowszechniona. Ostatnie analizy Minderoo ujawnia pełny wpływ tych zagrożeń na ludzi i środowisko. Komisja Minderoo-Monako ds. Tworzyw Sztucznych i Zdrowia Ludzkiego opublikowała obszerny raport, w którym stwierdza, że tworzywa sztuczne mają swoje korzyści, ale stanowią jednocześnie ukryte zagrożenie dla zdrowia ludzi i planety. Obecne liniowe wzorce produkcji, użytkowania i utylizacji tworzyw sztucznych nie uwzględniają zrównoważonego projektowania ani bezpiecznych materiałów.
Raport wykazał, że ponad 10 000 syntetycznych chemikaliów, takich jak: ftalany, bisfenole, PFAS, bromowane i fosforoorganiczne środki zmniejszające palność, są integralnymi składnikami tworzyw sztucznych. Te składniki uwalniają się podczas codziennego użytkowania, a dowody naukowe coraz częściej wskazują na ich toksyczny wpływ na zdrowie ludzi, takie jak neurotoksyczność, rakotwórczość, zaburzenia hormonalne i immunologiczne. Ze względu na brak skutecznych metod odzyskiwania, ponownego użycia i recyklingu szkodliwych tworzyw sztucznych, powodują one poważne szkody dla zdrowia i środowiska, wiążą się z ogromnymi kosztami ekonomicznymi oraz są odpowiedzialne za głębokie nierówności społeczne. Niestety, szkody te rosną w zastraszającym tempie.
Komisja Minderoo-Monako przedstawiła cztery kluczowe ustalenia
1. Tworzywa sztuczne szkodzą zdrowiu i środowisku na całym świecie, a obecne praktyki dotyczące produkcji, stosowania i utylizacji tych materiałów nie są zrównoważone. W zasadzie nie istnieją, jeśli porównany stosunek produkcji, do recyklingu. Szkody pojawiają się na każdym etapie cyklu życia plastiku, od produkcji po utylizację. Tworzywa sztuczne mogą powodować neurotoksyczność rozwojową, zaburzenia endokrynologiczne, rakotwórczość i inne negatywne skutki zdrowotne. W oceanach tworzywa sztuczne powodują zaśmiecanie plaż, zanieczyszczają wiry oceaniczne, powodują fizyczne uszkodzenia gatunków morskich i obejmują rozległe szkody w ekosystemach morskich. Produkcja tworzyw sztucznych przyczynia się również do emisji gazów cieplarnianych, które wpływają na zmiany klimatyczne.
Globalna produkcja tworzyw sztucznych stale rośnie i jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do pogarszających się szkód dla środowiska i zdrowia ludzkiego. Niemal połowa ze wszystkich wyprodukowanych w historii tworzyw sztucznych powstała po 2002 roku. Niskie wskaźniki odzysku i recyklingu, wynoszące mniej niż 10% na całym świecie, dodatkowo potęgują szkody związane z tworzywami sztucznymi. Odpady z tworzyw sztucznych utrzymują się w środowisku przez długi czas. Raport zwraca uwagę na konieczność zrównoważonego projektowania i stosowania bezpiecznych materiałów. Konieczne są radykalne zmiany w podejściu do tworzyw sztucznych, aby zapobiec dalszym szkodom dla środowiska i zdrowia ludzkiego. Raport zaleca przyjęcie podejścia opartego na zasadzie zapobiegania szkodom, zastępowania szkodliwych substancji bezpieczniejszymi, a także lepsze zarządzanie odpadami, poprawę odzysku i recyklingu oraz przyspieszenie przejścia na zrównoważone i bezpieczne alternatywy dla tworzyw sztucznych.
2. Szkodliwe stosowanie chemikaliów
Tysiące chemikaliów używanych w produkcji tworzyw sztucznych powodują szkody dla zdrowia ludzi i środowiska. Te chemikalia wyciekają z tworzyw sztucznych i zanieczyszczają środowisko, narażając ludzi na toksyczne substancje. W środowisku i organizmach żywych, wiele związanych z tworzywami sztucznymi chemikaliów może ulec przemianom chemicznym, tworząc produkty rozpadu i metabolity, z których wiele jest bardzo toksycznych. Producenci tworzyw sztucznych często nie ujawniają wystarczającej ilości informacji na temat tożsamości, składu chemicznego lub potencjalnej toksyczności chemikaliów stosowanych w produkcji tworzyw sztucznych.
3 Koszty ekonomiczne związane z tworzywami sztucznymi są ogromne
Szacuje się, że w 2015 roku koszty związane z tworzywami sztucznymi przekroczyły 250 miliardów dolarów (2015 Int$) na całym świecie, w tym koszty związane ze zdrowiem, emisjami gazów cieplarnianych i degradacją środowiska. W samej tylko Ameryce koszty zdrowotne związane z trzema chemikaliami związanymi z tworzywami sztucznymi (PBDE, BPA i DEHP) przekroczyły 920 miliardów dolarów (2015). A przecież te koszty nie obejmują pełnych kosztów wpływu tworzyw sztucznych na zdrowie i środowisko. Wszystkie te koszty są ponoszone przez przemysł petrochemiczny i producentów tworzyw sztucznych, ale to obywatele, podatnicy i rządy ponoszą je bez rekompensaty. „W 2015 roku do produkcji plastiku wykorzystano 4% paliw kopalnych, a przewiduje się, że do 2050 roku ten odsetek wzrośnie do 20%. To oznacza, że problemy, które już obserwujemy, będą się pogarszać, wraz ze wzrostem produkcji paliw kopalnych” - mówi profesor Sarah Dunlop - kierownik Działu Tworzyw Sztucznych i Zdrowia Człowieka w Fundacji Minderoo.
4. Nierówności w skutkach dla wrażliwych populacji
Szkody zdrowotne, środowiskowe i ekonomiczne wynikające z używania tworzyw sztucznych w sposób nierównomierny dotykają wrażliwe i zagrożone populacje. Te zróżnicowane skutki są widoczne na całym świecie, niezależnie od poziomu dochodów. Zasady zrównoważonego rozwoju wymagają przełamania tych niesprawiedliwych obciążeń, aby żadna grupa nie ponosiła nieproporcjonalnego udziału w szkodach spowodowanych przez tworzywa sztuczne, a ci, którzy czerpią korzyści ekonomiczne z produkcji i używania tworzyw sztucznych, ponosili sprawiedliwy udział w kosztach, które obecnie są eksternalizowane.
Wpływ szkodliwych tworzyw sztucznych na środowisko i ludzi stale rośnie
Raport jednoznacznie wskazuje na rosnący wpływ tworzyw sztucznych i ich odpadów na środowisko i zdrowie ludzi. Jeśli nie podejmie się natychmiastowej i skutecznej interwencji na skalę światową, skutki te będą coraz bardziej dotkliwe. Konieczne jest ograniczenie produkcji tworzyw sztucznych, w szczególności produktów jednorazowego użytku, które stanowią znaczną część odpadów tworzyw sztucznych. W celu przeciwdziałania kryzysowi tworzyw sztucznych, potrzebna jest globalna interwencja, ponieważ koszty zaniechania działań będą ogromne. Fundacja Minderoo to jedna z największych organizacji filantropijnych w Australii i Nowej Zelandii, która przeznacza 2,6 miliarda dolarów australijskich na cele filantropijne, takie jak walka z rakiem u dzieci, poprawa edukacji, zwalczanie niewolnictwa czy ochrona środowiska naturalnego.