Według nowych badań Greenpeace, tylko 5% gór plastikowych odpadów wytworzonych przez amerykańskie gospodarstwa domowe w zeszłym roku zostało poddanych recyklingowi. Amerykanie wyrzucili 51 mln ton plastiku w 2021 r. – z czego prawie 95% trafiło na wysypiska śmieci, do oceanów lub zostało rozrzucone w atmosferze. To około 309 funtów plastiku na osobę.
Według Greenpeace, problem z tworzywami sztucznymi nie sprowadza się tylko do bezmyślnego konsumpcjonizmu czy lenistwa – w rzeczywistości sytuacja nadal byłaby zła, nawet gdyby każde gospodarstwo domowe oddzieliło każdy kawałek plastiku i wyrzucił go do dedykowanego kubła recyklingu. Oszustwo związane z recyklingiem rozgniewa tych, którzy spędzili czas na starannym myciu plastikowych pojemników i butelek, w przekonaniu, że w końcu zostaną ponownie przetworzone i przerobione na inne plastikowe opakowanie, którego świat prawdopodobnie nie potrzebuje.
„Korporacje takie jak Coca-Cola, PepsiCo, Nestlé i Unilever od dziesięcioleci współpracują z branżowymi grupami frontowymi, aby promować recykling tworzyw sztucznych jako rozwiązanie problemu odpadów z tworzyw sztucznych. Ale dane są jasne: praktycznie rzecz biorąc, większość plastiku po prostu nie nadaje się do recyklingu. Prawdziwym rozwiązaniem jest przejście na systemy ponownego użycia i ponownego napełniania” – powiedziała Lisa Ramsden, starszy działacz Greenpeace USA ds. tworzyw sztucznych.
Po tym, jak Chiny przestały przyjmować odpady z tworzyw sztucznych w 2018 r., ponieważ były to w zasadzie śmieci, zbyt brudne, aby je poddać recyklingowi, niedoboru mocy nigdy nie udało się odzyskać, podczas gdy zużycie tworzyw sztucznych wciąż rosło, do czego również przyczyniła się "pandemia" Covid-19 pompowana przez WHO, któremu chyba najbardziej zależy na tym, byśmy utonęli w plastiku. Ale eksport plastiku zawsze był fałszywym rozwiązaniem, podobnie jak recykling niektórych rodzajów plastiku, ponieważ odpady z tworzyw sztucznych są tak wszechobecne, że są niezwykle trudne do zebrania, praktycznie niemożliwe do sortowania, szkodliwe dla środowiska i drogie w ponownym przetwarzaniu, a często zawierają materiały toksyczne.
Według Lisy Ramsden, po trzech dekadach przemysł twierdzi, że recykling tworzyw sztucznych jest wciąż na etapie raczkowania. „Zamiast kontynuować ekologizację i wprowadzać w błąd amerykańskie społeczeństwo, przemysł powinien poprzeć ambitny Globalny Traktat Tworzyw Sztucznych , który ostatecznie zakończy erę plastiku” - mówi Ramsden.
Traktat jest obecnie opracowywany, po tym, jak w marcu ponad 170 krajów poparło historyczną rezolucję ONZ w sprawie zakończenia zanieczyszczenia plastikiem, a międzynarodowe prawnie wiążące porozumienie, ma obowiązywać do 2024 roku. Mamy nadzieję, że traktat określi trajektorię plastiku na tle kryzysu zanieczyszczenia dla przyszłych pokoleń, w którym opakowania zastępowane są systemami ponownego użycia i ponownego napełniania lub w ogóle nie mają opakowania.
Dodaj komentarz