• Grupa PINO
  • Prv.pl
  • Patrz.pl
  • Jpg.pl
  • Blogi.pl
  • Slajdzik.pl
  • Tujest.pl
  • Moblo.pl
  • Jak.pl
  • Logowanie
  • Rejestracja

Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Newsy ze świata dotyczące zanieczyszczenia plastikiem naszej planety.

Strony

  • Strona główna
  • Księga gości

Archiwum

  • Grudzień 2024
  • Listopad 2024
  • Wrzesień 2024
  • Sierpień 2024
  • Lipiec 2024
  • Czerwiec 2024
  • Maj 2024
  • Kwiecień 2024
  • Marzec 2024
  • Luty 2024
  • Styczeń 2024
  • Grudzień 2023
  • Listopad 2023
  • Październik 2023
  • Wrzesień 2023
  • Sierpień 2023
  • Lipiec 2023
  • Czerwiec 2023
  • Maj 2023
  • Kwiecień 2023
  • Marzec 2023
  • Luty 2023
  • Styczeń 2023

Najnowsze wpisy, strona 34


< 1 2 ... 33 34 35 36 37 ... 49 50 >

Komisja senacka w USA - jak ograniczyć szkodliwe...

Założyciel i główny naukowiec Environmental Health Science – Pete Myers jest jednym z czterech świadków zeznających przed Senacką Komisją ds. Środowiska i Robót Publicznych Stanów Zjednoczonych.

Tworzywa sztuczne przytłaczają naszą planetę, a zanieczyszczenie nimi, powoduje problemy rozwojowe i reprodukcyjne u ludzi — ale istnieją sposoby na ograniczenie tych szkodliwych odpadów.
 
 
plastik zatruwa planetę
 
Oto przesłanie założyciela Environmental Health Science i głównego naukowca, dr Pete'a Myersa, który przedstawi Senackiej Komisji ds. Środowiska i Robót Publicznych 15 grudnia o godz. 10:00 czasu wschodniego. Myers będzie zeznawać wraz z trzema innymi osobami — byłym administratorem regionalnym Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych i obecnym prezesem Beyond Plastics - Judith Enck, dyrektorem generalnym Stowarzyszenia Przemysłu Tworzyw Sztucznych - Mattem Seaholmem oraz współzałożycielem i prezesem Nexus Circular - Ericem Hartzem — na rozprawie „Badanie Wpływ wykorzystania tworzyw sztucznych i identyfikacja rozwiązań ograniczających ilość odpadów z tworzyw sztucznych.”
 
 
ptactwo zjada plastik

 

„Plastiku nie można uznać za„ bezpieczny, dopóki nie zostanie dokładnie przetestowany” — pisze Myers w swoim zeznaniu. „Żaden plastik nie został nigdy dokładnie przetestowany przy użyciu narzędzi współczesnej medycyny XXI wieku”.

Myers jest jednym z ważniejszych głoszących, łączącym plastik ze szkodliwymi chemikaliami, które mogą blokować, naśladować i mieć inny wpływ na hormony naszego organizmu. Związki te, często dodawane do tworzyw sztucznych jako dodatki, nazywane są: "chemikaliami zaburzającymi gospodarkę hormonalną". Obejmują one: bisfenol-A (BPA), ftalany, związki fluoru i inne. Prawidłowo funkcjonujące hormony są niezbędne dla naszego zdrowia, a narażenie na te chemikalia wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym między innymi chorobami układu krążenia, otyłością i cukrzycą, zaburzeniami rozwoju mózgu i problemami z reprodukcją.
 

Myers mówi wiele na temat tego, jak tempo produkcji jednorazowego plastiku zwiększa rozpowszechnienie tych toksyn w naszym środowisku i ciałach. Myers pracował również nad wytyczeniem zdrowszej przyszłości, opowiadając się za nowym zestawem „3 R” (przemyślenie, przeprojektowanie i reforma) w celu zastąpienia starego komunikatu dotyczącego redukcji, ponownego wykorzystania i recyklingu.

04 lutego 2023   Dodaj komentarz
spożywamy plastik   trujący plastik   plastik jednorazowego użytku   plastikowe zagrożenie  

Plastik w oceanach rujnuje bakterie odpowiedzialne...

Niebezpieczny problem zanieczyszczenia jest widoczny w przerażających statystykach: aż 12 milionów ton plastiku przedostaje się rokrocznie do oceanu. Jego wpływ na morską florę i faunę jest ogromny. Może on niszczyć koralowce, ingerować w siedliska zwierząt, zostać przez nie połknięty i spowodować ich śmierć.

 

plastikowe śmieci

 

Podczas gdy większość ludzi doskonale zdaje sobie sprawę z negatywnego wpływu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi na florę i faunę morską, to jego wpływ nad nimi jest mniej znany. Najnowsze badania sugerują, że podwodny plastik może zabijać organizmy, które wytwarzają znaczną część tlenu uwalnianego do powietrza.

 

Przyjazne bakterie - Prochlorococcus

Jako najliczniejsze organizmy zdolne do fotosyntezy na planecie, w naszych morzach i oceanach żyje około trzech oktylionów bakterii. Te pożyteczne bakterie są odpowiedzialne za 10% całego tlenu znajdującego się na naszej planecie. W rezultacie ich ciągłe przetrwanie jest kluczem do naszego przeżycia.
 
Jak plastik zagraża pożytecznym bakteriom
 
W pierwszym tego rodzaju badaniu naukowcy z Macquarie University w Australii zbadali wpływ, jaki zanieczyszczenie plastikiem może mieć na funkcje życiowe bakterii Prochlorococcus. Aby to zrobić, wystawili dwa różne szczepy bakterii (z różnych głębokości oceanu) na działanie dwóch różnych grup chemikaliów, które zwykle wyciekają z polietylenu o dużej gęstości (używanego do produkcji jednorazowych toreb na zakupy) i maty z PVC. Jakie były wyniki? Ekspozycja na obydwa rodzaje chemikaliów miała niekorzystny wpływ nie tylko na zdolność wzrostu obu rodzajów bakterii, ale także na ich zdolność do fotosyntezy. Przekłada się to znacząco na zmniejszenie ilości tlenu, który są w stanie wyprodukować, co z kolei oznacza, że każde zagrożenie dla ich gatunku jest zagrożeniem dla naszego.
 
 
plastikowe opakowania rujnują ekosystem
 

„Nasze dane pokazują, że zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi może mieć rozległy wpływ na ekosystem wykraczający poza znany wpływ na makroorganizmy, takie jak ptaki morskie i żółwie” – wyjaśnił dr Sasha Tetu - główny autor artykułu. Dodaje on również: „Jeśli naprawdę chcemy w pełni zrozumieć wpływ zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi na środowisko morskie i znaleźć sposoby na jego złagodzenie, musimy wziąć pod uwagę jego wpływ na kluczowe grupy drobnoustrojów, w tym drobnoustroje fotosyntetyzujące”.

04 lutego 2023   Dodaj komentarz
plastikowe siatki   plastikowe torby   trujący plastik   plastik jednorazowego użytku   plastikowe zagrożenie   plastik w oceanach  

Stop plastikowym butelkom! Podpisz petycję...

Zakaz używania plastikowych butelek jednorazowego użytku w produkcji napojów bezalkoholowych na rynek brytyjski - takie oczekiwania mają twórcy petycji.

Chcą, aby rząd podjął działania w celu zmniejszenia zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi poprzez zakazanie używania plastikowych butelek jednorazowego użytku w produkcji napojów bezalkoholowych na terenie Wielkiej Brytanii. Autorzy petycji swoje dzieło argumentują faktami, jakimi są: pływające w morzach i oceanach plastikowe wyspy, skażenie powietrza, wód oraz gleby.
 

Link do petycji:

 

https://petition-parliament-uk.translate.goog/petitions/624995/signatures/new?_x_tr_

04 lutego 2023   Dodaj komentarz

Oceany śmietniskiem opdadów po "pandemii"...

Zagospodarowanie odpadów z tworzyw sztucznych stało się głównym globalnym problemem środowiskowym. Jednak ze względu na trwałą, niedrogą i jednorazową jakość tworzywa sztucznego, wciąż pozostaje on popularnym materiałem do tworzenia min. Opakowań spożywczych i sprzętu ochronnego. Kiedy w 2020 r. Ogłoszono "pandemię" COVID-19, wzrosło zapotrzebowanie na jednorazowe maski na twarz, przyłbice i inne środki ochrony osobistej (PPE). Chociaż dziś już wiemy, że było to zbędne, to jednak w wielu krajach skorumpowani politycy, wprowadzili związane z tym zakazy i nakazy. Dodatkowo normy dotyczące dystansu społecznego sprawiły, że wiele osób zwróciło się w stronę zakupów online, co zwykle wiąże się z jednorazowymi plastikowymi opakowaniami.

 

plastik w rzece

 

Podczas "pandemii", wiele krajów zmagało się z przetwarzaniem i przetwarzaniem odpadów z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku w obliczu stale rosnącego ich zużycia. W rezultacie część tego plastiku trafiła do oceanów, w których pływa już wiele "plastikowych wysp". Jest to problematyczne, ponieważ stwarza zagrożenie dla środowiska morskiego. Poprzednie badania wykazały, że zwierzęta są ranne, a nawet zabijane w wyniku zaplątania się i połknięcia plastiku związanego z "pandemią". Jak wykazali naukowcy - odpady z tworzyw sztucznych mogą również przenosić szkodliwe cząsteczki i organizmy.

Ile "pandemia" zafundowała dodatkowego zanieczyszczenia mórz i oceanów
 
Ile niewłaściwie zarządzanych odpadów z tworzyw sztucznych (MMPW) jest odprowadzanych do oceanu w wyniku "pandemii COVID-19". Wykorzystując serię modeli statystycznych do testowania najlepszych i najgorszych scenariuszy, szacuje się, że do końca sierpnia 2021 r. podczas "pandemii" wyprodukowano około 8,4 mln ton nadmiaru MMPW. 87% tych odpadów pochodziło ze szpitali, podczas gdy tylko 8 % pochodziło z niemedycznych środków ochrony indywidualnej, 5% z opakowań, a mniej niż 1% z "zestawów testowych na COVID-19" (chińskie testy, które nawet po oblaniu wodą z kranu wykazywały obecność Covid-19).
 
 
ptactwo wodne
 
Chociaż Ameryka Północna miała największą liczbę przypadków COVID-19 (i jako jedna z pierwszych państw ogłosiła, że nie było żadnej pandemii), najwięcej odpadów z tworzyw sztucznych było w Azji, a następnie w Europie. Autorzy zauważają, że wiele krajów rozwijających się (Brazylia, Chiny i Indie), może mieć trudności z przetwarzaniem i usuwaniem odpadów z tworzyw sztucznych. Ponieważ noszenie masek i zakupy online są powszechne w Chinach, może to przyczynić się do dużej ilości MMPW obserwowanej w regionie. Rodzi się jednak pytanie: ile MMPW trafiło do oceanu? Według szacunków naukowców, w wyniku "pandemii" do oceanów trafiło około 26 tysięcy ton plastikowych odpadów, płynących z 369 światowych rzek. Wiele z nich pochodzi z rzek w Azji (79%), a następnie z rzek w Europie (11%). Badacze szacują ponadto, że 71% tego MMPW trafiło na plaże do końca 2021 r., podczas gdy 16% trafiło do dna morskiego, a 13% do wody morskiej. Podczas gdy duża część tych odpadów ograniczała się do obszarów przybrzeżnych wokół rzek, możliwe jest, że w nadchodzących latach mogą one przenieść się do otwartego oceanu. Przewiduje się rónież, że pod koniec XXI wieku sytuacja ulegnie pogorszeniu. Na przykład autorzy uważają, że około 71% odpadów z tworzyw sztucznych związanych z "pandemią" znajdzie się na plażach do 2100 r., a 29% na dnie oceanów.
 
 
plastikowe śmieci
 
Około 17% całkowitego napływu plastiku można znaleźć w Oceanie Arktycznym, gdzie środowisko morskie jest szczególnie podatne na zanieczyszczenia. Chociaż liczby te są szacunkowe, jasne jest, że "pandemia" doprowadziła do powstania dużej ilości odpadów z tworzyw sztucznych. A ponieważ pomysły marketingowe przemysłu farmaceutycznego nadal są kreatywne, jest mało prawdopodobne, że produkcja tworzyw sztucznych jednorazowego użytku powróci w najbliższym czasie do poziomu sprzed "pandemii". Aby chronić zwierzęta morskie i ich środowisko, obrońcy zwierząt powinni podnosić świadomość tego problemu w mediach i opinii publicznej, zwłaszcza w regionach, w których występuje największe zanieczyszczenie. Podobnie rzecznicy mogą naciskać na silniejsze ustawodawstwo, innowacyjne technologie i lepsze praktyki gospodarowania odpadami w celu zwalczania odpadów w branży medycznej. Wreszcie, nadszedł czas, aby naciskać na przyjazne dla środowiska alternatywy dla tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Od tego zależy życie niezliczonych zwierząt morskich, calego ekosystemu, a w konsekwencji naszego zdrowia i życia.
04 lutego 2023   Dodaj komentarz
trujący plastik   plastik jednorazowego użytku   plastikowe zagrożenie  

Plastikowe zanieczyszczenie - przewidywania...

Wyciek tworzyw sztucznych do środowiska lądowego i wodnego jest już obecnie gigantyczny i stale wzrasta. W 2019 r. na całym świecie wyciekło do środowiska 22 mln ton (Mt) tworzyw sztucznych. Obecny scenariusz przewiduje, że do 2060 r. liczba ta podwoi się do 44 mln ton. Prognoza ta jest wysoce niepewna, zawiera zarówno niskie, jak i wysokie szacunki wahające się od 34 do 55 mln ton.

 

zanieczyszczenie plastikiem

 

1. Zakładany udział wyciekających tworzyw sztucznych z krajów OECD spada o połowę do 6% do 2060 r., a prognozy sugerują, że udział krajów OECD w wyciekach makroplastiku zmniejszą się z 11% w 2019 r. do 2% do 2060 r. Jednak ich udział w wyciekach mikrodrobin plastiku pozostaje wysoki, pomimo spadku z 35% w 2019 r. do 28% w 2060 r. Przewiduje się także, że w krajach spoza OECD połączenie wzrostu liczby ludności i wzrostu gospodarczego oraz mniej rozwiniętych systemów gospodarowania odpadami spowoduje znaczny wzrost wycieków zarówno makro, jak i mikrodrobin plastiku, zwłaszcza w Azji i Afryce.

2. Niewłaściwie zagospodarowane odpady (odpady nieutylizowane w odpowiedni sposób) są zdecydowanie największym źródłem wycieków makroplastików (odpowiadają za 86% wszystkich wycieków tworzyw sztucznych w 2019 r.). Chociaż pozostaną one głównym źródłem wycieków do 2060 r., to wycieki z działalności morskiej i mikrodrobin plastiku przedostających się do cieków wodnych są nadal znaczne. Co sugeruje że w kolejnych dziesięcioleciach, należy zająć się również tym problemem.
 
 
plastiki w wodzie

 

3. Przewiduje się, że do 2060 r. przepływ tworzyw sztucznych wyciekających z niewłaściwie zarządzanych odpadów do środowisk wodnych (strumieni, rzek, jezior i oceanów) wzrośnie o 91%, osiągając 11,6 Mt rocznie w 2060 r. z 6,1 Mt rocznie w 2019 r. Inne źródła wycieków, w tym działalności morskiej i mikrodrobin plastiku, wzrosną ponad dwukrotnie. Chociaż tendencja wzrostowa jest wyraźna, istnieje znaczna niepewność co do wielkości wycieku, która szacuje się od 6,2 do 16,8 mln ton.

4. Permanentne napływy odpadów z tworzyw sztucznych zwiększają nagromadzone zapasy tworzyw sztucznych w środowiskach wodnych do liczby 493 Mt do 2060 r., jest to wartość ponad trzykrotnie większa w porównaniu z poziomem z 2019 r. Ponieważ makroplastiki bardzo powoli rozkładają się w środowisku na mikrodrobiny plastiku, roczna ilość mikrodrobin wytwarzanych w wyniku tej degradacji jest ograniczona do mniej niż 1 Mt w 2060 r. Proces ten będzie jednak kontynuowany po 2060 r., co oznacza stały napływ mikrodrobin plastiku do mórz i Ocean.
 
 
przyszłośc plastiku
 
5. Do 2060 roku w oceanach zgromadzi się 145 Mt plastiku. Przewiduje się, że do 2060 r. ocean będzie zawierał 4 mln ton niewłaściwie zarządzanych odpadów z tworzyw sztucznych z rzek i wybrzeży, czyli ponad dwukrotnie więcej niż napływ 1,7 mln ton w 2019 r. W wyniku tego zagrożenia potrzebna będzie ambitna polityka o zasięgu globalnym, aby ograniczyć dodatkowe wycieki do oceanu do zera, jak zaproponowała grupa G20 w Osace Blue Ocean Vision, i ostatecznie położyć kres zanieczyszczeniu tworzywami sztucznymi, zgodnie z rezolucją UNEA 5/14.
04 lutego 2023   Dodaj komentarz
zakaz produkcji plastiku   trujący plastik   plastik jednorazowego użytku   plastikowe zagrożenie  
< 1 2 ... 33 34 35 36 37 ... 49 50 >
Konradpistol | Blogi