• Grupa PINO
  • Prv.pl
  • Patrz.pl
  • Jpg.pl
  • Blogi.pl
  • Slajdzik.pl
  • Tujest.pl
  • Moblo.pl
  • Jak.pl
  • Logowanie
  • Rejestracja

Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Newsy ze świata dotyczące zanieczyszczenia plastikiem naszej planety.

Strony

  • Strona główna
  • Księga gości

Archiwum

  • Grudzień 2024
  • Listopad 2024
  • Wrzesień 2024
  • Sierpień 2024
  • Lipiec 2024
  • Czerwiec 2024
  • Maj 2024
  • Kwiecień 2024
  • Marzec 2024
  • Luty 2024
  • Styczeń 2024
  • Grudzień 2023
  • Listopad 2023
  • Październik 2023
  • Wrzesień 2023
  • Sierpień 2023
  • Lipiec 2023
  • Czerwiec 2023
  • Maj 2023
  • Kwiecień 2023
  • Marzec 2023
  • Luty 2023
  • Styczeń 2023

Archiwum luty 2023, strona 11


< 1 2 ... 10 11 12 13 14 15 >

Ucieczka z plastikowej sieci: globalne postanowienie,...

Tragiczne wydarzenia na świecie w ostatnich tygodniach sprawiają, że wszystkie wiadomości wydają się złe. Aż szkoda włączać radio, czy telewizor. W ubiegłym tygodniu pojawiły się w końcu dobre wiadomości. Otóż 2 marca 2022 r. Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska w Nairobi, z przedstawicielami 175 krajów, w tym Stanów Zjednoczonych i Francji, poparło historyczną rezolucję ONZ, aby położyć kres zanieczyszczeniu plastikiem i stworzyć umowa międzynarodowa prawnie wiążąca do końca 2024 r. Pozostaje nam zaczekać co z tego wyniknie? Czy znowu wkradnie się korupcja i "niezależne badania", mówiące o tym, że "plastik jednak nikomu nie szkodzi"?

 

plastik jednorazowego użytku

Rezolucja ONZ będzie opierać się na wcześniejszych inicjatywach dotyczących odpadów morskich, od "wizji błękitnego oceanu" w Osace, po wyniki konferencji ministerialnej w sprawie odpadów morskich i zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi w 2021 r. Zawierać będzie również założenia konwencji bazylejskiej o kontroli transgranicznego przemieszczania odpadów niebezpiecznych i ich sprzedaży. Rezolucja wzywa do rozpoczęcia prac w drugiej połowie 2022 r. w celu zakończenia prac do końca 2024 r. Czy nie za późno? I dlaczego tak zwlekają?

03 lutego 2023   Dodaj komentarz
plastikowe siatki   plastikowe torby   trujący plastik   plastik jednorazowego użytku   plastikowe zagrożenie  

Czy 2022 może być rokiem, w którym światowi...

Już wkrótce piąta sesja zgromadzenia ONZ ds. Środowiska. Rządy powinny wykorzystać tę  okazję do wynegocjowania traktatu ONZ dotyczącego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi w skali globalnej. Powodzenie lub porażka tych negocjacji — i ostatecznej implementacji traktatu — będą w dużej mierze zależeć od przywództwa USA. Niestety... W tym kraju, zwłaszcza w niektórych mocno zanieczyszczonych stanach nie dba się o środowisko i zanieczyszczenia plastikowe...  

 

plastikowe ścieki

 

Od połowy XX wieku ludzkość wyprodukowała  8,3 miliarda ton plastiku. A przyszłe linie trendów, wyglądają na głęboko przygnębiające. W tej chwili jesteśmy na dobrej drodze do potrojenia globalnej produkcji tworzyw sztucznych do 2050 roku. Przewiduje się, że cały ten dodatkowy plastik  będzie  odpowiadał za 20% zużycia ropy naftowej w nadchodzących latach. Wraz z około 10 do 13 % budżetu węglowego, który pozostał nam do wykorzystania. W rozumieniu, o ile chcemy mieć jakąkolwiek szansę na utrzymanie ocieplenia planety poniżej 1,5 stopnia Celsjusza – jest to próg, który zdaniem naukowców jest niezbędny, aby uniknąć najgorszych skutków zmiany klimatu.   

 

plastikowe zanieczyszczenia

W tle "pandemii" medialnej, za naszymi plecami wciąż wchodzą w życie kolejne absurdy, poprzez które odpady z tworzyw sztucznych nadal wlewają się do naszych oceanów w tempie około jednej śmieciarki na minutę. W ciągu następnych 30 lat nasze oceany  mogą zawierać więcej plastiku niż ryb, co oznacza tragiczne konsekwencje dla życia morskiego, nie wspominając o milionach ludzi, których życie oparte jest na rybołóstwie. W trosce o planetę musimy działać szybko, aby zmniejszyć produkcję pierwotnego plastiku, oddzielić produkcję plastiku od paliw kopalnych i zachować plastik, którego potrzebujemy, w naszej gospodarce i poza naturą. Do tej pory widzieliśmy pewne wysiłki, aby zaradzić temu kryzysowi, ale generalnie były one zbyt zdecentralizowane i nieskuteczne, aby wprowadzać zmiany w wymaganym tempie i skali. Potrzebujemy międzynarodowych ram, które mają na celu powstrzymanie dopływu plastiku do natury do 2030 r., zgodnych z najlepszą dostępną nauką i pociągających do odpowiedzialności rządy i przedsiębiorstwa, które w dalszym ciągu czynić będą z naszej planety plastikowy śmietnik.  Globalny traktat w sprawie tworzyw sztucznych stworzyłby zestaw wspólnych standardów działania, które pozwoliłyby rządom i przedsiębiorstwom wyjście poza obecny chaos rozwiązań, a zamiast tego skoncentrowały swoje wysiłki na zwiększaniu innowacji, infrastrukturze i umiejętnościach, które będą napędzać zmiany transformacyjne. Traktat mógłby ułatwić również  przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, która minimalizuje odpady z tworzyw sztucznych, efektywnie wykorzystuje plastik, bez którego nie możemy się obejść, oraz maksymalizuje i zachowuje wartość plastiku na wszystkich etapach jego cyklu życia. 

 

rzeka pełna zanieczyszczeń

Ponad trzy czwarte państw członkowskich ONZ zasygnalizowało już swoje poparcie dla globalnego traktatu o tworzywach sztucznych, a sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił niedawno poparcie USA dla negocjacji wielostronnych. Ciekawe co na to Biden? Według osób, które siedzą w temacie głębiej, to właśnie silne przywództwo USA pozostaje kluczowe dla doprowadzenia prawnie wiążącego traktatu do ratyfikacji. Ale dochodzimy do wątku sektora prywatnego. A tenże sektor również musi wykonać swoją część... Czyli dojdzie zapewne do dyskusji, która ma się zakończyć jakimś kompromisem, ale jak to przeważnie bywa zakończy się załatwieniem sprawy przy zielonym stoliku. Plastiku nadal będzie przybywać, a na boisku pozostanie mniejsza ilość graczy, którzy go wytwarzają. Przypuszczeń takich nie zmienia fakt, że ponad 100 firm podpisuje się za traktatem. Dodajmy że ich roszczenia nie są jeszcze znane...   

 

plastik na wysypisku

Poparcie sektora prywatnego dla traktatu globalnego odzwierciedla również opinię publiczną w tej  kwestii. Pozwala to domniemywać, że niektóre firmy swoje poparcie dla ograniczeń plastikowych będą wyrażały tylko w celach marketingowych, by upozować się na modne ostatnio "zero waste".

03 lutego 2023   Dodaj komentarz
zakaz produkcji plastiku   trujący plastik   plastik jednorazowego użytku   plastikowe zagrożenie  

ACC tworzy koalicję producentów plastiku...

Państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) mają spotkać się w tym miesiącu w Nairobi, celem opracowania projektu globalnego traktatu o tworzywach sztucznych. Można żywić nadzieję, że dzięki temu traktatowi kraje po raz pierwszy zgodzą się na zmniejszenie ilości produkowanych przez nie plastików jednorazowego użytku. Projekt traktatu jest reklamowany jako najważniejszy pakt środowiskowy od czasu porozumienia paryskiego z 2015 r. w sprawie zmian klimatycznych. 

plastikowe opakowania jednorazowego użytku

Globalna eksplozja jednorazowego plastiku daje się wszystkim coraz bardziej we znaki. Nie mówimy tutaj już tylko o pływających wyspach z plastiku, ale i bezpośrednim wpływie na zdrowie ludzi i zwierząt.  Ponad 50 krajów, wzywa do zawarcia umów dotyczących środków ukierunkowanych na produkcję tworzyw sztucznych. To także problem wielkich koncernów naftowych i chemicznych. Przewiduje się, że przemysł podwoi produkcję tworzyw sztucznych na całym świecie w ciągu dwóch najbliższych dekad. 

 

worki foliowe

Publicznie grupy przemysłu tworzyw sztucznych reprezentujące firmy takie jak: ExxonMobil Corp, Royal Dutch Shell Plc i Dow Inc wyraziły poparcie dla globalnego porozumienia w celu rozwiązania tego problemu. Jednak za kulisami mówi się, że te organizacje opracowują strategie, aby przekonać uczestników konferencji do odrzucenia jakiejkolwiek umowy, która ograniczyłaby produkcję tworzyw sztucznych. Na czele tych wysiłków stoi American Chemistry Council (ACC), potężna grupa amerykańskich firm naftowych i chemicznych. Jak informują dziennikarze śledczy: Zgodnie z wiadomością e-mail z 21 października wysłaną przez grupę handlową do skopiowanej na ślepo listy odbiorców, ACC z siedzibą w Waszyngtonie, próbuje stworzyć koalicję wielkich firm, aby pomóc w odwróceniu dyskusji traktatowych z dala od ograniczeń produkcyjnych. Celem syndykatu plastikowego jest skupienie uwagi rządów na korzyściach płynących z plastiku. Nie da się ukryć, że plastik jest osadzony we współczesnym życiu i niezbędny w takich sektorach jak produkcja samochodów. Przemysł tworzyw sztucznych szybko przytacza takie zastosowania w obronie nieograniczonej produkcji. Jednak głównym tematem konferencji ONZ są jednorazowe tworzywa sztuczne, takie jak opakowania do żywności, torby na zakupy i opakowania dostawcze. Według przełomowego badania z 2017 r. opublikowanego w czasopiśmie Science Advances, plastik jednorazowego użytku stanowi około 40% całej produkcji. ACC od dawna staje w obronie jednorazowych tworzyw sztucznych jako lepszych dla planety, niż ich alternatywy, takie jak szkło i tektura, które są cięższe i wymagają do transportu więcej paliw kopalnych. Niektórzy klimatolodzy twierdzą, że powyższa analiza jest błędna, ponieważ nie uwzględnia ogromnych kosztów społecznych związanych z zarządzaniem odpadami z tworzyw sztucznych, które są trudne do recyklingu, powolne w degradacji i drogie w zbieraniu, zakopywaniu i spalaniu. Tymczasem ACC i jej odpowiednik z siedzibą w Brukseli - Plastics Europe, przed rozmowami spotykały się prywatnie z urzędnikami rządowymi, aby przedstawić swoją perspektywę. Dodatkowo ACC w zeszłym roku zorganizowało briefing telefoniczny, przedstawiając amerykańskim urzędnikom własną wizję tego, jak powinien wyglądać traktat z Nairobi. 

 

03 lutego 2023   Dodaj komentarz
plastikowe zanieczyszczenie   stop plastik   plastik w rybach  

Granice uważana za bezpieczną dla ludzkości...

Ludziom na Ziemi zabrakło czasu, aby po prostu kontynuować dyskusję nad sposobami zmniejszenia lub wyeliminowania zanieczyszczenia plastikiem. Granice uważana za bezpieczną dla ludzkości lub planety została już dawno przekroczona.  Produkcja jednorazowego plastiku nadal rośnie w zastraszającym tempie, podwajając się od 2020 r. Według kilku wcześniejszych badań, które również potwierdziły szwedzkie badanie, całkowita masa plastiku obecnie na ziemi czterokrotnie przewyższa biomasę wszystkich żywych zwierząt (i ludzi).

plastikowe śmieci

W badaniu opublikowanym w połowie 2021 r. przez holenderską firmę badawczą Filipiny zostały oznaczone jako największy na świecie zanieczyszczający oceany plastikiem. 18 rzek tego kraju znajduje się wśród 50 największych źródeł zanieczyszczenia plastikiem na świecie. Badanie zidentyfikowało rzekę Pasig jako najgorsze źródło odpadów z tworzyw sztucznych spośród 1656 badanych rzek na całym świecie, przyczyniając się do około 63 000 ton metrycznych z ponad 356 000 ton metrycznych zanieczyszczeń plastikowych produkowanych przez Filipiny każdego roku. Dla gospodarki Filipin to nie problem. W swojej produkcji plastiku i wpuszczaniu tego do rzek, mórz i oceanów, od dwóch lat mocno ich wspiera WHO. Z jednej strony hipokryci z WHO mówią o zagrożeniu plastikiem, a z drugiej każą ludziom nosić maski i rękawiczki jednorazowego użytku, które przecież trzeba wyprodukować, a następnie... wyrzucić. 

 

plastikowe śmieci

W ostatnich latach podjęto wysiłki, aby rozwiązać problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, ale wyniki zeszłorocznych badań i najnowsze badanie ze Szwecji są sygnałem ostrzegawczym, że należy podjąć bardziej agresywne działania. Z powodu "pandemii" i absurdalnych obostrzeń wymyślanych przez WHO i rządy jest to niemożliwe. Podczas gdy Filipiny w niewielkim stopniu przyczyniają się do szkodliwych emisji i mogą w związku z tym domagać się, aby więksi truciciele powietrza pomagali nam w tym obszarze, nasza wiodąca rola jako zanieczyszczającego tworzywa sztuczne wymaga, abyśmy przejęli przewodnictwo w znajdowaniu rozwiązań.

02 lutego 2023   Dodaj komentarz
zakaz produkcji plastiku   trujący plastik   plastik jednorazowego użytku   plastikowe zagrożenie  

Zakaz jednorazowego użytku jednorazowegolpastiku...

plastikowe opakowania

W 2020 r. na terenie Morelos w Meksyku wszedł w życie zakaz stosowania jednorazowych tworzyw. Jednak decydujące są usługi dla stosowania plastików, które mają być wydawane  ze względów higienicznych i bezpieczeństwa. Oraz co ważne nie obowiązywały małych firm. Następnie pojawiła się "pandemia" COVID-19, która zwiększyła produkcję dla tworzyw sztucznych. Cały misterny plan ograniczenia stosowania plastiku legł w gruzach. A nawet początkowo zaczęto lobbować, że produkty, zwłaszcza plastikowe jednorazówki są dla bezpieczeństwa ludzi.  To wszystko, by straszenie "pandemią" miało nadal sens. 

Ale gdzie tu logika? 

02 lutego 2023   Dodaj komentarz
plastikowe butelki   trujący plastik   plastik jednorazowego użytku   plastikowe zagrożenie  
< 1 2 ... 10 11 12 13 14 15 >
Konradpistol | Blogi