Uważaj na recykling plastiku
Smutna prawda jest taka, że mniej niż 10% codziennego plastiku – plastikowych opakowań, w które pakowane są kupowane przez nas rzeczy – w rzeczywistości podlega recyklingowi w Wielkiej Brytanii. Od co najmniej 50 lat producenci plastiku i ich zwolennicy wprowadzali w błąd opinię publiczną, mówiąc nam, że system recyklingu plastiku rozwiąże problemy związane z zanieczyszczeniem plastikiem. Koncerny wytwarzające plastik przez dekady utrzymywały w tajemnicy kryzys związany z zanieczyszczeniem plastikiem. Firmy te lobbowały i korumpowały rządy, aby zapobiec skutecznym środkom zmniejszającym zanieczyszczenie plastikiem Jednocześnie publicznie wciąż trwało kłamstwo o zobowiązaniach do zmniejszenia ilości plastikowych odpadów. Ponieważ świadomość społeczna zwróciła się ku lobby zanieczyszczającemu plastikiem, ponownie mówi się nam, że recykling plastiku jest drogą do rozwiązania problemu. Otóż nie jest! Mamy do czynienia z kolejnym kłamstwem! Musimy zrobić dużo więcej!
Rzeczywistość recyklingu tworzyw sztucznych
Tworzywa sztuczne są produktem syntetycznym, więc nie współgrają z naturą. Są toksyczne i utrzymują się w ekosystemie, zwierzętach i ostatecznie w nas. Udało nam się poddać recyklingowi jedynie około 9% tworzyw sztucznych. Tylko kilka tworzyw sztucznych jest zazwyczaj w pełni poddawalnych recyklingowi. Trzeba wziąć pod uwagę, że Wielka Brytania mogła przeszacować wskaźniki recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych i że wskaźnik recyklingu w Wielkiej Brytanii ustabilizował się. Jednak rządy na całym świecie, nadal koncentrują się na recyklingu, spalaniu odpadów i składowaniu odpadów, zamiast wprowadzać tzw. "środki zerowe". Zastanawiało Was to dlaczego?
Zagrożenia dla zdrowia
Nasze zdrowie jest mocno zagrożone – biją na alarm lekarze. Plastik powoduje nowotwory, mutacje genetyczne, zaburzenia hormonalne, zaburzenia rozwojowe i reprodukcyjne. Dlatego nasze bezmyślne używanie jednorazowych środków ochrony osobistej jest tak absurdalnie bezsensowne. Próbujemy powstrzymać chorobę przez zaostrzenie choroby. Zwalczyć problem, który sami stwarzamy.