85% społeczeństwa popiera zakaz jednorazowych...
15 kwietnia 2024 roku - Raport Ipsos, firma badawcza rynku, ujawnia, że średnio 85% respondentów na całym świecie popiera zakaz stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych, podczas gdy 90% wezwało do zakazu używania niebezpiecznych substancji chemicznych w tych materiałach.
Ankieta, przeprowadzona przez WWF i Plastic Free Foundation, objęła ponad 24 000 uczestników z 32 krajów. Raport ten wyprzedza czwarte i przedostatnie rundy negocjacji nad traktatem dotyczącym zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi (INC-4) w Ottawie, Kanada, które odbędą się między 23 a 29 kwietnia.
"W miarę rozpoczynania kolejnej rundy negocjacji traktatowych, na podstawie wyników ankiety jedyną drogą do przodu jest ta, w której kraje ostatecznie zgodzą się zakończyć zarówno widoczne, jak i niewidoczne skutki zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Nadszedł czas na prawnie wiążący traktat, który zaspokoi zarówno ludzkie potrzeby, jak i pilnie potrzebne planecie" - stwierdza Erin Simon, wiceprezes i dyrektor ds. odpadów plastikowych i biznesu w WWF-US.
Organizacje twierdzą, że wyniki ankiet pokazują powszechne zrozumienie, że same zakazy nie wystarczą, by zakończyć kryzys związany z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi. Respondenci na całym świecie także zdecydowanie popierają przeprojektowanie obecnego systemu tworzyw sztucznych w celu umożliwienia ponownego wykorzystania i bezpiecznego recyklingu pozostałych materiałów.
"W szczególności środki takie jak wymuszenie na producentach inwestycji w systemy ponownego użytkowania i uzupełniania oraz zapewnienie tychże systemów uzyskały 87% poparcia, a 72% poparło zapewnienie wszystkim krajom dostępu do finansowania, technologii i zasobów wspierających sprawiedliwą transformację".
Przewyższanie zysków na rzecz korzyści dla środowiska
Analiza zgłoszeń państw do zmienionego projektu traktatu przez WWF pokazuje, że większość państw popiera ambitne i prawnie wiążące zasady globalne dotyczące tworzyw sztucznych na całym etapie ich życia.
"INC-4 to decydujący moment dla tego traktatu, musimy zdobyć wiele w krótkim czasie. Dlatego rządy muszą pilnie podjąć wspólne działania w sprawie kluczowych globalnych środków, które będą miały największy wpływ na zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi" - mówi Eirik Lindebjerg, globalny lider ds. tworzyw sztucznych w WWF International.
"Mają poparcie na sali i wsparcie swoich obywateli. Teraz muszą zrealizować swoje wspólne ambicje. Inaczej w tej fazie negocjacji istnieje ryzyko niewdrożenia znaczącego traktatu i przyspieszenia kryzysu związanego z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi".
Jeśli chodzi o wyniki badań, Lindebjerg zauważa, że obywatele wykazują wysoką świadomość, obawy i zaangażowanie w kwestię konieczności zakończenia zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, odrzucając toksyczny i niesprawiedliwy ekosystem tworzyw sztucznych narzucany przez "luźne przepisy i przedsiębiorstwa nastawione na zysk".
"Jesteśmy teraz na rozdrożu. Negocjacje w Ottawie będą decydujące dla tego, czy otrzymamy obiecany traktat do końca 2024 roku, czy nie".
"Z doświadczenia z innych traktatów dotyczących środowiska wiemy, że jedynie wiążące globalne zasady i obowiązki na całym łańcuchu wartości tworzyw sztucznych mogą skutecznie powstrzymać ten problem. Akceptacja czegoś mniejszego nie ma sensu. Większość krajów już domaga się wprowadzenia niezbędnych, globalnych zasad - nasi przywódcy muszą teraz przekształcić te żądania w działania" - podkreśla Lindebjerg.
Wzmacnianie wsparcia dla zakazów
Badanie Ipsos to już trzecie tego rodzaju badanie. W poprzednich rundach sondaży - pierwszej, opublikowanej miesiąc przed zgodą krajów na projekt globalnego traktatu w sprawie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi w marcu 2022 roku, oraz drugiej, w grudniu 2022 roku przed pierwszą rundą negocjacji traktatowych - respondenci również poparli radykalną transformację światowej gospodarki tworzywami sztucznymi.
"Wyniki badań pokazują, że opinia publiczna jednoznacznie popiera głęboką transformację naszych relacji z tworzywami sztucznymi" - zauważa Rebecca Prince-Ruiz, założycielka i dyrektor wykonawcza Plastic Free July i Plastic Free Foundation.
"Jednak w miarę rosnącego poparcia społecznego dla silnego i wiążącego globalnego traktatu w sprawie zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi, widzimy, że niewielka mniejszość rządów próbuje podążać w przeciwnym kierunku, domagając się podejścia opartego na zasadzie „opt-in”, a nie zestawu uczciwych i spójnych zasad.
"To jest niezgodne z globalnymi oczekiwaniami społeczeństwa i dowodami na to, że jedynym sposobem na rozwiązanie tego globalnego problemu są silne i prawnie wiążące zasady" - mówi Prince-Ruiz.