Dno oceanu kryje w sobie aż 11 milionów...
Według najnowszych ustaleń CSIRO, australijskiej agencji naukowej, we współpracy z Uniwersytetem w Toronto w Kanadzie, na dnie oceanu znajduje się nawet do 11 milionów ton plastikowych odpadów.
Z uwagi na alarmujący tempo, w jakim co minutę do oceanu trafiają tworzywa sztuczne, równowartość jednej śmieciarki, oraz prognozy wskazujące na potencjalne podwojenie zużycia tworzyw sztucznych do 2040 roku, zrozumienie dynamiki rozprzestrzeniania się tworzyw sztucznych w środowisku morskim jest kluczowe dla ochrony życia i siedlisk morskich.
Miejsce, gdzie plastikowe zanieczyszczenia odpoczywają
"Wiemy, że rocznie miliony ton plastikowych odpadów trafia do naszych oceanów, ale nie byliśmy świadomi, ile z tych zanieczyszczeń osiada na dnie oceanu" – stwierdziła współautorka Denise Hardesty, starsza naukowiec w CSIRO.
Odkryliśmy, że dno oceanu stało się głównym miejscem akumulacji zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych. Szacuje się, że na dno oceanu opada od 3 do 11 milionów ton plastiku. Chociaż wcześniej już oszacowano obecność mikroplastików w dnie morskim, niniejsze badanie uwzględnia większe obiekty, od sieci i kubków po plastikowe torby i inne przedmioty.
Ogromna ilość plastiku na dnie oceanu
Badanie prowadzone przez Alice Zhu, doktorantkę na Uniwersytecie w Toronto, pokazuje, że ilość plastiku znajdowana na dnie oceanu może być nawet 100 razy większa niż ilość plastiku na powierzchni.
"Powierzchnia oceanu stanowi jedynie tymczasowe miejsce dla plastiku, więc jeśli uda nam się ograniczyć jego dostęp do oceanów, można oczekiwać zmniejszenia jego ilości. Jednak nasze badania wykazały, że tworzywa sztuczne nadal trafią do głębin oceanu, gdzie staną się stałym elementem środowiska lub absorbentem zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi" – wyjaśniła Zhu.
Mapowanie plastiku na dnie oceanu
Aby dokładnie określić ilościowo i zmapować rozkład plastiku na dnie oceanu, zespół badawczy stworzył dwa modele predykcyjne, korzystając z danych ze zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych (ROV) i włoków dennych. Dane z ROV wskazują, że szacunkowo od 3 do 11 milionów ton plastiku zanieczyszcza głębiny oceanu.
Dodatkowo, badanie wykazuje, że tworzywa sztuczne mają tendencję do gromadzenia się wokół mas kontynentalnych, gdzie prawie połowa (46%) szacowanej masy plastiku na światowym dnie oceanu znajduje się na głębokości powyżej 200 m, podczas gdy pozostałe 54% rozlokowane jest w głębszych wodach, aż do 11 000 metrów.
Mimo że powierzchnia morza śródlądowego i przybrzeżnego stanowi mniejszy procent w porównaniu z otwartymi oceanami (11% w porównaniu z 56% całkowitej powierzchni Ziemi), uważa się, że zawierają one taką samą ilość masy plastikowej, co reszta dna oceanicznego razem wzięta.
Stały dopływ plastiku
"Powierzchnia oceanu jest jedynie tymczasowym miejscem dla plastiku, więc można oczekiwać, że jeśli uda nam się zahamować dostęp plastiku do oceanów, jego ilość zmniejszy się" – zauważyła Zhu. "Jednak nasze badania pokazują, że tworzywa sztuczne nadal będą trafiać do głębin oceanu, które staną się ich stałym miejscem odpoczynku lub zbiornikiem zanieczyszczeń morskich tworzywami sztucznymi".
"Odkrycia te wypełniają długotrwałą lukę w wiedzy dotyczącą zachowania się tworzyw sztucznych w środowisku morskim. Zrozumienie procesów transportu i akumulacji tworzyw sztucznych w głębinach oceanu jest kluczowe dla podejmowania działań mających na celu redukcję emisji i ochronę środowiska, co przyczyni się do zmniejszenia zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi dla życia morskiego" – podsumowała.
Dodaj komentarz