• Grupa PINO
  • Prv.pl
  • Patrz.pl
  • Jpg.pl
  • Blogi.pl
  • Slajdzik.pl
  • Tujest.pl
  • Moblo.pl
  • Jak.pl
  • Logowanie
  • Rejestracja

Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Newsy ze świata dotyczące zanieczyszczenia plastikiem naszej planety.

Strony

  • Strona główna
  • Księga gości

Archiwum

  • Grudzień 2024
  • Listopad 2024
  • Wrzesień 2024
  • Sierpień 2024
  • Lipiec 2024
  • Czerwiec 2024
  • Maj 2024
  • Kwiecień 2024
  • Marzec 2024
  • Luty 2024
  • Styczeń 2024
  • Grudzień 2023
  • Listopad 2023
  • Październik 2023
  • Wrzesień 2023
  • Sierpień 2023
  • Lipiec 2023
  • Czerwiec 2023
  • Maj 2023
  • Kwiecień 2023
  • Marzec 2023
  • Luty 2023
  • Styczeń 2023

Najnowsze wpisy, strona 41


< 1 2 ... 40 41 42 43 44 ... 49 50 >

Jedynie dziewięć krajów UE ma wyraźne...

Według oceny Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), konkretne cele w zakresie zapobiegania różnym odpadom z tworzyw sztucznych wciąż nie są szeroko rozpowszechnione w Europie. Tylko dziewięć krajów ma wyraźne cele w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów z tworzyw sztucznych. Raport EEA o tytule: „Zapobieganie powstawaniu odpadów z tworzyw sztucznych w Europie” przedstawia stan zapobiegania powstawaniu odpadów z tworzyw sztucznych w Europie. Przeanalizowano w nim działania podejmowane w krajach członkowskich EEA w celu rozwiązania problemu wytwarzania odpadów z tworzyw sztucznych za pomocą środków zapobiegawczych. W ocenie finalnej raportu stwierdzono, że należy traktować priorytetowo zapobieganie najbardziej szkodliwym dla środowiska rodzajom tworzyw sztucznych. Chodzi o tworzywa jednorazowego użytku i produkty z tworzyw sztucznych, które nie nadają się do recyklingu.

 

śmieci plastik

Wyższe ceny jednorazowych siatek na zakupy doprowadziły w wielu krajach do znaczących wyników w zakresie ograniczenia ich zużycia i ilości odpadów. Zwiększenie cen powinno nastąpić także w obszarach innych rodzajów produktów z tworzyw sztucznych – na przykład w przypadku plastikowych odpadów opakowaniowych, które są największymi strumienia odpadów z tworzyw sztucznych w Europie. Odpady z tworzyw sztucznych to coraz większy problem na całym świecie. UE podjęła niedawno działania w zakresie zapobiegania powstawaniu kolejnych stosów plastikowych odpadów oraz poprzez wprowadzenie nowych środków mających na celu przeciwdziałanie powstawaniu odpadów z tworzyw sztucznych i zanieczyszczenia. W ub. roku przyjęto nową dyrektywę w sprawie produktów jednorazowego użytku, wykonanych z tworzyw sztucznych. Obecnie w Europie tylko około 30% odpadów z tworzyw sztucznych jest zbieranych do recyklingu. Ponadto większość operacji recyklingu odbywa się poza Europą, gdzie praktyki i normy środowiskowe mogą się różnić. W ocenie raportu EEA zidentyfikowano 173 środki zapobiegania powstawaniu odpadów wdrożone w krajach lub takie, które do wdrożenia są planowane.

Raport opiera się na przeglądzie krajowych i regionalnych programów zapobiegania powstawaniu odpadów oraz wynikach ankiety przeprowadzonej w 27 państwach członkowskich UE oraz Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Turcji.

 

plastikowe butelki

- Odpady z tworzyw sztucznych zostały uznane za najważniejszy strumień odpadów w niemal połowie krajów członkowskich EOG.

- Spośród 173 zidentyfikowanych środków zapobiegania powstawaniu odpadów 105 obejmuje etap produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, a 69 obejmuje etap konsumpcji. Z wyjątkiem działań krajowych, takich jak opłata za plastikowe torby na zakupy, większość zidentyfikowanych środków zapobiegawczych obejmuje dobrowolne porozumienia i działania informacyjne.

- Około 20% środków to instrumenty rynkowe. Większość z nich dotyczy pobierania opłat od konsumentów za używanie plastikowych toreb na zakupy.
 
- Zawarto łącznie 30 dobrowolnych porozumień dotyczących zapobiegania powstawaniu odpadów z tworzyw sztucznych z udziałem różnych grup zainteresowanych stron w badanych krajach.
 
- Tylko dziewięć krajów ma w swoich programach prewencyjnych wyraźne cele w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów. W przypadku większości grup produktów wciąż brakuje jasnych i spójnych celów, które są pomocne w pobudzaniu innowacji i ulepszaniu praktyk dotyczących odpadów, a zatem poziomy aktywności i ambicji są różne w poszczególnych krajach.
 
- Zidentyfikowane przykłady dobrych praktyk obejmują zarówno inicjatywy regulacyjne, takie jak zakaz niektórych produktów z tworzyw sztucznych, jak i łagodniejsze środki, takie jak umowy z zainteresowanymi stronami mające na celu ograniczenie zużycia produktów z tworzyw sztucznych (głównie opakowań), a także szkolenia i budowanie zdolności. Niestety, w bardzo niewielu przypadkach przyjęte inicjatywy zostały odpowiednio ocenione, co utrudnia ocenę postępów.
03 lutego 2023   Dodaj komentarz
plastikowe butelki   trujący plastik   plastik jednorazowego użytku   plastikowe zagrożenie  

New Jersey przygotowuje się do wprowadzenia...

Prawo ograniczające jednorazowe plastikowe siatki i produkty z pianki polistyrenowej wchodzi w życie już 4 maja. Komisarz Departamentu Ochrony Środowiska w New Jersey - Shawn M. LaTourette w poniedziałek (04.04.2022) wezwał opinię publiczną do przygotowania się na stanową ustawę o plastikowych torbach i styropianowych pojemnikach na żywność, która wejdzie w życie za niecały miesiąc.

 

plastikowe opakowania na żywność

„Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi stało się jednym z najbardziej palących problemów środowiskowych na świecie” - powiedział LaTourette. „Sami Amerykanie każdego roku zużywają około 100 miliardów plastikowych toreb. Podczas gdy jedynie niektóre z tych toreb są poddawane recyklingowi, wiele z nich trafia na wysypiska śmieci, a wiele innych kończy jako śmieci, które są szkodliwe dla naszych społeczności, ekosystemów i dzikiej przyrody." Niestety te plastikowe torby dostają się do naszego środowiska morskiego, zabijając ryby, delfiny, wieloryby i inne rodzaje życia morskiego. Dostają się do krwioobiegów wszystkich stworzeń łańcucha pokarmowego. Dlatego, jak twierdzi  LaTourette: "Bardzo ważne jest, abyśmy wszyscy pracowali razem, aby trwale zmienić ochronę naszych społeczności i środowiska przed zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi”.  

 

Co powinni wiedzieć przedsiębiorcy z New Jersey w związku z wchodzącym w życie prawem?

plastikowe śmieci

Supermarkety i sklepy spożywcze

Sklepy te nie będą już oferować jednorazowych plastikowych siatek ani toreb papierowych na Twoje artykuły spożywcze. Aby zrobić zakupy, musisz przynieś własne torby wielokrotnego użytku lub kupić je w sklepie. Jedynie sklepy o powierzchni poniżej 2500 stóp kwadratowych mogą nadal oferować torby papierowe. Torby wielokrotnego użytku powinny być wykonane z tkaniny polipropylenowej, włókniny PET, nylonu, tkaniny, produktu konopnego lub innej tkaniny nadającej się do prania. Winny mieć także szyte uchwyty i być zaprojektowane oraz wyprodukowane do wielokrotnego użytku. Torby są dostępne w większości sklepów spożywczych i sprzedawców detalicznych. Sklepy te nadal będą mogły oferować plastikowe siatki do przechowywania luźnych przedmiotów, takich jak: niegotowane mięso, owoce, warzywa, kwiaty, kartki z życzeniami i inne luzem. Jeśli masz w domu plastikowe torby jednorazowego użytku, możesz nadal używać ich w domu lub możesz je zabrać ze sobą podczas zakupów. Tylko sklep spożywczy nie jest w stanie zapewnić jednorazowych toreb plastikowych lub papierowych przy kasie.

Restauracje

Zaleca się, aby klienci zabrali ze sobą własną torbę wielokrotnego użytku na wypadek, gdyby restauracja nie zapewniała już jednorazowych toreb papierowych. W restauracjach typu drive-through możesz nadal otrzymywać jedzenie w papierowej torbie, z kolei plastikowe torby nie będą już dozwolone. Nadal możesz dostawać plastikowe przybory do posiłków, tak jak w przeszłości.  

Sklepy detaliczne

Sklepy detaliczne dowolnej wielkości mogą oferować klientom jednorazowe torby papierowe, ale nie mogą oferować jednorazowych toreb plastikowych. DEP zachęca konsumentów do wyrobienia w sobie nawyku przynoszenia siatek wielokrotnego użytku podczas zakupów w dowolnym sklepie detalicznym. Apteki mogą dostarczać klientom jednorazowe torby papierowe, a także mogą używać siatek plastikowych do przechowywania recept. DEP zachęca konsumentów do przynoszenia do aptek siatek wielokrotnego użytku na inne zakupy.

plastikowe opakowania

Spiżarnie i banki żywności

W uznaniu trudności, jakie "pandemia" przysporzyła wielu ludziom, spiżarnie żywności i banki żywności będą miały czas aż do 4 listopada na dostosowanie się do przepisów dotyczących plastikowych opakowań zgodnie z ustawodawstwem podpisanym niedawno przez gubernatora. Rada Czystych Społeczności dostarczy im do dystrybucji 500 000 toreb wielokrotnego użytku. Mogą również używać toreb papierowych.

 

Co musisz wiedzieć o styropianowych pojemnikach gastronomicznych

Nie będziesz już mógł kupować talerzy, kubków czy przyborów wykonanych ze styropianu. Produkty gastronomiczne z pianki polistyrenowej, takie jak kubki do lodów, filiżanki do kawy i pojemniki na zupę będą zabronione. Dostawa jedzenia nie będzie już mogła być serwowana ani dostarczana w polistyrenie. Ta żywność może być dostarczana z innych materiałów, takich jak plastik, papier lub wyroby aluminiowe.

03 lutego 2023   Dodaj komentarz
zakaz produkcji plastiku   trujący plastik   plastik jednorazowego użytku   plastikowe zagrożenie  

Przyjrzyjmy się szkodliwemu wpływowi plastiku...

Wszyscy jesteśmy „uzależnieni” od używania plastiku w naszym codziennym życiu. Być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale wystarczy się rozejrzeć wkoło i zawsze zobaczymy przynajmniej jeden plastikowy przedmiot w naszym otoczeniu. Od żywności po pojemnik na napoje, pojemniki na kosmetyki i przybory toaletowe, długopisy, wnętrza samochodów, opakowania, opakowania... opakowania...

Przytoczmy raz jeszcze kilka faktów na temat plastiku i jego szkodliwości

Według danych CPCB - Indie codziennie wytwarzają 25 940 ton odpadów z tworzyw sztucznych. Substancja chemiczna, taka jak BPA (bisfenol A), obecna w plastiku, może powodować raka u ludzi, o czym wiemy od dawna! A teraz makabryczne dane: 95% osób w wieku sześciu lat i starszych w USA miało w moczu Bisfenol A.

 

plastikowe worku

Substancje z tworzyw sztucznych bez jakiejkolwiek obróbki chemicznej mogą migrować w różnych okolicznościach. Mogą przy tym być tak małe, że nazywa się je mikroplastikami. Z tego powodu toksyczne składniki odparowują i mieszają się w powietrzu. To zanieczyszczone powietrze jest wchłaniane przez ludzi. Ponadto mikrocząsteczki plastiku mogą zostać wchłonięte przez skórę. Plastik łatwo migruje do ludzkiego ciała, ale jak?

- wdychając płonące plastikowe śmieci,

- otwierając nowy plastikowy przedmiot o silnym zapachu, 

- jedząc żywność podgrzaną w kuchence mikrofalowej w plastikowym pojemniku lub zamrożoną w plastikowym pojemniku, a nawet żywności, która była po prostu przechowywana przez jakiś czas.

 

Choroby spowodowane migracją BPA

Głównym skutkiem ubocznym BPA jest to, że zaburza on prawidłowe działanie ludzkiego układu hormonalnego. Nasz układ hormonalny jest niezbędny do wykonywania i zarządzania wieloma funkcjami organizmu, w tym:

- metabolizmem,

- tętnem, 

- trawieniem, 

- temperaturą, 

- ogólnymsamopoczuciem, 

- zdolnością do dobrego snu, 

- funkcjami seksualnymi i płodnością.

 

BPA może również zakłócać prawidłowe funkcjonowanie któregokolwiek z gruczołów dokrewnych. Oto lista chorób spowodowanych migracją tej substancji chemicznej:

- osteoporoza

- rak tarczycy

- hipo- i nadciśnienie

- choroba Addisona

- zespół Cushinga

- niski poziom testosteronu

- otyłość

Powyższe choroby często obejmują wiele objawów i innych problemów oraz zagrożeń. Na przykład niektóre badania wykazały,  że  „osoby w wieku poniżej 75 lat z subkliniczną niedoczynnością tarczycy są narażone na znaczne ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych, a nawet demencji”.

 

plastikowe opakowania spożywcze

Zdrowotne powikłania po wchłonięciu i spożywania plastików są w dalszym ciągu badane. Jedno jest dziś pewne: nasza planeta tonie w plastiku, a nasze ciała stają się coraz bardziej wysypiskiem.

 

Ponowne użycie plastiku

Wiemy, że plastiku nie da się całkowicie wykluczyć z naszego życia. Jeśli go spalimy, spowoduje to duże zanieczyszczenie powietrza, które jest bardzo szkodliwe dla zdrowia ludzkiego i całego środowiska. Zamiast spalać lub wyrzucać odpady z tworzyw sztucznych, spróbuj wykorzystać je ponownie. Jedyna szansa dla naszej planety i dla nas, to korzystanie z produktów wielokrotnego użytku, które można poddać w 100% recyklingowi.

03 lutego 2023   Dodaj komentarz
zakaz produkcji plastiku   trujący plastik   plastik jednorazowego użytku   plastikowe zagrożenie  

Plastik w ludzkiej krwi i co dalej?

Nowe badanie, w którym stwierdzono obecność mikroplastików w ludzkiej krwi, jest ogłaszane jako postęp naukowy w małym, ale rosnącym zespole badań sugerujących, że nanocząsteczki plastiku wpływają na ludzkie zdrowie. Najnowsze badania z Holandii są uważane za ważne z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, potwierdzają to, co wielu naukowców od jakiegoś czasu stawiało jako hipotezę: kiedy ludzie wdychają lub spożywają mikroplastik, cząsteczki nie tylko przechodzą przez ciało, ale mogą w nim pozostać. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, jak bardzo ludzie są codziennie narażeni na mikrodrobiny plastiku przez ich wdychanie lub połykanie. W jednej z analiz z 2019 r. oszacowano, że ludzie co tydzień przyjmują mikrodrobiny w znacznej ilości, ale do tej pory przeprowadzono jedynie ograniczone badania nad tym, czy cząstki pozostają w ciele, gdzie mogą potencjalnie wyrządzić szkody. Drugim powodem, dla którego badanie jest ważne, jest zastosowana przez badaczy metodologia. Autorzy byli w stanie zebrać próbki bez użycia plastiku, który mógłby zdeformować wyniki – nie jest to łatwe w świecie, w którym tak wiele sprzętu medycznego, w tym używanego do pobierania krwi, jest wykonanych właśnie z plastiku.

 

wysypisko plastikowych śmieci

Holenderskie badanie dotyczyło krwi 22 osób i wykazało mikroplastik w 77 procentach próbek, czyli u 16 z nich. To co prawda niewielka próbka, ale biorąc pod uwagę, że badania nad mikroplastikami wciąż są w fazie rozkwitu, z pewnością upłynie jeszcze trochę czasu, zanim naukowcy będą dokładnie wiedzieć, w jaki sposób cząstki wchodzą w interakcję z ludzkim organizmem. W zasadzie możemy uznać, że badanie rodzi więcej pytań niż odpowiedzi. Naukowcy wymienili niektóre z tych pytań bez odpowiedzi w raporcie, pisząc: „Los cząstek plastiku w krwiobiegu wymaga dalszych badań, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące potencjalnej akumulacji w populacji ogólnej i narażonych pracowników, czynników środowiskowych przyczyniających się do narażenia wewnętrznego i skutki toksykologiczne i zdrowotne, które mogą wynikać z różnych scenariuszy.” Jednak z drugiej strony jest to wykładnia do wykonania dalszych badań. Innymi słowy, jeśli mikrodrobiny plastiku znajdują się w ludzkiej krwi, skąd się biorą? Czy przedostają się do naszych narządów? Jeśli tak, to jakie szkody wyrządzają, jeśli się tam dostaną? Badania na szczurach i myszach sugerują, że fizyczna obecność mikrodrobin plastiku w organizmie może powodować agresywną odpowiedź układu odpornościowego, który uszkadza inne narządy. Zaznaczyć należy, że te badania nie zostały jeszcze powtórzone na ludziach. Co równie ważne, nadal nie jest jasne, czy reakcja immunologiczna na obcy obiekt jest najbardziej szkodliwym aspektem narażenia na mikroplastik, czy też cząsteczki mogą również wypłukiwać szkodliwe chemikalia do krwiobiegu, co z kolei przetransportuje je do naszych organów. Scott Coffin jest naukowcem, który przewodniczy podkomisji ds. mikroplastików i monitorowania przy California State Water Resource Control Board. Pracuje nad modelami ekspozycji, które mogą pomóc odpowiedzieć na niektóre pytania dotyczące tego, jak duże szkody wyrządzają naszym organizmom mikrodrobiny plastiku. Większość z tych modeli opiera się na badaniach ekspozycji przeprowadzonych na zwierzętach laboratoryjnych, powiedział. Posiadanie badań takich jak holenderskie badanie pokazujące, ile mikroplastików ląduje w ludzkiej krwi, oznacza, że może on dopracować te modele i uczynić je bardziej dokładnymi.

 

plastiki w środowisku

„Mamy ogromną historię modelowania narażenia na rozpuszczone zanieczyszczenia, ale żadne z nich nie działa w przypadku cząstek plastiku” – wyjaśnił Coffin. „Powodem, dla którego to badanie robi wielkie fale, jest to, że jest to najlepsze dotychczas przeprowadzone badanie, które kiedykolwiek próbowało przyjrzeć się mikroplastikom we krwi. Możemy z dużą dozą pewności powiedzieć, że te wyniki są prawdziwe i możemy je wykorzystać do dalszych badań”. Matthew Casale, dyrektor ds. kampanii środowiskowych w US Public Interest Research Group (PIRG), powiedział, że: "chociaż badania nad mikroplastikami były niewielkie, w znaczący sposób przyczyniły się do zrozumienia mikrodrobin plastiku przez społeczeństwo". „Tak, istnieją małe rozmiary próbek, ale ważne jest, aby pamiętać, że wszędzie, gdzie szukamy mikrodrobin plastiku, znajdujemy je. Nie widzisz badań mówiących:„ Szukaliśmy i niczego nie znaleźliśmy.” - dodał Casale.

03 lutego 2023   Dodaj komentarz
plastik we krwi   plastikowe siatki   plastikowe torby   trujący plastik   plastik jednorazowego użytku   plastikowe zagrożenie  

Centrum naukowe Monako ostrzega przed szkodliwym...

Centrum Naukowe Monako opublikowało właśnie nowe badanie na temat szkodliwego wpływu zanieczyszczenia plastikiem na środowisko morskie. W badaniu stwierdza się, że nanoplastiki są bardzo realnym zagrożeniem dla koralowców. Ocean został już poważnie uszkodzony przez plastik. Szacuje się, że co roku 10-12 milionów ton plastikowych odpadów trafia do oceanu, a do 2025 r. całkowita ilość morskich odpadów z tworzyw sztucznych wyniesie około 150 milionów ton.

 

plastik w wodzie

Plastiki są szczególnie uciążliwe dla oceanów i żyjącego w nich życia morskiego. ONZ poinformowała, że w 2019 r. w oceanach na świecie znajdowało się 51 bilionów mikrodrobin plastiku. Ich obecność zaburza naturalny bieg rzeczy, w szczególności przerywa morski łańcuch pokarmowy. Są bardzo toksyczne dla ryb i innych stworzeń morskich, które często je spożywają. Badania wykazały, że jedzenie mikrodrobin plastiku powstrzymuje ryby od ich naturalnego żerowania, co opóźnia ich wzrost, a nawet powoduje ich dziwne zachowania. Z kolei australijskie badanie z 2020 r. wykazało, że nieprawidłowe zachowanie powoduje, że ryby podejmują bardziej ryzykowne decyzje, takie jak pływanie w obszarach, w których prawdopodobnie zostaną zabite przez drapieżniki. Zaburza to ich naturalną ostrożność. Dzieje się tak, ponieważ z powodu spożycia mikrodrobin plastiku ryby czują się pełne, ale nie otrzymały wystarczającej ilości składników odżywczych.

03 lutego 2023   Dodaj komentarz
plastikowe butelki   trujący plastik   plastik jednorazowego użytku   plastikowe zagrożenie  
< 1 2 ... 40 41 42 43 44 ... 49 50 >
Konradpistol | Blogi