Przyjrzyjmy się szkodliwemu wpływowi plastiku...
Wszyscy jesteśmy „uzależnieni” od używania plastiku w naszym codziennym życiu. Być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale wystarczy się rozejrzeć wkoło i zawsze zobaczymy przynajmniej jeden plastikowy przedmiot w naszym otoczeniu. Od żywności po pojemnik na napoje, pojemniki na kosmetyki i przybory toaletowe, długopisy, wnętrza samochodów, opakowania, opakowania... opakowania...
Przytoczmy raz jeszcze kilka faktów na temat plastiku i jego szkodliwości
Według danych CPCB - Indie codziennie wytwarzają 25 940 ton odpadów z tworzyw sztucznych. Substancja chemiczna, taka jak BPA (bisfenol A), obecna w plastiku, może powodować raka u ludzi, o czym wiemy od dawna! A teraz makabryczne dane: 95% osób w wieku sześciu lat i starszych w USA miało w moczu Bisfenol A.
Substancje z tworzyw sztucznych bez jakiejkolwiek obróbki chemicznej mogą migrować w różnych okolicznościach. Mogą przy tym być tak małe, że nazywa się je mikroplastikami. Z tego powodu toksyczne składniki odparowują i mieszają się w powietrzu. To zanieczyszczone powietrze jest wchłaniane przez ludzi. Ponadto mikrocząsteczki plastiku mogą zostać wchłonięte przez skórę. Plastik łatwo migruje do ludzkiego ciała, ale jak?
- wdychając płonące plastikowe śmieci,
- otwierając nowy plastikowy przedmiot o silnym zapachu,
- jedząc żywność podgrzaną w kuchence mikrofalowej w plastikowym pojemniku lub zamrożoną w plastikowym pojemniku, a nawet żywności, która była po prostu przechowywana przez jakiś czas.
Choroby spowodowane migracją BPA
Głównym skutkiem ubocznym BPA jest to, że zaburza on prawidłowe działanie ludzkiego układu hormonalnego. Nasz układ hormonalny jest niezbędny do wykonywania i zarządzania wieloma funkcjami organizmu, w tym:
- metabolizmem,
- tętnem,
- trawieniem,
- temperaturą,
- ogólnymsamopoczuciem,
- zdolnością do dobrego snu,
- funkcjami seksualnymi i płodnością.
BPA może również zakłócać prawidłowe funkcjonowanie któregokolwiek z gruczołów dokrewnych. Oto lista chorób spowodowanych migracją tej substancji chemicznej:
- osteoporoza
- rak tarczycy
- hipo- i nadciśnienie
- choroba Addisona
- zespół Cushinga
- niski poziom testosteronu
- otyłość
Powyższe choroby często obejmują wiele objawów i innych problemów oraz zagrożeń. Na przykład niektóre badania wykazały, że „osoby w wieku poniżej 75 lat z subkliniczną niedoczynnością tarczycy są narażone na znaczne ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych, a nawet demencji”.
Zdrowotne powikłania po wchłonięciu i spożywania plastików są w dalszym ciągu badane. Jedno jest dziś pewne: nasza planeta tonie w plastiku, a nasze ciała stają się coraz bardziej wysypiskiem.
Ponowne użycie plastiku
Wiemy, że plastiku nie da się całkowicie wykluczyć z naszego życia. Jeśli go spalimy, spowoduje to duże zanieczyszczenie powietrza, które jest bardzo szkodliwe dla zdrowia ludzkiego i całego środowiska. Zamiast spalać lub wyrzucać odpady z tworzyw sztucznych, spróbuj wykorzystać je ponownie. Jedyna szansa dla naszej planety i dla nas, to korzystanie z produktów wielokrotnego użytku, które można poddać w 100% recyklingowi.
Dodaj komentarz