• Grupa PINO
  • Prv.pl
  • Patrz.pl
  • Jpg.pl
  • Blogi.pl
  • Slajdzik.pl
  • Tujest.pl
  • Moblo.pl
  • Jak.pl
  • Logowanie
  • Rejestracja

Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Newsy ze świata dotyczące zanieczyszczenia plastikiem naszej planety.

Strony

  • Strona główna
  • Księga gości

Jedynie dziewięć krajów UE ma wyraźne...

Według oceny Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), konkretne cele w zakresie zapobiegania różnym odpadom z tworzyw sztucznych wciąż nie są szeroko rozpowszechnione w Europie. Tylko dziewięć krajów ma wyraźne cele w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów z tworzyw sztucznych. Raport EEA o tytule: „Zapobieganie powstawaniu odpadów z tworzyw sztucznych w Europie” przedstawia stan zapobiegania powstawaniu odpadów z tworzyw sztucznych w Europie. Przeanalizowano w nim działania podejmowane w krajach członkowskich EEA w celu rozwiązania problemu wytwarzania odpadów z tworzyw sztucznych za pomocą środków zapobiegawczych. W ocenie finalnej raportu stwierdzono, że należy traktować priorytetowo zapobieganie najbardziej szkodliwym dla środowiska rodzajom tworzyw sztucznych. Chodzi o tworzywa jednorazowego użytku i produkty z tworzyw sztucznych, które nie nadają się do recyklingu.

 

śmieci plastik

Wyższe ceny jednorazowych siatek na zakupy doprowadziły w wielu krajach do znaczących wyników w zakresie ograniczenia ich zużycia i ilości odpadów. Zwiększenie cen powinno nastąpić także w obszarach innych rodzajów produktów z tworzyw sztucznych – na przykład w przypadku plastikowych odpadów opakowaniowych, które są największymi strumienia odpadów z tworzyw sztucznych w Europie. Odpady z tworzyw sztucznych to coraz większy problem na całym świecie. UE podjęła niedawno działania w zakresie zapobiegania powstawaniu kolejnych stosów plastikowych odpadów oraz poprzez wprowadzenie nowych środków mających na celu przeciwdziałanie powstawaniu odpadów z tworzyw sztucznych i zanieczyszczenia. W ub. roku przyjęto nową dyrektywę w sprawie produktów jednorazowego użytku, wykonanych z tworzyw sztucznych. Obecnie w Europie tylko około 30% odpadów z tworzyw sztucznych jest zbieranych do recyklingu. Ponadto większość operacji recyklingu odbywa się poza Europą, gdzie praktyki i normy środowiskowe mogą się różnić. W ocenie raportu EEA zidentyfikowano 173 środki zapobiegania powstawaniu odpadów wdrożone w krajach lub takie, które do wdrożenia są planowane.

Raport opiera się na przeglądzie krajowych i regionalnych programów zapobiegania powstawaniu odpadów oraz wynikach ankiety przeprowadzonej w 27 państwach członkowskich UE oraz Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Turcji.

 

plastikowe butelki

- Odpady z tworzyw sztucznych zostały uznane za najważniejszy strumień odpadów w niemal połowie krajów członkowskich EOG.

- Spośród 173 zidentyfikowanych środków zapobiegania powstawaniu odpadów 105 obejmuje etap produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, a 69 obejmuje etap konsumpcji. Z wyjątkiem działań krajowych, takich jak opłata za plastikowe torby na zakupy, większość zidentyfikowanych środków zapobiegawczych obejmuje dobrowolne porozumienia i działania informacyjne.

- Około 20% środków to instrumenty rynkowe. Większość z nich dotyczy pobierania opłat od konsumentów za używanie plastikowych toreb na zakupy.
 
- Zawarto łącznie 30 dobrowolnych porozumień dotyczących zapobiegania powstawaniu odpadów z tworzyw sztucznych z udziałem różnych grup zainteresowanych stron w badanych krajach.
 
- Tylko dziewięć krajów ma w swoich programach prewencyjnych wyraźne cele w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów. W przypadku większości grup produktów wciąż brakuje jasnych i spójnych celów, które są pomocne w pobudzaniu innowacji i ulepszaniu praktyk dotyczących odpadów, a zatem poziomy aktywności i ambicji są różne w poszczególnych krajach.
 
- Zidentyfikowane przykłady dobrych praktyk obejmują zarówno inicjatywy regulacyjne, takie jak zakaz niektórych produktów z tworzyw sztucznych, jak i łagodniejsze środki, takie jak umowy z zainteresowanymi stronami mające na celu ograniczenie zużycia produktów z tworzyw sztucznych (głównie opakowań), a także szkolenia i budowanie zdolności. Niestety, w bardzo niewielu przypadkach przyjęte inicjatywy zostały odpowiednio ocenione, co utrudnia ocenę postępów.
03 lutego 2023   Dodaj komentarz
plastikowe butelki   trujący plastik   plastik jednorazowego użytku   plastikowe zagrożenie  
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz

Konradpistol | Blogi