Zagospodarowanie odpadów z tworzyw sztucznych stało się głównym globalnym problemem środowiskowym. Jednak ze względu na trwałą, niedrogą i jednorazową jakość tworzywa sztucznego, wciąż pozostaje on popularnym materiałem do tworzenia min. Opakowań spożywczych i sprzętu ochronnego. Kiedy w 2020 r. Ogłoszono "pandemię" COVID-19, wzrosło zapotrzebowanie na jednorazowe maski na twarz, przyłbice i inne środki ochrony osobistej (PPE). Chociaż dziś już wiemy, że było to zbędne, to jednak w wielu krajach skorumpowani politycy, wprowadzili związane z tym zakazy i nakazy. Dodatkowo normy dotyczące dystansu społecznego sprawiły, że wiele osób zwróciło się w stronę zakupów online, co zwykle wiąże się z jednorazowymi plastikowymi opakowaniami.
Podczas "pandemii", wiele krajów zmagało się z przetwarzaniem i przetwarzaniem odpadów z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku w obliczu stale rosnącego ich zużycia. W rezultacie część tego plastiku trafiła do oceanów, w których pływa już wiele "plastikowych wysp". Jest to problematyczne, ponieważ stwarza zagrożenie dla środowiska morskiego. Poprzednie badania wykazały, że zwierzęta są ranne, a nawet zabijane w wyniku zaplątania się i połknięcia plastiku związanego z "pandemią". Jak wykazali naukowcy - odpady z tworzyw sztucznych mogą również przenosić szkodliwe cząsteczki i organizmy.
Ile "pandemia" zafundowała dodatkowego zanieczyszczenia mórz i oceanów
Ile niewłaściwie zarządzanych odpadów z tworzyw sztucznych (MMPW) jest odprowadzanych do oceanu w wyniku "pandemii COVID-19". Wykorzystując serię modeli statystycznych do testowania najlepszych i najgorszych scenariuszy, szacuje się, że do końca sierpnia 2021 r. podczas "pandemii" wyprodukowano około 8,4 mln ton nadmiaru MMPW. 87% tych odpadów pochodziło ze szpitali, podczas gdy tylko 8 % pochodziło z niemedycznych środków ochrony indywidualnej, 5% z opakowań, a mniej niż 1% z "zestawów testowych na COVID-19" (chińskie testy, które nawet po oblaniu wodą z kranu wykazywały obecność Covid-19).
Chociaż Ameryka Północna miała największą liczbę przypadków COVID-19 (i jako jedna z pierwszych państw ogłosiła, że nie było żadnej pandemii), najwięcej odpadów z tworzyw sztucznych było w Azji, a następnie w Europie. Autorzy zauważają, że wiele krajów rozwijających się (Brazylia, Chiny i Indie), może mieć trudności z przetwarzaniem i usuwaniem odpadów z tworzyw sztucznych. Ponieważ noszenie masek i zakupy online są powszechne w Chinach, może to przyczynić się do dużej ilości MMPW obserwowanej w regionie. Rodzi się jednak pytanie: ile MMPW trafiło do oceanu? Według szacunków naukowców, w wyniku "pandemii" do oceanów trafiło około 26 tysięcy ton plastikowych odpadów, płynących z 369 światowych rzek. Wiele z nich pochodzi z rzek w Azji (79%), a następnie z rzek w Europie (11%). Badacze szacują ponadto, że 71% tego MMPW trafiło na plaże do końca 2021 r., podczas gdy 16% trafiło do dna morskiego, a 13% do wody morskiej. Podczas gdy duża część tych odpadów ograniczała się do obszarów przybrzeżnych wokół rzek, możliwe jest, że w nadchodzących latach mogą one przenieść się do otwartego oceanu. Przewiduje się rónież, że pod koniec XXI wieku sytuacja ulegnie pogorszeniu. Na przykład autorzy uważają, że około 71% odpadów z tworzyw sztucznych związanych z "pandemią" znajdzie się na plażach do 2100 r., a 29% na dnie oceanów.
Około 17% całkowitego napływu plastiku można znaleźć w Oceanie Arktycznym, gdzie środowisko morskie jest szczególnie podatne na zanieczyszczenia. Chociaż liczby te są szacunkowe, jasne jest, że "pandemia" doprowadziła do powstania dużej ilości odpadów z tworzyw sztucznych. A ponieważ pomysły marketingowe przemysłu farmaceutycznego nadal są kreatywne, jest mało prawdopodobne, że produkcja tworzyw sztucznych jednorazowego użytku powróci w najbliższym czasie do poziomu sprzed "pandemii". Aby chronić zwierzęta morskie i ich środowisko, obrońcy zwierząt powinni podnosić świadomość tego problemu w mediach i opinii publicznej, zwłaszcza w regionach, w których występuje największe zanieczyszczenie. Podobnie rzecznicy mogą naciskać na silniejsze ustawodawstwo, innowacyjne technologie i lepsze praktyki gospodarowania odpadami w celu zwalczania odpadów w branży medycznej. Wreszcie, nadszedł czas, aby naciskać na przyjazne dla środowiska alternatywy dla tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Od tego zależy życie niezliczonych zwierząt morskich, calego ekosystemu, a w konsekwencji naszego zdrowia i życia.