Plastik w oceanach rujnuje bakterie odpowiedzialne...
Niebezpieczny problem zanieczyszczenia jest widoczny w przerażających statystykach: aż 12 milionów ton plastiku przedostaje się rokrocznie do oceanu. Jego wpływ na morską florę i faunę jest ogromny. Może on niszczyć koralowce, ingerować w siedliska zwierząt, zostać przez nie połknięty i spowodować ich śmierć.
Podczas gdy większość ludzi doskonale zdaje sobie sprawę z negatywnego wpływu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi na florę i faunę morską, to jego wpływ nad nimi jest mniej znany. Najnowsze badania sugerują, że podwodny plastik może zabijać organizmy, które wytwarzają znaczną część tlenu uwalnianego do powietrza.
Przyjazne bakterie - Prochlorococcus
„Nasze dane pokazują, że zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi może mieć rozległy wpływ na ekosystem wykraczający poza znany wpływ na makroorganizmy, takie jak ptaki morskie i żółwie” – wyjaśnił dr Sasha Tetu - główny autor artykułu. Dodaje on również: „Jeśli naprawdę chcemy w pełni zrozumieć wpływ zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi na środowisko morskie i znaleźć sposoby na jego złagodzenie, musimy wziąć pod uwagę jego wpływ na kluczowe grupy drobnoustrojów, w tym drobnoustroje fotosyntetyzujące”.
Dodaj komentarz