• Grupa PINO
  • Prv.pl
  • Patrz.pl
  • Jpg.pl
  • Blogi.pl
  • Slajdzik.pl
  • Tujest.pl
  • Moblo.pl
  • Jak.pl
  • Logowanie
  • Rejestracja

Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Newsy ze świata dotyczące zanieczyszczenia plastikiem naszej planety.

Strony

  • Strona główna
  • Księga gości

Archiwum

  • Grudzień 2024
  • Listopad 2024
  • Wrzesień 2024
  • Sierpień 2024
  • Lipiec 2024
  • Czerwiec 2024
  • Maj 2024
  • Kwiecień 2024
  • Marzec 2024
  • Luty 2024
  • Styczeń 2024
  • Grudzień 2023
  • Listopad 2023
  • Październik 2023
  • Wrzesień 2023
  • Sierpień 2023
  • Lipiec 2023
  • Czerwiec 2023
  • Maj 2023
  • Kwiecień 2023
  • Marzec 2023
  • Luty 2023
  • Styczeń 2023

Najnowsze wpisy, strona 16


< 1 2 ... 15 16 17 18 19 ... 49 50 >

Czy PFAS powinny być usunięte z produktów?...

PFAS są obecne we wszystkim, od opakowań po pizzę po niedźwiedzie polarne. Pomimo poważnych problemów związanych ze środowiskiem i zdrowiem ludzkim, na rynku dostępnych jest obecnie ponad 4700 takich przemysłowych chemikaliów. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby powstrzymać te "wieczne chemikalia" przed niszczeniem naszego środowiska.

 

mikroplastik

Tak jak wokół nas gromadzą się zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, tak samo gromadzą się wokół nas toksyczne chemikalia. Różnica polega na tym, że nie widzimy chemikaliów; widzimy jedynie ich skutki, a wtedy jest już za późno. Znane jako "wieczne chemikalia" ponieważ nie rozkładają się, gdy dostaną się do naszego środowiska, poruszają się, budują i koncentrują, ale nie znikają. PFAS są wszędzie, są w prawie każdym z nas i są w naszym środowisku. Badania wykazały mierzalne stężenia tych wiecznie chemicznych substancji u ludzi na całym świecie, od surowicy krwi społeczności Eskimosów w grenlandzkiej Arktyce po mleko matki Norweżek. Odnotowano je w powietrzu, wodzie, osadach, roślinach i dzikiej przyrodzie. Występują w deszczu, śniegu, wodach gruntowych, wodzie kranowej, rzekach, jeziorach i wodzie morskiej. PFAS występują w niedźwiedziach polarnych, a PFAS w maskonurach. PFAS są obecne w naszych produktach codziennego użytku, i musimy to zmienić.

03 stycznia 2024   Dodaj komentarz
plastikowe zagrożenie   plastik jednorazowego użytku   trujący plastik   plastikowe butelki  

Mikroplastik w żabach i rybach: istotne...

Zanieczyszczenie mikroplastikami stanowi obecnie globalny problem, poważnie niszczący ekosystemy i negatywnie wpływający na zdrowie różnych organizmów wodnych, takich jak zooplankton, małże, ryby i płazy. Odpady z tworzyw sztucznych i zanieczyszczenie zbiorników wodnych stanowią obecnie globalne zjawisko, a główną przyczyną niebezpiecznych skutków pozostają mikrodrobiny plastiku. Jednym z najnowszych odkryć jest obecność mikroplastiku w żabach zebranych z różnych zbiorników wodnych Uniwersytetu Jahangirnagar, jak wynika z najnowszego badania. To zagrożenie dla środowiska, ponieważ żaby pełnią istotną rolę w sieci pokarmowej, wspierając utrzymanie zdrowych ekosystemów wodnych.

 

szkodliwy plastik

 

Fahmida Parvin, jedna z badaczek, która odnalazła ślady mikroplastiku u żab, zauważa: "To nowe odkrycie sugeruje, że zakres mikroplastiku jest na tyle rozległy i poważny, że dotarł nawet do żab, będących konsumentami na niższym szczeblu ekosystemu. Wskazuje to na wpływ na inne organizmy zależne od żab, znajdujące się na wyższym poziomie sieci troficznej." Parvin, profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jahangirnagar, dodaje: "Mikroplastiki nie ograniczają się tylko do Dhaki; znajdujemy je także w różnych dzielnicach, obserwując ich przenikanie do organizmów ludzkich przez spożycie ryb."

Według różnych źródeł informacyjnych, w tym The Guardian, w ubiegłym roku mikroplastiki po raz pierwszy wykryto w mleku kobiecym – w 75% próbek pobranych od 34 zdrowych matek.

Wcześniej zaobserwowano obecność mikroplastików we krwi ludzkiej, gdzie cząsteczki zostały znalezione u 80% badanych osób. Co do źródeł mikroplastików, naukowcy wskazują na dwa rodzaje: pierwotne i wtórne. Cząstki pierwotne, o rozmiarach mniejszych niż 5 mm, pochodzą głównie z przemysłowych granulek przedprodukcyjnych, szeroko stosowanych w produktach do pielęgnacji urody, środkach do czyszczenia twarzy, kosmetykach, pastach do zębów, środkach do czyszczenia rąk, peelingach, płynach wiertniczych i odzieży. Wtórne mikroplastiki formują się w wyniku rozkładu dużych odpadów z tworzyw sztucznych, takich jak plastikowe butelki, torebki, maseczki, sieci rybackie oraz jednorazowe kubki czy talerze, pod wpływem fal, promieniowania UV i innych procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych w naturalnym środowisku. Te cząsteczki plastiku ulegają przemianom fizycznym i chemicznym, przekształcając się w mikroplastiki, które ostatecznie są połykane przez żaby i inne zwierzęta zamieszkujące obszary podmokłe. Skutkuje to poważnymi zagrożeniami dla ekosystemu.

Zgodnie z informacjami od Organizacji ds. Środowiska i Rozwoju Społecznego (ESDO), rocznie w Bangladeszu generuje się około 87 000 ton jednorazowego plastiku, co skutkuje wzrostem ilości mikroplastiku w obszarach podmokłych. Ten mikroplastik ostatecznie przedostaje się przez rzeki do Zatoki Bengalskiej.

"Większość naszych odpadów z tworzyw sztucznych nie jest zbierana ani nadzorowana i trafia bezpośrednio do zbiorników wodnych. Nawet część, która jest zebrana i składowana na wyznaczonych obszarach otwartych, w końcu dostaje się do zbiorników wodnych" - stwierdził SM Mehedi Ahsan, specjalista ds. rozwoju obszarów miejskich, ze szczególnym zainteresowaniem w dziedzinie odporności na zmiany klimatu, w rozmowie z The Business Standard.
Te rozdrobnione tworzywa sztuczne, zwane mikroplastikami, docierają do układu żołądkowo-jelitowego zwierząt zamieszkujących obszary podmokłe, takich jak ryby, żaby, a nawet węże.

W studium zatytułowanym "Identifying the Presence of Microplastics in Frogs from the Largest Delta of the World", opublikowanym w czasopiśmie Environmental Advances, Parvin i jej współpracownicy zebrali 27 żab dziewięciu różnych gatunków (po trzy osobniki z każdego gatunku) z pięciu różnych zbiorników wodnych w obrębie Uniwersytetu Jahangirnagar. Badanie ujawniło, że aż 90% żab miało w swoich organizmach mikroplastik.

W innym badaniu przeprowadzonym w 2022 roku, zatytułowanym "Presence and Characteristics of Microplastics in Major Urban Wetland Areas in Dhaka, Bangladesh", badacze oceniali ilość i charakter mikrodrobin plastiku w próbkach wody, osadów i ryb z trzech głównych jezior miejskich, tj. jeziora Dhanmondi, jeziora Gulshan i jeziora Hatirjheel w Dhace. Odkryli obfitość mikroplastiku, którego ilość wahała się od 0 do 9 sztuk na litr wody powierzchniowej, od 0 do 16 sztuk na kilogram osadu, oraz od 0 do 17 sztuk na jednego mieszkańca. W przewodach pokarmowych badanych gatunków ryb stężenie mikroplastiku wynosiło od 0 do 4,88 sztuk na gram. W 2023 roku zespół naukowców badał ryby słodkowodne z rzeki Starej Brahmaputry w północno-środkowym Bangladeszu. Mikroplastik wykryto u 58,93% ryb, najwięcej u węgorzy słodkowodnych Mastacembelus armatus (prawie 11%). Najczęściej spotykanymi rodzajami mikroplastików były włókna (49,03%) i granulat (28,02%). Prawie 72% mikroplastiku miało grubość mniejszą niż 1 mm. Badanie z 2021 roku, opublikowane w czasopiśmie Environment International, wykazało, że dodatek mikroplastików prowadzi do zmniejszenia bogactwa i różnorodności bakterii. Mikroplastiki mogą wpływać na strategie kiełkowania nasion, obserwuje się również zmniejszenie masy i wzrostu roślin. Synteza chlorofilu b znacznie spadła w przypadku mikroplastików mieszanych w porównaniu do grupy kontrolnej.

Zanieczyszczenie miało także negatywny wpływ na aktywność enzymów glebowych. Na przykład, cząstki mikroplastiku polistyrenowego istotnie obniżyły aktywność sachazy w glebie po 40 dniach. To zanieczyszczenie mikroplastikiem stanowi obecnie globalny problem, ponieważ znacząco pogarsza ekosystemy i negatywnie wpływa na zdrowie różnych organizmów wodnych, takich jak zooplankton, małże, ryby i płazy. W badaniach nad żabami z Delty Bengalskiej naukowcy odkryli, że toksyczne chemikalia gromadzą się w ciałach żab, powodując poważne szkody, a nawet śmiertelność. Shafi M. Tareq, jeden z współautorów badania nad mikroplastikami u żab, powiedział: "Żaby stanowią ważny wskaźnik biologiczny, kontrolujący różne owady. Jeśli utracimy żaby z powodu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, może to wpłynąć na kontrolę owadów przenoszących różne choroby u ludzi, takie jak malaria i denga." Niedawno organizacja Break Free From Plastic (BFFP), działająca na skalę globalną, opublikowała raport z globalnego audytu marek, z którego wynika, że w Bangladeszu zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi jest głównie spowodowane przez firmy takie jak Coca Cola, Pran-RFL Group, PepsiCo, Partex Group, Akij Food i Beverage Limited oraz Unilever.

Z raportu wynika, że w ciągu ostatnich 15 lat roczne zużycie plastiku na mieszkańca w Bangladeszu na obszarach miejskich potroiło się. Bangladesz jest jednym z najbardziej zanieczyszczających krajów pod względem ilości wytworzonych odpadów z tworzyw sztucznych, głównie z powodu niewłaściwego gospodarowania nimi.

W Dhace codziennie gromadzi się około 646 ton odpadów z tworzyw sztucznych, co stanowi 10% wszystkich odpadów wytwarzanych w Bangladeszu. Tylko 37,2% odpadów z tworzyw sztucznych w Dhace jest poddawane recyklingowi.

Jakie są możliwości działań?

Sharif Jamil, sekretarz generalny organizacji Bangladesz Poribesh Andolon (BAPA), zwraca uwagę na artykuł 6a ustawy o ochronie środowiska z 2002 roku, który ustanawia, że produkcja, marketing lub używanie wszelkiego rodzaju jednorazowych toreb plastikowych i polietylenu szkodliwych dla środowiska jest uznawane za czyn karalny. Niemniej jednak, wydaje się, że ta ustawa nie wywiera wystarczającego wpływu, ponieważ większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń związanych z tym materiałem.

Już w 2020 roku Wysoki Trybunał nakazał rządowi wprowadzenie zakazu stosowania jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych na obszarach przybrzeżnych oraz w hotelach, motelach i restauracjach w całym kraju.

"Duże korporacje unikają odpowiedzialności przed rządem. Naruszają ramy prawne bez obaw o konsekwencje. Więcej niż korporacje, to rząd Bangladeszu musi wziąć na siebie poważne zobowiązania" - stwierdził Jamil. "Dawniej nosiliśmy wielokrotnego użytku torby do sklepów spożywczych. Teraz torby są dostępne na targu warzywnym i w supermarketach. Wiele krajów przyjęło zasadę 'zanieczyszczający płacą', gdzie torby są oferowane klientom tylko wtedy, gdy ich potrzebują, a to w zamian za określoną opłatę. W ten sposób, angażując ludzi, można wprowadzać regulacje" - dodaje.

SM Mehedi Ahsan uważa, że najlepiej byłoby pozbyć się plastiku, ale ponieważ to nie jest możliwe natychmiastowo, warto rozważyć ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych do minimum. Parvin również podkreśla, że "Możemy wybierać tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu, a nie jednorazowe. Składowanie plastiku na wysypiskach lub jego spalanie to nie rozwiązanie. Tworzyw sztucznych jednorazowego użytku nie da się poddać recyklingowi i w końcu trafiają do kanalizacji i innych zbiorników wodnych." Zaleca, aby decydenci i władze zajmujące się gospodarką odpadami poważnie potraktowały tę kwestię. Aby przeciwdziałać utracie żab i związanym z tym szkodom dla ekosystemu, Shafi M. Tareq sugeruje: "Rząd powinien skorzystać z przepisów ustawowych i wykonawczych oraz edukować społeczności na temat niebezpieczeństw związanych z używaniem plastiku. Nie mówię, że musimy całkowicie zrezygnować z plastiku, ale musimy lepiej zarządzać jego użyciem."

01 stycznia 2024   Dodaj komentarz
plastikowe zagrożenie   plastik jednorazowego użytku   trujący plastik   zakaz produkcji plastiku  

Rząd Nowej Południowej Walii poszukuje...

Rząd Nowej Południowej Walii (NSW) ogłosił konsultacje społeczne dotyczące nowego planu mającego na celu dalsze ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych, mając na uwadze minimalizację zagrożeń dla środowiska i zdrowia.

 

plastikowe zanieczyszczenie

Artykuł "Plastics: Next Steps" dostępny jest do publicznego komentowania do 4 lutego 2024 r. Można go znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Ochrony Środowiska stanu Nowa Południowa Walia (EPA).

EPA zachęca obywateli do wyrażenia swoich opinii w trzech kluczowych obszarach, obejmujących "ograniczanie ilości odpadów z tworzyw sztucznych", "działania dotyczące szkodliwych chemikaliów i mikrodrobin plastiku" oraz "utrzymywanie postępu w obszarze tworzyw sztucznych".

Zaproponowane inicjatywy koncentrują się na eliminacji często występujących przedmiotów zanieczyszczeń, substancji uwalniających mikroplastik oraz produktów zawierających szkodliwe dodatki chemiczne. Plan obejmuje również kwestie, które są obecnie rozważane do uregulowania w innych stanach i terytoriach. Oczekuje się, że zebrane opinie pomogą rządowi w opracowaniu dalszych działań mających na celu rozwiązanie problemu problematycznych i zbędnych tworzyw sztucznych.

Według relacji z Coast Community News, Liesl Tesch, członkini Gosford w Nowej Południowej Walii, podkreśliła, że ludzie codziennie używają różnych plastikowych przedmiotów, takich jak torby na zakupy, zawieszki na chleb czy lizaki, zarówno w miejscach publicznych, jak i w domu. Tesch dodała: „Opakowania na żywność i napoje na wynos stanowią znaczący udział w odpadach z tworzyw sztucznych, odpowiadając za 32% ogólnej ilości śmieci w Nowej Południowej Walii, zgodnie z raportem Next Steps. W dokumencie tym proponuje się stopniowe wycofywanie niektórych artykułów i zastępowanie ich odpowiednimi alternatywami. W związku z tym gorąco zachęcamy przedsiębiorstwa, przemysł oraz społeczność do poparcia inicjatyw rządu Nowej Południowej Walii, mających na celu ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych o 30% do 2025 roku. Dodatkowo, istotnym aspektem jest redukcja wpływu mikrodrobin plastiku, a także dostosowanie się do praktyk przyjętych w innych stanach i terytoriach.”

Ważne jest także zaznaczenie, że od 1 czerwca stan australijski planuje wprowadzenie zakazu używania lekkich toreb plastikowych, które rocznie generują aż 800 000 ton odpadów z tworzyw sztucznych. Nowa Południowa Walia już w 2022 roku podjęła kroki mające na celu wycofanie niektórych artykułów z tworzyw sztucznych, takich jak lekkie torby plastikowe, plastikowe sztućce jednorazowego użytku, talerze i słomki.

27 grudnia 2023   Dodaj komentarz
plastikowe zagrożenie   plastik jednorazowego użytku   trujący plastik   plastikowe torby   plastikowe siatki  

Huragany z mikroplastikami wieją w Ameryce...

Według najnowszych badań huragan Larry wprowadził "oszałamiającą" ilość mikroplastików do obszarów dotąd nietkniętych, gdy przetoczył się przez Kanadę w 2021 roku.

Podczas gdy burza szalała nad Nową Fundlandią, dwaj studenci z Dalhousie University w Halifax postanowili zbadać, czy "ocean może unosić mikroplastiki do atmosfery, a następnie przenosić je drogą powietrzną do dziewiczych obszarów". O tym przedsięwzięciu donosiła CBC News.

Według danych opublikowanych w ubiegłym tygodniu w czołowym czasopiśmie naukowym, podczas huraganu Larry zebrano ponad 100 000 cząstek plastiku na metr kwadratowy dziennie. To więcej niż w jakimkolwiek innym badaniu dotyczącym mikroplastików atmosferycznych. Anna Ryan, główna badaczka, nazwała uzyskane wyniki "oszałamiającymi".

 

huragan z plastiku

 

Dlaczego mikroplastiki znalazły się w atmosferze?

Mikroplastiki to "małe kawałki plastiku o długości mniejszej niż pięć milimetrów", jak tłumaczy CBC. Pochodzą one z procesu "degradacji" lub rozbicia się cząsteczek z większych produktów z tworzyw sztucznych, takich jak butelki z wodą, opakowania i ubrania syntetyczne. Ze względu na swoją małą wielkość, mikroplastiki łatwo przenoszą się wraz z wiatrem i prądami oceanicznymi. Badania wykazały, że nawet najbardziej dziewicze środowiska, takie jak wiejska miejscowość St. Michaels, teraz mają obecność tworzyw sztucznych w atmosferze - informuje Ryan. Jednakże Ryan wyjaśnia, że wpływ huraganu na rozprzestrzenianie się mikroplastików nie był wcześniej badany. Dla nowych badaczy było to niepowtarzalne okno możliwości. Zastanawiali się, czy huragany mogą zbierać mikroplastiki z powierzchni morza i przenosić je wraz z lądowaniem, ponieważ ciepła woda oceaniczna przyczynia się do powstawania huraganów.

Co odkryto w badaniach?

Zespół zainstalował szklany cylinder, przymocowany do ziemi drewnianymi palikami, na polanie w Nowej Fundlandii. Od dwóch dni przed nadejściem huraganu Larry do dwóch dni po nim, naukowcy regularnie opróżniali cylinder co sześć godzin, zbierając wszelkie opadające cząsteczki i deszcz. Według informacji od Wired, zespół stwierdził, że nawet przed i po przejściu huraganu Larry'ego dziesiątki tysięcy mikroplastików opadały na metr kwadratowy ziemi dziennie. Jednak w trakcie uderzenia huraganu liczba ta wzrosła do niemal 114 000, co jest znacznie większą ilością niż w jakimkolwiek innym badaniu mikroplastików atmosferycznych. Według New Scientist może to być związane z faktem, że burza przeszła przez tzw. "plamę na śmieci" w Gyre Północnoatlantyckim, obszar, gdzie prądy tworzą wirujący ruch, zatrzymując zanieczyszczenia i tworząc ogromne ilości nagromadzonych odpadów. Symulując punkt, w którym powietrze znajdowało się przed dostaniem się do cylindra za pomocą techniki zwanej modelowaniem trajektorii wstecznej, naukowcy potwierdzili, że Larry unosząc się nad morzem przeniósł mikroplastiki. Prawdopodobnie liczby te są niedoszacowane, gdyż, jak zauważa Wired, "szukanie najmniejszych cząsteczek plastiku pozostaje trudne i kosztowne". Naukowcy byli w stanie mierzyć tylko mikroplastiki do pewnego rozmiaru, co sugeruje, że istnieje prawdopodobieństwo, iż niezarejestrowane pozostały inne cząstki. Steve Allen, badacz mikroplastyki z University of Birmingham i współautor artykułu, podkreślił w rozmowie z Wired: "Liczby w tym artykule są po prostu oszałamiające".

Jakie znaczenie to ma dla nas?

"Nadal istnieje wiele nieznanych aspektów dotyczących pełnego wpływu mikroplastików" - stwierdziła Ryan w rozmowie z New Scientist. Zanieczyszczenie mikroplastyczne to "rosnący problem", podkreśla CBC, stanowiący "zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, a także dla ogólnego zdrowia ekosystemu, choć dokładny zakres tej szkody nie jest jeszcze w pełni zrozumiany". Naukowcy intensywnie pracują, aby zrozumieć, jak cząsteczki te wpływają na organizmy w środowisku wcześniej dziewiczym, ale teraz zanieczyszczonym mikroplastikami. Badania już wykazały, że arktyczne stworzenia i ich dieta zawierają mikroplastiki. Ryan podkreśliła w CBC, że konieczne jest ograniczenie jednorazowego użycia tworzyw sztucznych, aby w ogóle zapobiec ich przedostawaniu się do środowiska. Wreszcie, jak zauważa Wired, badania są "zatrważające", ukazując, że mikroplastiki "przenikają nie tylko każdy zakątek środowiska", ale także "łatwo przemieszczają się między lądem, morzem i powietrzem".

22 grudnia 2023   Dodaj komentarz
plastikowe zagrożenie   plastik jednorazowego użytku   trujący plastik   zakaz produkcji plastiku  

Globalny Traktat w sprawie tworzyw sztucznych:...

Wpływ tworzyw sztucznych na środowisko i klimat
🌍
Celem Traktatu dotyczącego tworzyw sztucznych jest zakończenie zanieczyszczeń spowodowanych przez te materiały poprzez ustanowienie globalnych zasad regulujących wszystkie szkodliwe aspekty produkcji tworzyw sztucznych.
🏭
Traktat ma na celu zwiększenie przejrzystości oraz identyfikację i zakaz substancji toksycznych, które mają wielopokoleniowe skutki, wpływając na społeczności żyjące w pobliżu składowisk śmieci, mórz i obszarów wydobywania surowców.
🛢️
Większość tworzyw sztucznych jest produkowana z paliw kopalnych, a Traktat stanowi okazję do spełnienia naszych zobowiązań dotyczących ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C poprzez zmniejszenie produkcji.
🔥
Aby osiągnąć ten cel i zapobiec wzrostowi temperatury o ponad 1,5 stopnia, konieczne jest wprowadzenie zakazu oraz stopniowe wycofywanie problematycznych tworzyw sztucznych, których można unikać.
🔄
Należy skupić się na maksymalizacji unikania, ponownego wykorzystania, naprawy i recyklingu produktów, aby stworzyć gospodarkę opartą mniej na eksploatacji surowców, a bardziej na ekologicznych miejscach pracy i zrównoważonym wykorzystaniu zasobów.
🔄
Priorytetem powinny być systemy redukcji, unikania i ponownego użycia, a nie jedynie przechodzenie z tworzyw sztucznych opartych na paliwach kopalnych na inne materiały, co jedynie przenosiłoby obciążenia środowiskowe w inne obszary.

 

traktat dotyczący plastiku

 

Sprawiedliwość społeczna i implementacja światowych traktatów
🏭
Globalny, prawnie wiążący instrument, rozpatrywany w kontekście praw człowieka, mógłby skoncentrować się na kwestiach związanych z prawami człowieka, które mają wpływ nie tylko na nas, ale także na środowisko, w którym egzystujemy.
🌍
„Rozwiązaniem nie jest jedynie zmiana używanych materiałów, lecz rzeczywista transformacja naszych nawyków konsumenckich, procesów produkcyjnych oraz sposobu dystrybucji różnych towarów i usług, z których korzystamy na całym świecie”.
🌍
Globalny traktat dotyczący tworzyw sztucznych jest kształtowany przez dynamikę władzy i dostęp do zasobów, często pomijając społeczności tubylcze oraz mniejsze kraje wyspiarskie.
🌊
Tempo i globalne poparcie dla traktatu dotyczącego cyklu życia tworzyw sztucznych przestało być odrzucane jako nierealistyczne, stając się realną perspektywą z udziałem 180 krajów i setek organizacji.
🌍
Celem traktatu jest zajęcie się nieproporcjonalnymi szkodami zdrowotnymi, jakie tworzywa sztuczne wyrządzają marginalizowanym społecznościom, poprzez jasne oznaczanie i śledzenie toksycznych substancji przez cały cykl życia.
Wpływ na zdrowie i toksyczność tworzyw sztucznych
🔬
Obfite dowody na związek między ekspozycją na toksyczne chemikalia używane w produkcji tworzyw sztucznych a poważnymi skutkami dla zdrowia ludzkiego podkreślają pilną konieczność rozwiązania tego problemu.
🚨
Tworzywa sztuczne zawierają 16 000 substancji chemicznych, z których większość nie została poddana testom dotyczącym wpływu na zdrowie ludzi i ekosystemy, co budzi poważne obawy dotyczące niepłodności, nowotworów i problemów neurologicznych.
🌍
Traktat dotyczący tworzyw sztucznych stawia sobie za zadanie rozwiązanie problemu toksycznych szkód i opracowanie planu działania, który umożliwi skuteczne przeciwdziałanie długotrwałym szkodom dla ludzi w bezbronnych społecznościach.

20 grudnia 2023   Dodaj komentarz
plastikowe zagrożenie   plastik jednorazowego użytku   trujący plastik   plastikowe torby   plastikowe siatki  
< 1 2 ... 15 16 17 18 19 ... 49 50 >
Konradpistol | Blogi