Rząd Kanady dołącza do walki z jednorazowym...
Rząd Kanady posuwa naprzód plan rozwiązania problemu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi w perspektywie długoterminowej, który wstępnie obejmuje krótkoterminowy zakaz produkcji i sprzedaży niektórych szkodliwych tworzyw sztucznych jednorazowego użytku.
Minister Środowiska i Zmian Klimatu Steven Guilbeault, oraz Minister Zdrowia, Jean-Yves Duclos, ogłosili, treść przepisów zakazujących niektórych jednorazowych tworzyw sztucznych. Projekty tychże przepisów odzwierciedlają wkład otrzymany w wyniku szeroko zakrojonych konsultacji prowadzonych przez rząd Kanady od 2019 r. W konsultacjach brało również udział dziesiątki tysięcy Kanadyjczyków, którzy wyrazili poparcie dla zakazu stosowania niektórych produktów z tworzyw sztucznych. Szacuje się, że przepisy zapobiegłyby dostaniu się do środowiska ponad 23,000 ton plastikowych zanieczyszczeń w ciągu dziesięciu lat (jest to odpowiednik miliona worków na śmieci). Zamiarem rządu jest sfinalizowanie tych przepisów i wprowadzenie zakazu w życie tak szybko, jak to możliwe. Podejście rządu Kanady do zakazu stosowania szkodliwych jednorazowych tworzyw sztucznych opiera się na dowodach, faktach i nauce. Przedstawione dziś proponowane rozporządzenia opierają się na ustaleniach naukowej oceny zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, którą rząd sfinalizował w październiku 2020 r. Po przeanalizowaniu setek badań naukowych i innych źródeł dowodów, które potwierdziły, że zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi występuje wszędzie w środowisku i że ma szkodliwy wpływ na ekosystem.
Podobnież rząd Kanady zdaje sobie sprawę, że tworzywa sztuczne, które można łatwo poddać recyklingowi, odgrywają ważną rolę w codziennym życiu obywateli. Problemem jest fakt, że tylko 9 procent odpadów z tworzyw sztucznych jest obecnie poddawanych recyklingowi. Dlatego te przepisy są ważną częścią planu zmniejszenia zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi poprzez kompleksowe podejście, obejmujące cały cykl życia tworzyw sztucznych. Chodzi tu o wprowadzanie gospodarki opartej na mechanizmie obiegu zamkniętego. Dlatego kolejnym kluczowym elementem planu, będzie ustanowienie norm regulowanych w celu zwiększenia wykorzystania zawartości materiałów pochodzących z recyklingu, w niektórych produktach z tworzyw sztucznych. Kanadyjczycy dołożą wszelkich starań, aby do 2030 r. wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych w Kanadzie zawierały co najmniej 50 procent materiałów pochodzących z recyklingu. Z kolei na poziomie lokalnym gminy, takie jak Vancouver i Toronto, wdrażają strategie mające na celu zmniejszenie ilości jednorazowych tworzyw sztucznych, lepsze zapobieganie śmieceniu i zarządzanie nimi oraz poprawę gospodarowania odpadami z tworzyw sztucznych. Kilka prowincji i terytoriów podejmuje również działania mające na celu poprawę gospodarowania odpadami z tworzyw sztucznych. Rządy federalne, prowincjonalne i terytorialne wspólnie uzgodniły w listopadzie 2018 r. ogólnokanadyjską strategię na rzecz zerowych odpadów z tworzyw sztucznych, w której przedstawiono wizję gospodarki o obiegu zamkniętym dla tworzyw sztucznych, a także dwuetapowy plan działania, który rząd Kanady będzie realizować wspólnie z wszelkimi partnerami. Strategia i plany działań obejmują wprowadzenie wytycznych wspierających spójne podejście do rozszerzonej odpowiedzialności producenta w całej Kanadzie. Chodzi o to by firmy produkujące, importujące lub sprzedające produkty i opakowania z tworzyw sztucznych były odpowiedzialne za ich zbiórkę i recykling w skoordynowany i przejrzysty sposób.
Dodaj komentarz