• Grupa PINO
  • Prv.pl
  • Patrz.pl
  • Jpg.pl
  • Blogi.pl
  • Slajdzik.pl
  • Tujest.pl
  • Moblo.pl
  • Jak.pl
  • Logowanie
  • Rejestracja

Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Newsy ze świata dotyczące zanieczyszczenia plastikiem naszej planety.

Strony

  • Strona główna
  • Księga gości

Archiwum

  • Grudzień 2024
  • Listopad 2024
  • Wrzesień 2024
  • Sierpień 2024
  • Lipiec 2024
  • Czerwiec 2024
  • Maj 2024
  • Kwiecień 2024
  • Marzec 2024
  • Luty 2024
  • Styczeń 2024
  • Grudzień 2023
  • Listopad 2023
  • Październik 2023
  • Wrzesień 2023
  • Sierpień 2023
  • Lipiec 2023
  • Czerwiec 2023
  • Maj 2023
  • Kwiecień 2023
  • Marzec 2023
  • Luty 2023
  • Styczeń 2023

Archiwum styczeń 2023, strona 2


< 1 2 3 4 >

Nowoczesne maszyny, które oczyszczają morza...

Wciąż za mało mamy na świecie innowatorów chcących chronić przyrodę. A jeszcze mniej osób/instytuacji, które chcą na to wyłożyć pieniądze. Tutaj krótki filmik podnoszący nieco na duchu. Pokazuje większe i mniejsze maszyny, które wyłapują śmieci z mórz, oceanów i rzek. Miłego oglądania!

https://youtu.be/FdZXRZ3-zZs 

31 stycznia 2023   Dodaj komentarz

Co jest najgorsze w "zdrowych"...

Dieta wegetariańska i wegańska to dwa największe trendy w odżywianiu się Polaków. Specjaliści od odżywiania zdecydowanie odradzają obydwie te opcje. Wskazują absurd "modowy" może doprowadzić do ruiny na zdrowiu.  Dieta bezglutenowa nie ma najmniejszego sensu, jeśli u danej osoby nie stwierdzono choroby zwanej celiakią. Powstało wiele mitów na temat szkodliwości glutenu u ludzi całkowicie zdrowych.

Rezygnowanie z produktów odzwierzęcych w diecie, pomimo braku wskazań zdrowotnych stało się bezsensownym żywieniowym trendem. Strony internetowe, youtuberzy promujący weganizm opowiadają historie niestworzone o cudownych właściwościach ich diet. Niestety to wszystko jest kłamstwem, na które nabiera się wiele osób. Niektóre pro-wegańskie historie sięgają i przekraczają granice absurdu. Ich autorzy twierdzą, że dzięki nim można wyleczyć raka, trądzik, niemal każdą chorobę. Największą mitomanią jest jednak „oczyszczanie organizmu z toksyn”. Problem takich pseudoekspertów od odżywiania staje się problemem społecznym. Coraz więcej ludzi z powodu weganizmu ma problemy hormonalne i cały szereg innych problemów zdrowotnych, które są tego następstwem.  

 

Prawda jest taka, że dieta wegańska jest szkodliwa dla zdrowia. Często prowadzi już w krótkim czasie do pogorszenia stanu zdrowia poprzez niedobory pokarmowe. 

 

Co tak naprawdę szkodzi w naszym jedzeniu

Po pierwsze i najgorsze – wszechobecny plastik. Dostaje się on do naszych organizmów nie tylko poprzez spożywanie skażonych nim ryb i innych zwierząt żyjących w morzu. Wchłaniamy go z woreczków z ryżem, herbatek ekspresowych i wielu innych opakowań spożywczych. Naukowcy już jakiś czas temu potwierdzili jego szkodliwość i odkładanie się w jelitach. Wciąż trwają badania nad szkodliwością spożytego plastiku na wątrobę i inne organy. Dowiedziono również, że z jelit plastik jest w stanie się przedostać do układu krwionośnego. 

31 stycznia 2023   Dodaj komentarz
plastikowe opakowanie spożywcze   plastik szkodzi   spożywanie plastiku  

Zjadamy plastik - co to dla nas oznacza?

Podczas 26 Europejskiego Tygodnia Gastroentrologicznego (UEG) w Wiedniu naukowcy poinformowali o kolejnym odkryciu godzącym w producentów plastikowych opakowań. Mikroplastik można znaleźć w stolcu ludzi z całego świata. Skąd się tam wziął? Ludzie zjadają go wraz z rybami i owocami morza – to nie powinno dziwić nikogo, kto siedzi w temacie zanieczyszczeń mórz i oceanów. Zadziwiające może być to, że plastik spożywany również z piwem,  wodą butelkowaną i innymi napojami przechowywanymi w opakowaniach, które są jednorazowego użytku. 

zjadamy plastik

 

Globalna produkcja tworzyw sztucznych, które towarzyszą nam od lat, wynosi setki milionów ton rocznie. Tendencja ta nadal jest wzrostowa.  Szacuje się, że do tej pory wyprodukowano ich już ponad 8 miliardów ton.

Ocenia się, że 2 do 5 % wszystkich wyprodukowanych tworzyw sztucznych trafia wtórnie do mórz i oceanów. W warunkach morskich są spożywane przez wszelkie morskie stworzenia, wchodząc do łańcucha pokarmowego, co kończy się na jego szczycie – czyli u nas – ludzi.

Czym jest mikroplastik?
Mikroplastikiem nazywamy kawałki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 mm. Wykorzystywane są one we wszelkiego rodzaju produktach w przemyśle. Bywa że powstają również w sposób niekontrolowany wskutek rozpadu większych kawałków plastiku pod wpływem warunków atmosferycznych, czy mechanicznego zużycia. Spożycie mikroplastiku przez organizmy żywe może prowadzić do zmian chorobowych przewodu pokarmowego, zapalenia tkanek, problemów z wątrobą, powstawania chorób nowotworowych i wielu innych schorzeń. Oddziaływanie plastiku na ludzki organizm jest wciąż badane. Dowiedziono natomiast że mikroplastik może również ułatwiać przenoszenie patogenów i toksycznych związków chemicznych.
Jak donoszą badacze, był to pierwszy tego typu eksperyment potwierdzający wieloletnie przypuszczenia. W tej chwili mamy pewność - tworzywa sztuczne ostatecznie docierają do ludzkiego jelita. To bardzo niepokojąca wiadomość. Nowotwory jelita grubego są trzecim rodzajem nowotworów, na które umierają ludzie. Dodatkowo, badania prowadzone na zwierzętach dowiodły, że najmniejsze cząsteczki plastiku dostają się również do krwioobiegu, układu limfatycznego, wątroby i innych organów. Aby jednoznacznie zdefiniować co to oznacza la nas – ludzi, konieczne jest przeprowadzenie badań na ludziach. Równolegle powinno się wykonywać badania długofalowe, różnymi metodami i określić, czy ich wyniki są ze sobą zbieżne, czy wykazują znaczące różnice.

30 stycznia 2023   Dodaj komentarz
spożywamy plastik   plastikowe zagrożenie   plastik jednorazowego użytku   trujący plastik  

Spożywanie ryb zatruwa nas plastikiem?

Ryby i owoce morzą są często polecane przez dietetyków jako doskonałe źródło białka i tłuszczy. Od wielu lat, dieta oparta na owocach morza uznawana była za wybitnie sprzyjająca zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Jak wykazują badania naukowe, jedząc ryby dostarczamy do swojego organizmu nie tylko wartościowe składniki, ale i plastik. Według szacunkowych badań, osoby jedzące regularnie ryby, połykają rokrocznie 11 tysięcy fragmentów plastiku. Wciąż trwają badania dotyczące tego jak groźne dla zdrowia są one dla naszego ciała. Już dziś wiemy, że uszkadzają one układ pokarmowy (zwłaszcza jelita), układ krwionośny, limfatyczny i wątrobę. Są również mocne przypuszczenia, dotyczące tego, czy plastiki, które połknęliśmy nie odkładają się w naszych organizmach.
Według naukowców, możemy przyjąć, że w oceanach rozproszonych jest około 5000 miliardów fragmentów plastiku. Znaczna ich większość trafia do naszych organizmów poprzez spożywanie ryb, skorupiaków, małż, ośmiornic i innych stworzeń żyjących w wodzie. Autorytety naukowe wskazują również, że małże filtrują w przybliżeniu około 18 litrów wody w ciągu doby, by dostarczyć sobie odpowiednich składników odżywczych. Oznacza to, że przyswajają również znaczne ilości cząstek plastiku. Podobnie dzieje się w organizmach każdej istoty żyjącej w morzach i oceanach.
 
plastik w morzach i oceanach
Efekty spożywania ryb i owoców morza mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia, ponieważ spożywamy w rzeczy samej – wiele plastiku zawartego we wszelkich organizmach morskich. Apele o bezzwłoczne działania w walce z zanieczyszczeniem mórz nie są zatem bezzasadne. Trując środowisko, trujemy siebie. Tymczasem produkcja opakowań spożywczych z plastiku wciąż wzrasta, a mało które jest poddawalne recyklingowi.
30 stycznia 2023   Dodaj komentarz
plastik w rybach   stop plastik   plastikowe zanieczyszczenie  

Zakaz produkcji plastików jednorazowego...

Co oznacza zakaz jednorazowych plastików, który został przegłosowany przez komisję UE? Przyjęta dyrektywa obejmuje część większej europejskiej strategii w dziedzinie produkcji tworzyw sztucznych. Docelowo ma być krokiem naprzód do prowadzenia gospodarki komponentowej w tak zwanym „obiegu zamkniętym”. Chodzi w tym przede wszystkim o to, by jak najwięcej nowych produktów, czy też ich fragmentów (jak np. opakowania) trafiały po zakończonym swym „cyklu życia” z powrotem do hali produkcyjnej jako materiał komponentowy. W przyszłości każdy produkt wykonany z tworzywa, ma po wykorzystaniu zostać poddany recyklingowi, aby stworzyć z niego nowy produkt – i tak w kółko.

kubki wielokrotnego użytku Cancap

Jakie produkty i tworzywa obejmie zakaz?

Zakaz wprowadzania do sprzedaży jednorazowych produktów wykonanych z plastiku obejmie produkty, posiadające swoje substytuty w postaci produktów wielorazowego użytku.

Najbardziej znane to:

jednorazowe sztućce

jednorazowe talerze

patyczki do uszu

słomki do napojów

kubki

 

Poza tym Dyrektywa wprowadza dodatkowe działania, które mają ograniczyć konsumpcję plastikowych i styropianowych pojemników na żywność, a także kubków do kawy. Wiele mówi się o nakazaniu lokalom gastronomicznym wzięcie udziału w akcji #zwłasnymkubkiem, bądź sprzedaż kubków wielorazowego użytku, wyprodukowanych z materiałów poddawalnych recyklingowi, które można byłoby kaucjować.

Kolejnym z działań jakie ma zapewnić dyrektywa to zbieranie plastiku. Chodzi zwłaszcza o zbieranie plastikowych butelek. Docelowo do 2029 roku skuteczność zbierania butelek ma wynosić 90% i osobiście uważam to za mało realne.

Dodatkowo producenci będą musieli także przeprojektować swoje plastikowe butelki, w taki sposób, by były one trwale połączone z nakrętką. Jest to o tyle logiczne, że z pustej butelki i nakrętki robią się dwa śmieci. Łatwiej będzie zadbać o recykling, jeśli będą razem.

plastikowe zanieczyszczenie

Rozszerzona odpowiedzialność producentów (ROP)

Na czym polega: otóż koszty środowiskowe (a więc sprzątanie, zbiórka i recykling), będą w znacznym stopniu obciążać producentów. Taka zasada obowiązuje w Polsce, ale nikt tego nie kontroluje, stąd tylko większa bezkarność naszych przedsiębiorców. Dla porównania w niektórych krajach Europy Zachodniej koszty prowadzenia gospodarki odpadami są w 30-50% pokrywane przez wytwórców.

Pomóc w tym mogłoby także wprowadzenie systemu kaucyjnego. Zwłaszcza jeśli chodzi o opakowania spożywcze i kubki do kawy.

30 stycznia 2023   Dodaj komentarz
zakaz produkcji plastiku   plastikowe zagrożenie   plastik jednorazowego użytku   trujący plastik  
< 1 2 3 4 >
Konradpistol | Blogi