• Grupa PINO
  • Prv.pl
  • Patrz.pl
  • Jpg.pl
  • Blogi.pl
  • Slajdzik.pl
  • Tujest.pl
  • Moblo.pl
  • Jak.pl
  • Logowanie
  • Rejestracja

Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Newsy ze świata dotyczące zanieczyszczenia plastikiem naszej planety.

Strony

  • Strona główna
  • Księga gości

Archiwum

  • Grudzień 2024
  • Listopad 2024
  • Wrzesień 2024
  • Sierpień 2024
  • Lipiec 2024
  • Czerwiec 2024
  • Maj 2024
  • Kwiecień 2024
  • Marzec 2024
  • Luty 2024
  • Styczeń 2024
  • Grudzień 2023
  • Listopad 2023
  • Październik 2023
  • Wrzesień 2023
  • Sierpień 2023
  • Lipiec 2023
  • Czerwiec 2023
  • Maj 2023
  • Kwiecień 2023
  • Marzec 2023
  • Luty 2023
  • Styczeń 2023

Archiwum wrzesień 2023, strona 2


< 1 2 3 4 >

Czy plastik stał się częścią środowiska...

W miarę wzrostu częstotliwości występowania zanieczyszczenia mikroplastycznego, a także rosnącej liczby prac naukowych poświęconych temu zagadnieniu - zarówno pod kątem jego wpływu, jak i reakcji na to narastające zagrożenie - można stwierdzić, że plastik o różnych kształtach, rozmiarach i zastosowaniach stał się nieodłączną częścią zarówno ludzkiego, jak i naturalnego środowiska. Wielu naukowców uznaje współczesną erę za epokę plastiku.1,2

W związku z produkcją roczną plastiku na poziomie 400 milionów ton od roku 2023 i prognozowanym podwojeniem tej produkcji do roku 2050, nie jest to zaskoczeniem, że oceany naszego świata są zalewane plastikowymi odpadami.3 Plastik można znaleźć nawet na największej głębokości oceanów i stanowi znaczący składnik Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci oraz innych unoszących się pozostałości.

Mikroplastiki dostają się do wód w formie pierwotnych i wtórnych mikroplastików. Pierwotne mikroplastiki to małe kawałki plastiku produkowane w produktach, takich jak kosmetyki czy mikrofibry z odzieży. Wtórne mikroplastiki powstają w wyniku rozpadu większych plastikowych przedmiotów. Bez względu na sposób dostania się do środowiska, mikroplastiki stanowią zagrożenie dla życia wodnego, wpływając na jakość wody oraz zdrowie ryb, ptaków i innych organizmów, które żyją w lub blisko tych zanieczyszczonych obszarów.

Mimo że corocznie podejmowane są wysiłki w zakresie oczyszczania środowiska, naukowcy skoncentrowali się także na wykorzystaniu natury do zwalczania mikroplastików. Wiele z tych badań koncentruje się na tym, jak różne gatunki mogą pełnić rolę bioindykatorów zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi oraz jak można wykorzystać środowisko naturalne do filtracji mikroplastików.
W badaniu z roku 2023, opublikowanym w czasopiśmie "Wskaźniki Ekologiczne", przeanalizowano gromadzenie się mikroplastików w przewodzie pokarmowym inwazyjnych raków czerwonych bagien (Procambarus clarkii), a także czynniki wpływające na ten proces. Zespół naukowców postawił hipotezę, że raki czerwonych bagien mogą stanowić efektywnych bioindykatorów zanieczyszczenia mikroplastycznego w ekosystemach słodkowodnych, zwłaszcza o typie lentycznym. Argumentowano to tym, że mikroplastiki występujące w tym samym środowisku można znaleźć zarówno w organizmach P. clarkii, jak i w abiotycznych składnikach, takich jak woda i osad.

plastik w środowisku


Metody

Wybór Jeziora Candia jako obiektu badawczego był podyktowany jego naturalnością i unikalnym ekosystemem. Jezioro to położone w pobliżu Alp Zachodnich, stanowi część Parku Przyrody Lake Candia i jest uznawane za obszar o wyjątkowej wartości przyrodniczej w regionie Piemont. Ten kompleksowy ekosystem składa się z dwóch mokradeł - jeziora polodowcowego i bagien - połączonych siecią kanałów. Jezioro jest także domem dla wielu rzadkich gatunków, w tym populacji raków czerwonych bagien, które tu występują i rozmnażają się.

W celu przeprowadzenia analizy zawartości mikroplastików w próbkach raków czerwonych bagien oraz porównania ich z zawartością mikroplastików w wodzie i osadach, przeprowadzono badania na Jeziorze Candia przez dwa kolejne lata. Próby wody i osadów zostały pobrane w sierpniu 2021 i sierpniu 2022 roku.

W czterech wybranych lokalizacjach pobierania próbek zebrano łącznie 90 osobników raków czerwonych bagien. Po odpowiednim oczyszczeniu i uśmierceniu każdego osobnika, przewód pokarmowy został poddany badaniom w celu identyfikacji mikroplastików. Próby wody i osadów również przeszły proces oczyszczenia i przesiania, aby wykryć obecność mikroplastików. Znalezione kawałki mikroplastików zostały sklasyfikowane pod względem kształtu i koloru.
Wyniki

Analiza próbek z osadu, wody i raków wykazała, że te same mikroplastikowe elementy można znaleźć we wszystkich trzech rodzajach próbek, co sugeruje, że raki czerwonych bagien mogą stanowić skuteczne wskaźniki zanieczyszczenia mikroplastycznego. Zaskakująco, najniższą ilość mikroplastików odnotowano u raków o większej masie ciała, co prawdopodobnie wynika z ich nawyków żywieniowych. Wydaje się, że mniejsze osobniki tego gatunku są lepszymi wskaźnikami zanieczyszczenia mikroplastycznego niż ich więksi krewni.

Unia Europejska zalicza raki czerwonych bagien do najbardziej destrukcyjnych "inwazyjnych gatunków obcych". Niemniej jednak, ten gatunek może być wartościowym narzędziem dla naukowców z różnych części świata, którzy starają się ocenić poziom zanieczyszczenia mikroplastycznego w różnych zbiornikach wodnych. Te raki pełnią kluczową rolę w transformacji ekosystemów i mają potencjał do pomocy naukowcom w obszarach, które już zostały narażone na inwazję.

16 września 2023   Dodaj komentarz
plastikowe zagrożenie   plastik jednorazowego użytku   trujący plastik   zakaz produkcji plastiku  

Recykling, recykling i jeszcze raz recykling...

Czy jesteś w stanie z całkowitą pewnością stwierdzić, że w tym roku nie zakupisz żadnych przedmiotów z tworzywa sztucznego, które nie podlegają recyklingowi?

Najprawdopodobniej nie. Plastik otacza nas wszędzie - jest obecny w automatach, produktach dostępnych na stacjach benzynowych, zamówieniach online i wielu innych miejscach.

Mimo że opakowania jednorazowego użytku są dostępne na wyciągnięcie ręki, jako konsumenci mamy możliwość dowiedzenia się, dlaczego są one tak szkodliwe. Możemy świadomie wybierać, co kupujemy i na co wydajemy nasze pieniądze.

Ekologiczne kubki wielokrotnego użyutkuEkologiczne kubki cancap - wielokrotnego użytku

Kluczem do promowania opakowań wielokrotnego użytku jest zrozumienie kilku istotnych statystyk

Co roku produkuje się ponad 300 milionów ton plastiku, z czego znaczący udział stanowią opakowania jednorazowego użytku.
Ta ilość plastiku jest ogromna, i trudno sobie wyobrazić, co oznacza 300 milionów ton plastiku. Wybierając opakowania wielokrotnego użytku, możemy znacznie przyczynić się do redukcji tej liczby.

Tylko 9% globalnych odpadów z tworzyw sztucznych faktycznie poddawanych jest recyklingowi.
Tworzywa sztuczne jednorazowego użytku odgrywają znaczącą rolę w zanieczyszczaniu środowiska, zwłaszcza naszych oceanów. Opakowania wielokrotnego użytku stanowią bezpośrednią odpowiedź na ten problem. Korzystając z pojemników, butelek i toreb wielokrotnego użytku, możemy znacznie ograniczyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych, które trafiają na wysypiska śmieci oraz zanieczyszczają nasze naturalne środowisko.

Ziemia potrzebuje 1,6 roku, aby zregenerować zasoby zużyte w ciągu jednego roku.
Produkcja opakowań jednorazowych pochłania ogromne ilości zasobów naturalnych, takich jak ropa naftowa, tworzywa sztuczne i woda potrzebna do produkcji papieru. Natomiast opakowania wielokrotnego użytku minimalizują te procesy, które wymagają dużych zasobów. Dzięki materiałom zaprojektowanym do wielokrotnego użytku, możemy znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie na surowce.

Jedynie 7,2% światowej gospodarki działa zgodnie z zasadą obiegu zamkniętego, co oznacza, że produkty są ponownie wykorzystywane lub przerabiane, a nie po prostu wyrzucane na koniec ich pierwotnego cyklu życia.
PS. W 2018 roku ta liczba wynosiła jeszcze 9,1%, więc niestety obserwujemy spadek.

kubki poddawalne recyklingowiKubki cancap - poddawalne recyklingowi

Jednak nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę wcześniej wspomniane aspekty

Opakowania wielokrotnego użytku są kluczowym elementem modelu gospodarki opartego na obiegu zamkniętym. Zamiast stosować liniowe podejście "weź, wykorzystaj, wyrzuć", gospodarka oparta na obiegu zamkniętym promuje filozofię "zmniejszaj, wykorzystuj ponownie, recyklinguj". Dłuższy okres użytkowania opakowań tworzy bardziej zrównoważony i efektywny system.

W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, opakowania wielokrotnego użytku mogą korzystnie wpłynąć na gospodarkę, a nie tylko na środowisko.

Z perspektywy długoterminowej firmy mogą oszczędzać pieniądze, inwestując w trwałe materiały wielokrotnego użytku, zamiast nieustannie kupować produkty jednorazowego użytku. Rozważmy to w ten sposób: kupując opakowania jednorazowego użytku, w rzeczywistości płacisz za transport swoich produktów bezpośrednio do kosza na śmieci...

Ponieważ nadal zdajemy sobie sprawę z pilnej potrzeby wprowadzenia zrównoważonych praktyk, przyjęcie opakowań wielokrotnego użytku z pewnością odegra kluczową rolę w kreowaniu bardziej ekologicznej i obfitującej przyszłości dla wszystkich.

Czy jesteś ciekawy, ile możesz zaoszczędzić, wybierając opakowania wielokrotnego użytku?

15 września 2023   Dodaj komentarz
plastikowe zagrożenie   plastik jednorazowego użytku   trujący plastik   recykling   gospodarka o obiegu zamkniętym   spożywamy plastik  

Biodegradowalna ściema?

Termin "biodegradowalny" może być mylący, gdy jest używany w kontekście plastikowych substytutów, które wymagają ciepła do rozkładu lub przemysłowych procesów kompostowania. Ostatnie badanie opublikowane w czasopiśmie o otwartym dostępie PLOS ONE, przeprowadzone przez Sarah-Jeanne Royer i jej zespół z Scripps Institution of Oceanography na University of California, San Diego, ujawnia, że powszechnie stosowany plastik kompostowalny pozostaje nienaruszony w środowisku morskim przez co najmniej 14 miesięcy.

Badanie podkreśla istotną różnicę między materiałami włókienniczymi, takimi jak PLA, które mogą być kompostowane w kontrolowanych, przemysłowych warunkach, a materiałami na bazie celulozy, które mają zdolność do biodegradacji w naturalnych środowiskowych warunkach. Akumulacja i trwanie odpadów z tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej w oceanie stanowi jedno z głównych wyzwań ekologicznych, które zagrażają życiu morskiemu. Duże przedmioty z plastiku, takie jak porzucone butelki, które trafiają do oceanu, mogą przetrwać w niezmienionej formie przez dziesięciolecia. Nawet kiedy ulegają rozpadowi na mikroskopijne fragmenty, nazywane mikroplastikami, nie ulegają biodegradacji, lecz pozostają jako niestrawne zanieczyszczenia, które przenikają wody oceaniczne. 


W ostatnich latach pojawiły się alternatywy dla tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej, które mają na celu ograniczenie zużycia paliw kopalnych podczas produkcji plastików i stworzenie bardziej ekologicznych produktów odpadowych, które mogą być kompostowane po ich odrzuceniu. Jednym z najpopularniejszych zastępców jest kwas polilaktyczny (PLA), polimer uzyskiwany z fermentacji cukrów i skrobi, który może ulec rozkładowi do kwasu mlekowego w wysokich temperaturach, jakie występują w dużej skali kompostowania. Jednak nie zawsze dzieje się to skutecznie ani szybko w chłodniejszych warunkach. W celu zbadania losów PLA w naturalnym środowisku morskim, naukowcy zanurzyli próbki PLA, materiałów na bazie oleju, materiałów na bazie celulozy oraz mieszanek tych materiałów w klatkach umieszczonych w wodach przybrzeżnych niedaleko La Jolla w Kalifornii. Co tydzień analizowali próbki w poszukiwaniu dowodów na ich rozkład, a po kilku godzinach próbki wracały z powrotem do oceanu. 

Autorzy zaobserwowali, że materiał oparty na celulozie uległ szybkiej degradacji w ciągu miesiąca. Analiza chemiczna przeprowadzona w laboratorium potwierdziła, że celuloza została w dużej części rozłożona przez procesy biologiczne, w wyniku których powstał dwutlenek węgla, a nie była to zwykła destrukcja mechaniczna. W przeciwieństwie do tego, ani tworzywo oparte na oleju, ani mieszanina, ani też PLA nie wykazywały żadnych oznak rozkładu przez całe 14 miesięcy trwania eksperymentu.

"Nasze badania wskazują, że kompostowalność nie jest równoznaczna z degradacją w środowisku" - powiedziała Royer. "Określenie tworzyw kompostowalnych jako biodegradowalnych jest mylące, ponieważ może sugerować, że materiał ten ulega rozkładowi w naturalnym środowisku. Tworzywa sztuczne oparte na PLA muszą być kompostowane w kontrolowanych warunkach, aby osiągnąć swój potencjał jako zamienniki tworzyw sztucznych na bazie oleju."

Autorzy dodają również: "Ta praca stanowi jedno z niewielu pionierskich badań, które porównują biodegradowalność różnych rodzajów materiałów, zarówno naturalnych, jak i w pełni syntetycznych, a także biologicznych, w warunkach naturalnych i kontrolowanych zamkniętych systemów. To badanie podkreśla potrzebę standaryzacji testów w celu potwierdzenia, czy materiały reklamowane jako kompostowalne lub biodegradowalne, takie jak PLA, rzeczywiście ulegają biodegradacji w środowisku naturalnym. W takim przypadku konsumenci, którzy dbają o ograniczenie zanieczyszczenia mikroplastikami, powinni być dobrze poinformowani i świadomi wyborów produktów, które podejmują." 

Prace te są finansowane przez Inicjatywę Deheyn lab (Biomicry for Emerging Science and Technology Initiative), która stanowi platformę umożliwiającą współpracę między środowiskiem akademickim a przemysłem w celu przeprowadzania podstawowych badań nad rozwiązaniami inspirowanymi naturą. Fundatorzy mogą wnosić wkład w kształtowanie projektu badawczego oraz odpowiadać na konkretne pytania, ale nie biorą udziału w procesie gromadzenia, analizy danych ani podejmowania decyzji dotyczących publikacji. Fundatorzy mogą, na żądanie, uczestniczyć w dyskusjach dotyczących interpretacji wyników, co może wpłynąć na przygotowanie manuskryptu. Jednak nie mają wpływu na sposób prezentacji, zawartość danych ani wniosków zawartych w publikacji. Projekt publikacji może być udostępniany podmiotom finansującym w celu pokazania postępów w procesie publikowania.

11 września 2023   Dodaj komentarz
plastikowe zagrożenie   plastik jednorazowego użytku   trujący plastik   plastikowe butelki  

Wpływ odpadów z tworzyw sztucznych na środowisko...

Wzrost niepokoju związanego z wpływem odpadów z tworzyw sztucznych na środowisko. Odpady pochodzące z tworzyw sztucznych stanowią rosnący problem na skalę globalną z powodu destrukcyjnego oddziaływania na ekosystem. Nieodpowiednie usuwanie tych materiałów przyczyniło się do znacznego zanieczyszczenia gleby, wód i atmosfery, wywierając negatywny wpływ na roślinność i faunę.

Tworzywa sztuczne reprezentują syntetyczne substancje oparte na długich łańcuchach polimerów. Ich wszechstronne zastosowanie obejmuje opakowania, sektor budowlany oraz produkty konsumenckie. Niestety, ich trwałość i odporność na degradację stwarzają znaczne zagrożenie dla środowiska.

Jednym z głównych problemów związanym z odpadami z tworzyw sztucznych jest ich trwałość w naturalnym środowisku. Proces rozkładu tych materiałów może trwać setki lat, co prowadzi do ich nagromadzenia na wysypiskach i obszarach przyrodniczych. To stanowi bezpośrednie zagrożenie dla dzikiej przyrody, ponieważ zwierzęta mogą połknąć lub uwikłać się w plastikowe zanieczyszczenia, co często prowadzi do obrażeń i nawet śmierci.

Dodatkowo, transportowanie odpadów z tworzyw sztucznych za pośrednictwem systemów wodnych przyczynia się do zanieczyszczania mórz. Fragmenty plastiku mogą być przenoszone przez rzeki i wiatry, ostatecznie docierając do oceanów, gdzie niszczą ekosystemy morskie. Spożycie plastiku przez zwierzęta morskie zaburza ich układ trawienny i może prowadzić do głodu.

Co więcej, spalanie odpadów z tworzyw sztucznych uwalnia toksyczne substancje chemiczne do atmosfery, co z kolei przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza i zmian klimatycznych. Proces spalania tworzyw sztucznych generuje emisję gazów cieplarnianych, które zagrażają warstwie ozonowej i nasilają globalne ocieplenie.

Aby skutecznie przeciwdziałać wpływowi odpadów z tworzyw sztucznych na środowisko, kluczowe jest wprowadzenie praktyk zrównoważonego zarządzania odpadami. Warto podjąć działania takie jak ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych, promowanie recyklingu i ponownego wykorzystania materiałów oraz wspieranie stosowania biodegradowalnych substytutów. Współpraca rządów, firm i jednostek społecznych jest niezbędna do zwiększenia świadomości i wprowadzenia skutecznych środków mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu odpadów z tworzyw sztucznych na środowisko naturalne.

Podsumowując, wpływ odpadów z tworzyw sztucznych na środowisko stanowi narastający problem, który wymaga natychmiastowej uwagi. Trwałość tych materiałów w środowisku oraz ich destrukcyjny wpływ na glebę, wody i atmosferę podkreślają pilną potrzebę wdrożenia zrównoważonych praktyk zarządzania odpadami. Rozwiązanie tego wyzwania wymaga wspólnego zaangażowania w ochronę środowiska i zachowanie planety dla przyszłych pokoleń.

10 września 2023   Dodaj komentarz
plastikowe zagrożenie   plastik jednorazowego użytku   trujący plastik   spożywamy plastik  

Przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych...

Upcycled Medical Ltd opisuje proces przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych na zrównoważoną odzież.


Zanieczyszczenie plastikiem, które zanieczyszcza nasze oceany, jest pilnym i krytycznym problemem. Szkodzi nie tylko dzikiej przyrodzie i środowisku, ale stanowi także bezpośrednie zagrożenie dla ludzi. Ignorowanie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi grozi rozprzestrzenianiem się makroplastyki na każdym poziomie łańcucha pokarmowego, co może mieć drastyczne konsekwencje.

W Upcycled Medical zdajemy sobie sprawę, że musimy działać, i jesteśmy zaangażowani w ochronę środowiska. Co roku miliony ton plastiku trafiają do oceanów - naszą misją jest zbieranie tych odpadów i przetwarzanie ich na ekologiczne włókna, które wykorzystujemy do produkcji zrównoważonej odzieży i tkanin.

Nasza praca jest oparta na trzech zasadach, które nazywamy "trzema Ps":

Chronimy naszą planetę - gromadząc odpady z tworzyw sztucznych z mórz, oceanów i jezior, pomagamy oczyścić nasze środowisko i ratujemy morską przyrodę i rośliny.
Chronimy naszych ludzi - przetwarzamy odpady z tworzyw sztucznych na odzież, która zużywa mniej zasobów naturalnych i jednocześnie generuje mniej odpadów.
Celowo produkujemy odzież etyczną - oferujemy zrównoważoną alternatywę dla innych marek odzieżowych i posiadamy najniższy możliwy do zweryfikowania ślad węglowy na świecie.
Zobowiązujemy się do zakończenia zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi poprzez nasz zrównoważony proces odzieżowy. Naszym pierwszym krokiem jest zbieranie odpadów z tworzyw sztucznych z oceanów oraz od naszych partnerów, w tym Bupy, aby przeciwdziałać już istniejącym szkodom spowodowanym przez te odpady.
Wszystkie te odpady z tworzyw sztucznych są poddawane procesowi sortowania i przekształcania w granulki oraz płatki. Następnie trafiają one do naszej fabryki w Hiszpanii, gdzie przekształcamy je w przędzę poliestrową.

Zamiast trafiać na wysypiska śmieci lub szkodzić dzikiej przyrodzie, ten plastik jest integrowany w tkaniny, które następnie przekształcamy w ekologiczne produkty. Obecnie pracownicy NHS w Milton Keynes noszą nasze ubrania. Każdy element odzieży medycznej zawiera około siedmiu lub dziewięciu plastikowych butelek, co pozwala nam przywrócić nowe życie odpadom.

Jednak nie działamy w izolacji. Współpracujemy z programami oczyszczania oceanów i zbieraczami odpadów z tworzyw sztucznych, aby pozyskiwać materiał. Współpracujemy z SeaQual Initiative oraz z ich siecią podobnie myślących organizacji. Dzięki porozumieniu zatwierdzonemu przez hiszpański rząd, zachęcamy rybaków do zbierania odpadów morskich i włoków do oceanów podczas swojej pracy, aby jak najbardziej ograniczyć zanieczyszczenie mórz.

Nasze działania obejmują również zbieranie innych materiałów, takich jak plastik, metal, guma, szkło i drewno. Na każdy kilogram przędzy, który dotąd wyprodukowaliśmy, szacujemy, że zebraliśmy od 600 gramów do 1 kilograma odpadów morskich.
Zebrane tworzywo sztuczne jest przetwarzane na przędzę Seaqual za pomocą innowacyjnych technik recyklingu. W przeciwieństwie do innych firm produkujących odzież medyczną, które wykorzystują plastik produkowany w Arabii Saudyjskiej i przesyłają go do Chin, aby tam powstawały produkty, my postawiliśmy na lokalność. Nasze produkty powstają tutaj, w Wielkiej Brytanii, z przędzy wyprodukowanej w Hiszpanii. Dzięki temu unikamy marnowania paliw kopalnych, wody i energii.

Nasze produkty mają na celu przekształcanie odpadów z tworzyw sztucznych, takich jak butelki, przędza czy stare ubrania, w zrównoważoną odzież. Ponieważ produkujemy je w taki sposób, są one trwalsze. Po zakończeniu cyklu życia można je ponownie poddać recyklingowi i przekształcić w nową odzież medyczną. Naszą misją jest przeciwdziałanie zanieczyszczeniu tworzywami sztucznymi poprzez tworzenie etycznie pozyskiwanych i przyjaznych dla środowiska produktów. Nasze produkty odzieżowe obejmują zarośla, płaszcze, tabardy, kurtki polarowe i suknie. Dodatkowo, wytwarzamy maski na twarz, prześcieradła i zasłony, które są obecnie używane przez wielu pracowników medycznych i pracowników służby zdrowia. Nasze produkty składają się w 65% z poliestru i 35% z bawełny.
Walka z problemem odpadów z tworzyw sztucznych - nasza wizja przyszłości
Poprzez przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych i ich recykling dążymy do wyeliminowania konieczności tworzenia nowych plastików oraz do zakończenia zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi. Nasza aspiracja to stworzenie czegoś więcej niż tylko odzieży. Otwieramy szerokie możliwości produkcji różnorodnych produktów, począwszy od toreb na zakupy, a skończywszy na ekskluzywnej odzieży, wykorzystując plastikowe granulki PET.

Współpracując z organizacjami takimi jak Seaqual Initiative i Bupa, przekształcamy koncepcję gospodarki odpadami, tworząc bezpieczniejszą i bardziej ekologiczną przyszłość. Dzięki naszej współpracy mamy szansę dokonać rewolucji w przemyśle produkcyjnym i zachować nasze oceany dla przyszłych pokoleń.

06 września 2023   Dodaj komentarz
plastikowe zagrożenie   plastik jednorazowego użytku   trujący plastik   zakaz produkcji plastiku  
< 1 2 3 4 >
Konradpistol | Blogi