Zatoka Bengalska tonie w plastiku
Bardzo niepokojącym zjawiskiem jest to, że mimo wielokrotnych ostrzeżeń dotyczących poważnych zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi w Zatoce Bengalskiej, nadal trwa nieodpowiedzialne gospodarowanie odpadami, które przynosi ogromne szkody naszym najcenniejszym zasobom naturalnym. Według najnowszego badania przeprowadzonego przez organizację Enhanced Coastal Fisheries in Bangladesh (ECOFISHBD), finansowaną przez Agencję Rozwoju Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych (USAID), rybacy samodzielnie wyrzucają do morza około 15 ton odpadów nieulegających biodegradacji. Te odpady obejmują plastikowe torby, butelki i worki polietylenowe, które stanowią katastrofę dla środowiska, dzikiej przyrody i zdrowia ludzi. Ostatnie badanie jednoznacznie podkreśla pilną potrzebę zwiększenia świadomości i lepszego wdrażania ekologicznych polityk ochrony środowiska.
W ubiegłym roku kolejne badanie przeprowadzone przez ECOFISHBD wykazało, że codziennie na plaży morskiej Kuakata przez turystów i mieszkańców wyrzucanych jest około 22,77 kg odpadów nieulegających biodegradacji. Eksperci ostrzegają, że masowe zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi i rozprzestrzenianie się szkodliwych bakterii mogą sprawić, że Zatoka Bengalska stanie się niezdolna do użytku w ciągu najbliższych 30-50 lat.
Jest oczywiste, że nie doszłoby do tej sytuacji, gdyby władze podjęły śmiałe kroki w celu ochrony środowiska od 2002 roku, kiedy Bangladesz stał się pierwszym krajem na świecie, który zakazał używania toreb polietylenowych. Mimo to, w 2010 roku kraj wprowadził ustawę dotyczącą opakowań z juty w celu promowania alternatywnych opakowań, ale po 13 latach skutki są nadal niewielkie. W 2020 roku Sąd Najwyższy nakazał rządowi wprowadzenie zakazu stosowania plastikowych produktów jednorazowego użytku do 2021 roku, jednak nie podjęto wystarczających działań w celu wspierania zmian w wielu sektorach.
Ponieważ zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi nadal niszczy środowisko, wszelkie dotychczasowe postępy w zakresie działań politycznych i legislacyjnych pozostają jedynie na poziomie deklaracji. Teraz nadszedł czas, aby wdrożyć ustawę o opakowaniach jutowych i zastąpić powszechne użycie plastiku. Władze powinny również natychmiast podjąć regularne kontrole w celu powstrzymania masowego stosowania i nielegalnej produkcji toreb polietylenowych oraz jednorazowych tworzyw sztucznych. W ramach tych działań konieczne jest utworzenie międzyresortowych zespołów monitorujących, które surowo egzekwują zakaz zrzucania odpadów nieulegających biodegradacji do jednolitych części wód. Ochrona Zatoki Bengalskiej przed degradacją środowiska jest niezwykle istotna i wymaga natychmiastowych działań.
Dodaj komentarz