Zanieczyszczenie plastikiem w Bangladeszu
Plastik jest zawsze obecny w naszym życiu, jako jego (obecnie) niezbędny element. Jednocześnie, jego nadużywanie i nieodpowiednie stosowanie nam szkodzi. Odpowiedzialne korzystanie z tworzyw sztucznych polega na używaniu ich przez długi czas, zanim zostaną poddane recyklingowi lub wyrzucone. Z drugiej strony, ze względu na brak wydajnego systemu gospodarowania odpadami, tworzywa sztuczne jednorazowego użytku, takie jak: worki, siatki, sztućce, opakowania itp., nadal w coraz większym stopniu niszczą środowisko. Ograniczenie produkcji jednorazowych produktów z plastiku mogłoby temu częściowo zaradzić, ale dotychczas tylko niektóre kraje zdecydowały się na podjęcie takich działań.
Jak wygląda zagrożenie
Przykładowo: zużycie plastiku w Bangladeszu nieustannie wzrasta. Od 2005 do 2020 roku ilość codziennych odpadów z tworzyw sztucznych w Dhace wzrosła o około 260 procent, z czego tylko około 37 procent poddano recyklingowi. Odkąd ogłoszono "pandemię" ilość jednorazowego plastiku wzrosła jeszcze bardziej. Niedawne badanie przeprowadzone przez Chittagong University of Engineering and Technology wykazało, że miasto Chattogram codziennie produkuje około 249 ton odpadów z tworzyw sztucznych. Obecna sytuacja stawia Bangladesz w czołówce krajów na świecie pod względem złego gospodarowania odpadami z tworzyw sztucznych. Szkodliwe skutki tego obejmują wytwarzanie toksycznych gazów, takich jak etylen i metan, które podwyższają średnie dzienne temperatury powietrza. Cierpi na tym równiez jakość powietrza, które zwyczajnie zostaje skażone toksycznymi gazami. Ponadto wyrzucane odpady trafiają również do zbiorników wodnych, wysypisk śmieci, czy nawet na plażę. Wpływa to na klimat nie tylko Bangladeszu, ale i na ekosystem całej planety.
Niestety nie widzimy w Bangladeszu ani zachęt podatkowych, ani przepisów, które zobowiązywałyby firmy do przestrzegania pewnych zasad proekologicznych. Aby wdrożyć taką politykę, należy zapewnić odpowiednią infrastrukturę. W ostatnich latach wzrosło poparcie dla ruchu sprzeciwiającego się używaniu plastiku jednorazowego użytku dzięki kampaniom podkreślającym dodanie odpadów z tworzywa sztucznego i zachęcanie do dbanie o dobro środowiska. Na całym świecie tworzono akcje: „Powiedz nie słomkom” i „Przestań ssać”. Inicjatywy te mają na celu informowanie opinii publicznej o skutkach stosowania jednorazówek. Inną sprawą jest właściwe zarządzanie odpadami z tworzyw na poziomie konsumenta. Społeczeństwo nie jest wystarczająco uświadamiane jeśli chodzi o samą segregację odpadów w obszarach gospodarstwa domowego. Ileż razy można w aglomeracji zobaczyć, że ktoś do kontenera "bio" wrzuca niby właściwe śmieci, ale... w plastikowym worku. Mylenie śmieci papierowych z tworzywami również nie należy do rzadkości. Ale ta niewiedza ma swoją przyczynę właśnie w niskiej ilości kampanii świadamiających. Mało kto zdaje sobie sprawę z plastikowego zagrożenia nas wszystkich.
Dodaj komentarz