Zanieczyszczenie owoców morza plastikami
Oceany łączą wszystkie kontynenty świata, a ryby nie respektują linii granicznych. Dlatego dobrze się składa, że globalna organizacja – Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) – pomaga narodom wykrywać i monitorować zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi oraz biotoksyny w algach morskich, które mogą prowadzić do epidemii skażonych owoców morza.
Biotoksyny w żywności: Na Kubie naukowcy MAEA wspierają lokalnych badaczy w wykrywaniu biotoksyn, w szczególności ciguatoksyn, które są truciznami wytwarzanymi przez szkodliwe zakwity mikroskopijnych glonów.
W artykule z 10 lipca MAEA opisała, że ogniska tych szkodliwych zakwitów glonów (HAB) powodują każdego roku tysiące zatruć na całym świecie wskutek spożycia skażonych owoców morza. Biotoksyny mogą gromadzić się w łańcuchu pokarmowym, zwłaszcza u większych ryb. Objawy zatrucia ciguatera mogą obejmować zaburzenia trawienne oraz objawy neurologiczne, takie jak drętwienie i osłabienie. Ludzie nie są jedynymi ofiarami – HAB zakłócają łańcuch pokarmowy i mogą zabijać organizmy morskie oraz ptaki morskie.
Aby rozwiązać problem ciguatoksyn, laboratoria środowiska morskiego MAEA rozwijają zdolności monitorowania ciguatera przy użyciu technik nuklearnych i izotopowych, które umożliwiają szybkie wykrywanie biotoksyn w owocach morza oraz dokładne identyfikowanie ognisk w porównaniu z innymi metodami.
„Dzięki odpowiednim narzędziom można skutecznie złagodzić zakwity ciguatera i epidemie ciguatoksyn” – powiedział Alejandro Garcia Moya, dyrektor Centrum Studiów Środowiskowych Cienfuegos (CEAC). "Warsztaty MAEA mające na celu transfer wiedzy na temat monitorowania toksyn morskich i technik zarządzania nimi są kluczowym elementem budowania i wzmacniania potencjału w rozwijających się krajach małych wysp. W konsekwencji mają one bezpośredni wpływ na zarządzanie szkodliwymi zakwitami glonów oraz ich wpływem na nasze środowisko morskie i życie ludzi, którzy na nim polegają.”
Zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi: Podobnie jak biotoksyny, mikroplastiki mogą gromadzić się w łańcuchu pokarmowym. Masy zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi, podobnie jak zakwity glonów, mogą niszczyć wody i wybrzeża. W przeciwieństwie do skażenia glonami, morskie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi mogą jednak rozprzestrzeniać się globalnie, niezależnie od klimatu.
Na początku lipca MAEA gościła w Austrii ekspertów ds. walki z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi. Spotkanie miało na celu omówienie bieżących prac w ramach inicjatywy MAEA NUTEC Plastics oraz opracowanie międzynarodowej sieci zaawansowanych technologicznie laboratoriów do monitorowania mikrodrobin plastiku w morzu.
NUTEC Plastics powstał w oparciu o portfolio projektów badawczych i współpracy technicznej MAEA w zakresie recyklingu tworzyw sztucznych z wykorzystaniem technologii radiacyjnej oraz monitorowania mikrodrobin plastiku w morzu przy użyciu technik śledzenia izotopowego.
Globalne podejście: Na spotkaniu dyrektor generalny MAEA Rafael Mariano Grossi podkreślił, że agencja skoncentruje się na budowaniu globalnej sieci laboratoriów w celu monitorowania mikrodrobin plastiku, dzielenia się najlepszymi praktykami i opracowywania protokołów. „Technologia nuklearna może pomóc nam stawić czoła wyzwaniu, jakim są mikroplastiki, z niespotykaną dotąd precyzją i skutecznością” – wyjaśnił Grossi. „Globalne zagrożenie, jakie stanowią odpady z tworzyw sztucznych, wymaga globalnego podejścia. Wymaga współpracy, partnerstwa i skoordynowanych działań.”
Spotkanie zgromadziło przedstawicieli z sześćdziesięciu jeden krajów uczestniczących w programie współpracy technicznej MAEA, którego celem jest utworzenie do końca 2027 roku globalnej sieci laboratoriów zdolnych do monitorowania mikrodrobin plastiku w oceanach oraz identyfikowania trendów poprzez wymianę danych i najlepszych praktyk.
Uczestnicy planują opracować protokoły monitorowania morza, zbudować krajowe możliwości w zakresie raportowania stanu i trendów zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi w strefach przybrzeżnych i morskich oraz zgłaszania gęstości i rodzajów mikrodrobin plastiku znajdowanych na plażach i w wodzie morskiej. MAEA przewiduje, że projekt wesprze 50 krajów w przekształceniu ich w krajowe lub regionalne centra szkoleń i analiz.
Dodaj komentarz