Wskaźnik recyklingu opakowań stalowych...
Stowarzyszenie Europejskich Producentów Stali do Opakowań ( APEAL ) podaje do wiadomości, że wskaźnik recyklingu opakowań stalowych w Europie osiągnął w 2020 r. 85,5%, co oznacza wzrost dziesiąty rok z rzędu. Według APEAL wskaźnik recyklingu opakowań stalowych wzrósł o 1,5% w porównaniu z danymi z 2019 r., co daje wynik, który określa jako „najwyższy poziom w historii”.
Organizacja informuje również, że „więcej krajów niż kiedykolwiek wcześniej” osiągnęło wskaźnik recyklingu opakowań stalowych na poziomie pprzekraczającym 90%. Obecnie na podstawie danych APEAL taki wskaźnik osiągnęły następujące kraje:
Norwegia,
Estonia,
Niemcy,
Holandia,
Belgia,
Hiszpania.
Organizacja podaje, że 100% stali z recyklingu z ponad 500 zakładów recyklingu w całej Europie jest wykorzystywane do nowych produktów stalowych, takich jak urządzenia przemysłowe lub jako nowy element opakowania. Alexis Van Maercke - sekretarz generalny APEAL, komentuje: „Doskonały wskaźnik recyklingu, o który opakowania stalowe poprawia się każdego roku, świadczy o silnych referencjach ekologicznych stali i pracy zainteresowanych stron w całym łańcuchu wartości w celu poprawy procesów recyklingu, infrastruktury i komunikacja konsumencka. Jednakże trzeba zrobić więcej. Wizja APEAL, zero opakowań stalowych na wysypisko do 2025 roku, pozostaje niezmieniona i wciąż istnieje wiele krajów, które mają jeszcze jakąś drogę do osiągnięcia średniego wskaźnika recyklingu opakowań stalowych w Europie."
Obecnie APEAL alarmuje, że nie wszystkie kraje mogą być dumne ze swojego poziomu recyklingu stali. W Republice Irlandii, Portugalii, Słowenii, Chorwacji, na Węgrzech, Litwie i w Rumunii wskaźnik recyklingu stali wynosi poniżej 70%. Van Maercke dodaje: „Rzeczywiście, zapobieganie wysyłaniu opakowań nadających się do recyklingu na wysypisko jest jednym z sześciu kluczowych zaleceń politycznych w raporcie APEAL z 2022 r. dotyczącym recyklingu, opublikowanym na początku tego roku”.
W raporcie APEAL dotyczącym recyklingu stali organizacja przyznała , że: "wielowarstwowe opakowania mogą skomplikować proces recyklingu stali i że tam, gdzie to możliwe, preferuje się konstrukcję jednomateriałową." Raport APEAL zawierał również wskazówki dotyczące edukowania konsumentów na temat recyklingu stali, co może dać jeszcze większe efekty w dążeniu do gospodarki o zamkniętym obiegu. Ponadto organizacja proponuje hierarchię recyklingu opakowań, która promuje materiały, które można wielokrotnie poddawać recyklingowi – np. stal.
Steve Claus - specjalista ds. gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonego rozwoju w APEAL, wyjaśnia: „Wiele państw członkowskich przedstawiło już swoje dane dotyczące recyklingu zgodnie z nową metodologią obliczania wskaźnika recyklingu w UE, która zapewnia równe warunki nie tylko dla państw członkowskich, ale także dla materiałów opakowaniowych, ponieważ zostanie zgłoszony tylko rzeczywisty recykling. Nowa metodologia jest obowiązkowa dla danych od 2020 r., które należy zgłosić najpóźniej do czerwca 2022 r. Jednak kilka państw członkowskich będzie mogło stosować te nowe przepisy dopiero od przyszłego roku. Dane za rok 2020 uważa się zatem za rok przejściowy, ale jesteśmy przekonani, że stal nadal jest liderem pod względem recyklingu materiałów opakowaniowych w całej Europie”.
W marcu tego roku AMI podało , że wskaźnik mechanicznego recyklingu tworzyw sztucznych przekroczył w 2021 r. 8 ton w Europie, co daje łącznie 23,1%. Z kolei Plastics Recyclers Europe twierdzi również, że całkowita zainstalowana zdolność recyklingu tworzyw sztucznych wzrosła o 13% w 2020 roku. 4evergreen Alliance postawiło sobie za cel zwiększenie ogólnego wskaźnika recyklingu opakowań włóknistych w Europie do 90% w 2030 roku. Według Cepi wskaźnik recyklingu papieru w Europie osiągnął 73,9% w 2020 roku. Europejski przemysł aluminiowy dąży do tego, aby do 2030 r. 100% puszek aluminiowych zostało poddanych recyklingowi. Tymczasem w grudniu 2020 r. FEVE poinformowało , że wskaźnik recyklingu szkła w Europie utrzymywał się na stałym poziomie około 76%, a członkowie organizacji zobowiązali się do osiągnięcia poziomu recyklingu w wysokości 90% do 2030 r.
Dodaj komentarz