Wrząca woda z kranu może usunąć 80 procent...
Przegotowanie wody z kranu przed użyciem może skutecznie redukować obecność drobnych, potencjalnie szkodliwych cząstek plastiku o co najmniej 80 procent.
Nano i mikroplastiki (NMP) reprezentują fragmenty materiałów sztucznych, takich jak polistyren, polietylen i polipropylen, o średnicy od 0,001 do 5 milimetrów. Choć ich wpływ na zdrowie nadal jest przedmiotem badań, istnieją podejrzenia, że mogą być szkodliwe dla ludzi.
Badacze, w tym Eddy Zeng z Uniwersytetu Jinan w Chinach, wraz z zespołem, przeprowadzili eksperymenty, pobierając próbki wody z kranu i mierząc w nich zawartość NMP. Średnie stężenie wyniosło 1 miligram na litr. Następnie próbki zostały poddane gotowaniu przez 5 minut, po czym ostygły. Po kolejnym pomiarze stwierdzono, że poziom NMP spadł o ponad 80%.
Zeng wyjaśnia: "Obliczyliśmy, że dzienna ekspozycja na NMP poprzez spożycie przegotowanej wody była od dwóch do pięciu razy mniejsza w porównaniu z konsumpcją surowej wody z kranu. Ta prosta, ale skuteczna strategia gotowania wody może pomóc w usuwaniu NMP z wody kranowej w domach, redukując narażenie na te substancje poprzez picie wody".
Mechanizm usuwania NMP polega na ich uwięzieniu w krystalicznych strukturach kamienia, które powstają z wapnia obecnego w wodzie - wyjaśnia Zeng. Więcej cząstek jest usuwanych z wody "twardej", bogatej w wapń, niż z wody "miękkiej", która zawiera go mniej.
Podgrzewanie wody do punktu wrzenia było kluczowym czynnikiem wpływającym na skuteczność formowania tych krystalicznych struktur. "Woda wrząca ma dodatkowe korzyści, takie jak eliminacja bakterii, pasożytów oraz usuwanie śladowych metali ciężkich" - zaznacza.
Caroline Gauchotte-Lindsay z Uniwersytetu w Glasgow w Wielkiej Brytanii komentuje: "Sposób, w jaki przedstawiono proces osadzania substancji podczas gotowania, był interesujący". Dodaje jednak, że globalna społeczność powinna skoncentrować się na rozwiązaniu problemu mikroplastików w wodzie pitnej wcześniej niż zanim dotrą one do naszych domów. "Warto rozważyć dostosowanie procesów uzdatniania wody pitnej w celu eliminacji mikroplastików" - podkreśla.
Dodaj komentarz