Wpływ nanoplastiku na ostrygi
Narażenie ostryg na tworzywa sztuczne budzi niepokój, zwłaszcza ze względu na zdolność tych materiałów do gromadzenia i uwalniania metali, które następnie są absorbowane przez mięczaki. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie Chemosphere sugerują, że współistnienie nanoplastików i arsenu wpływa na funkcje biologiczne ostryg. Prace badawcze przeprowadzono we współpracy międzynarodowego zespołu naukowego, z udziałem Institut national de la recherche scientifique (INRS) w Quebecu oraz Francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) na Uniwersytecie w Bordeaux we Francji.
Badacze zdecydowali się skupić na arszenie ze względu na jego powszechne występowanie w plastikowych zanieczyszczeniach zebranych z plaż Gwadelupy. "Ostrygi skutecznie akumulują metale ze środowiska w swoich tkankach. Dlatego chcieliśmy sprawdzić, czy jednoczesne występowanie nanoplastików i arsenu zwiększa bioakumulację tego zanieczyszczenia" - powiedział Marc Lebordais, magistrant odpowiedzialny za badania. Naukowcy wykazali, że bioakumulacja arsenu nie wzrasta w obecności nanoplastików. Niemniej jednak utrzymuje się na wyższym poziomie w skrzelach kanadyjskiej ostrygi Crassostrea virginica niż w ostrydze Isognomon alatus, znalezionej na Gwadelupie. Te wyniki po raz pierwszy podkreślają zróżnicowaną wrażliwość różnych gatunków na te substancje.
Deregulacja genów
Poza bioakumulacją, zespół zauważył także nadmierne wyrażanie genów odpowiedzialnych za apoptozę (programowaną śmierć komórki) oraz ilość mitochondriów - organelli energetycznych komórki - w C. virginica. W przypadku I. alatus ekspresja tych samych genów była mniej istotna.
"Analiza ekspresji genów związanych z kluczowymi funkcjami, takimi jak apoptoza i detoksykacja, dostarcza nam informacji na temat toksyczności nanoplastików i arsenu na poziomie komórkowym", wyjaśnił młody badacz, którego przewodniczącymi są profesorowie Valérie Langlois z INRS i Magalie Baudrimont z University of Bordeaux.
Łańcuch pokarmowy
Kolejnym etapem po scharakteryzowaniu obecności nanoplastików i arsenu w ostrygach byłoby zbadanie, w jaki sposób te zanieczyszczenia są przenoszone przez łańcuch pokarmowy.
"Aktualnie rozwijane są narzędzia analityczne do ilościowego określania obecności nanoplastików w tkankach biologicznych" - poinformował Marc Lebordais. Dodał również że: "Zrozumienie ilości nanoplastików w hodowlanych ostrygach jest obecnie kwestią rozwiązania problemów technicznych."
Dodaj komentarz