Woda butelkowana to często ta sama woda, która leje się z kranu
Ponad jedna czwarta wody butelkowanej to zwykła woda z kranu! W październiku 2007 r. w Stanach Zjednoczonych firma Pepsi została zmuszona do przyznania się do prawdy — teraz musi oznaczać swoje butelki Aquafina jako „woda z kranu z publicznego źródła wody”. Dlaczego w Polsce takie rzeczy się nei zdarzają? Ano dlatego, że woda to samo h2O, a bywają w niej dodatki, w postaci pierwiastków i minerałów, które są przedstawiane jako prozdrowotne, pomimo, że takich właściwości nie mają. Niektóre wręcz mogą być niebezpieczne dla zdrowia w dużych dawkach.
Woda butelkowana może być bardziej szkodliwa niż woda z kranu
W Ameryce Północnej woda z kranu podlega surowszym przepisom niż woda butelkowana – i na tym w zasadzie można poprzestać dalsze rozważania na temat różnic pomiędzy nimi. Woda butelkowana nie jest prawnie zobowiązana do spełnienia tych standardów. Woda butelkowana w rozlewniach jest testowana znacznie rzadziej niż woda z kranu w miejskich oczyszczalniach. Przykład: miasto Toronto sprawdza jakość wody co cztery godziny, podczas gdy rozlewnie wody butelkowanej przechodzą kontrole rządowe raz na trzy do sześciu lat. Kilka badań laboratoryjnych wykazało niepokojące stężenia substancji toksycznych, takich jak: arsen i rtęć, w próbkach wody butelkowanej. Kiedy koncern Coca-Cola wprowadził na rynek swój produkt "Dasani" w Wielkiej Brytanii w marcu 2004 roku, musiała wycofać pół miliona butelek z powodu zanieczyszczenia bromianem.
Plastikowe butelki na wodę mogą być toksyczne
Bisfenol A w plastikowych butelkach na wodę jest bardziej szkodliwy niż cokolwiek w wodzie z kranu. Naśladuje estrogeny (ludzkie hormony żeńskie) i jest powiązany z rakiem piersi i jajników, zaburzeniami rozrodczymi, problemami rozwojowymi, otyłością i cukrzycą. Bisfenol A jest tylko jedną z wielu substancji chemicznych w plastiku, których działanie nie zostało jeszcze do końca zbadane.
Woda butelkowana jest sprzedawana po zwodniczo wysokich cenach
W świecie przemysłowym woda butelkowana nie jest zdrowsza, bezpieczniejsza ani lepsza niż woda z kranu. Jednak jej cena jest porównywalna z ceną benzyny. Większość firm zajmujących się dystrybucją wody butelkowanej pompuje wodę wolną od warstw wodonośnych wód gruntowych lub dostaw komunalnych. Kiedy kupujesz butelkę wody, nie płacisz za wodę — płacisz za produkcję butelki, opakowanie, transport, reklamę, sprzedaż detaliczną, marketing i zyski firmy.
Woda butelkowana jest zabójcza dla planety
Podczas produkcji i utylizacji woda butelkowana zużywa i niszczy zasoby w zdumiewającym tempie. Politereftalan etylenu (PET), najpopularniejszy plastik jednorazowego użytku w butelkach na wodę, pochodzi z ropy naftowej. Wyobraź sobie butelkę wody wypełnioną olejem do jednej czwartej wysokości — tyle oleju wytworzyła butelka. Jedna czwarta butelkowanej wody przekracza granice państwowe, zanim dotrze do konsumentów, co wymaga więcej ropy naftowej do transportu. Produkcja butelki zużywa również więcej wody — od trzech do pięciu razy więcej — niż może pomieścić sama butelka.
Butelki z wodą są najszybciej rosnącą formą stałych odpadów komunalnych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie
Ponad 85 procent butelek zużywanych na całym świecie trafia do kosza, a nie do pojemnika na recykling. Albo gniją na wysypiskach, albo są spalane. Te butelki na wodę uwalniają wysoce toksyczne chemikalia do powietrza i wody podczas ich produkcji, a także podczas spalania lub zakopywania. Zakopane butelki z wodą rozkładają się do 1000 lat, a nawet wtedy nigdy nie ulegają całkowitej biodegradacji. Plastikowy śmietnik wielkości dużych wysp pływających po oceanie to kolejny dowód na to jakim zagrożeniem są butelki z plastiku.
Dodaj komentarz