W Szkocji wchodzi w życie częściowy zakaz...
Firmy w Szkocji podlegają ograniczeniom w zakresie dostarczania szeregu przedmiotów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, min. sztućców i pojemników na żywność. Szkocja stała się pierwszym krajem w Wielkiej Brytanii, który zakazał „problematycznych” tworzyw sztucznych, po tym, jak dziś weszły w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi oferowanie jednorazowych sztućców, talerzy i mieszadełek z tworzyw sztucznych jest przestępstwem dla firm. Zakaz – który wchodzi w życie po sześciomiesięcznym okresie karencji po uchwaleniu przepisów przez szkocki parlament podczas szczytu COP26 – dotyczy również pojemników na żywność, kubków i innych pojemników na napoje wykonanych ze spienionego polistyrenu, w tym ich pokrywek i wieczek.
„Zakazując jednych z najbardziej problematycznych przedmiotów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych w Szkocji, zmieniamy nasze obietnice w czyn” – powiedziała szkocka minister gospodarki o obiegu zamkniętym Lorna Slater. „Każdego roku marnuje się setki milionów jednorazowych plastików, a wiele z nich zaśmieca nasze plaże, wody i parki. Zakaz ten zachęci firmy do przejścia na alternatywy wielokrotnego użytku, pomagając zmniejszyć ilość śmieci i ograniczyć emisje”. Ze względu na brytyjską Ustawę o Rynkach Wewnętrznych przepisy będą miały póki co zastosowanie wyłącznie do produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, wytwarzanych w Szkocji lub importowanych bezpośrednio do Szkocji spoza Wielkiej Brytanii. Ale Slater potwierdziła, że szkocki rząd zapewnił wyłączenie nowego zakazu tworzyw sztucznych z ustawy, która wkrótce wejdzie w życie. Minister oznajmia: „Rząd szkocki wielokrotnie naciskał i ostatecznie zapewnił wyłączenie spod ustawy z powodu naszego zakazu. Chociaż jesteśmy sfrustrowani, że wykluczenie nie wejdzie w życie do 1 czerwca, nastąpi to wkrótce później, co oznacza, że ten ważny zakaz wejdzie w pełni w życie w całej Szkocji. Niezależnie od opóźnienia w wykluczeniu, zachęcamy wszystkich do porzucenia tych szkodliwe przedmioty teraz."
Slater wyraziła również konsternację, że pełne wdrożenie przepisów zostało utrudnione przez przepisy wyżej wspomnianej ustawy o rynku wewnętrznym. „Ochrona środowiska Szkocji jest sprawą zdecentralizowaną, a kluczowe decyzje, takie jak ta, powinny należeć do nas” – narzekała Slater. „To było całkowicie nie do przyjęcia, że rząd Wielkiej Brytanii mógł skutecznie zawetować go na mocy brytyjskiej ustawy o rynku wewnętrznym, którą nałożył na resztę Wielkiej Brytanii, mimo że nie wyraził na to zgody zdecentralizowany ustawodawca”. "Ustawa o rynku wewnętrznym" została wprowadzona w 2020 r. przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, aby zapobiec wewnętrznym barierom handlowym między różnymi narodami Wielkiej Brytanii. Egzekwowanie nowego zakazu plastiku w Szkocji będzie obowiązkiem władz lokalnych, a firmy, które nie przestrzegają przepisów, podlegają karze grzywny w maksymalnej wysokości do 5000 funtów. Dyrektor WWF Scotland Lang Banks wezwał inne narody do pójścia w ślady Szkocji i podjęcia działań w celu zakazania plastiku jednorazowego użytku. „Wspaniale jest widzieć Szkocję jako lidera w rozwiązywaniu problemów z jednorazowymi tworzywami sztucznymi” – powiedział. „Na każdym etapie swojego cyklu życia, nawet długo po wyrzuceniu, plastik szkodzi dzikiej przyrodzie i przyczynia się do kryzysu klimatycznego, z którym mamy do czynienia. trzeba szybko wycofywać niepotrzebne jednorazowe tworzywa sztuczne”.
Dodaj komentarz