Tworzywa sztuczne uwalniają do wody więcej...
Plastik zawiera tysiące chemikaliów. Do niedawna nie wiedzieliśmy, w jakim stopniu przedostają się one do środowiska. Okazuje się że setki, a może tysiące chemikaliów z tworzyw sztucznych mogą przenikać do wody w naturalnych warunkach. "Ta woda może zawierać substancje, o których wiemy, że są toksyczne w warunkach laboratoryjnych" - mówi Martin Wagner - profesor nadzwyczajny na Wydziale Biologii NTNU.
Profesor Wagner jest członkiem grupy badawczej, która badała, w jaki sposób zwykłe produkty z tworzyw sztucznych wypłukują chemikalia do wody w warunkach naturalnych. Tworzywo sztuczne, którym się otaczamy zawiera około 20 000 różnych związków chemicznych. Wiele z tych chemikaliów jest toksycznych w warunkach laboratoryjnych, ale jak dotąd niewiele jest badań, które mówią o tym, jak są one trujące dla ludzi. Chemikalia o których mowa nie stanowiłyby dla nas zagrożenia, gdyby pozostały związane z plastikiem i nie zostałyby uwalniane do środowiska. Na czym polegały badania Wagnera? „Przebadaliśmy 24 popularne produkty z tworzyw sztucznych w ciągu dziesięciu dni, aby sprawdzić, czy w naturalnych warunkach wypłukują one substancje chemiczne do wody. Następnie zbadaliśmy wodę pod kątem substancji chemicznych i toksyczności” - twierdzi profesor.
Okazało się, że wszystkie produkty wypłukiwały chemikalia do wody. Kilka spośród wypłukanych substancji ma potencjalnie toksyczne działanie. Mogą one uszkadzać komórki i powodować stany zapalne oraz przewlekłe choroby. Trzynaście produktów wypłukiwało antyandrogeny, które mogą wpływać na płodność mężczyzn. Jeden z plastikowych produktów wypłukiwał estrogeny, które mogą wpływać na płodność zarówno kobiet jak i mężczyzn.
Tworzywa sztuczne wypłukują się bardzo różnie
Pojedynczy produkt z tworzywa sztucznego może wypłukać do wody aż 8700 różnych substancji. Jednak ilość chemikaliów wymytych do wody była bardzo zróżnicowana dla różnych rodzajów tworzyw sztucznych. Przyjmuje się że jeden produkt może uwolnić od 1 do 88 procent różnych substancji chemicznych, które zawiera. Grupa badawcza była w stanie zidentyfikować zaledwie tylko niewielką część – około 8% substancji, które przedostały się do różnych próbek wody. Zatem nadal niewiele wiemy o skutkach pozostałych chemikaliów. Nie zmienia to faktu, że badania wykazały, że produkty z tworzyw sztucznych wypłukują znacznie więcej chemikaliów, niż dotychczas sądzono. Profesor Wagner dodaje: „To badanie pokazuje nam, że ludzie i inne zwierzęta są znacznie bardziej narażeni na różne substancje z tworzyw sztucznych niż wcześniej wiedzieliśmy”.
Dodaj komentarz