Sposoby rozwiązania kryzysu plastikowego
Przed dwoma dekadami w Niemczech opracowano program ograniczania odpadów z tworzyw sztucznych, który polegał na pobieraniu niewielkiej dodatkowej opłaty za napoje sprzedawane w jednorazowych plastikowych butelkach i odzyskiwaniu tej opłaty przez klientów, którzy oddawali zużyte butelki do punktu zwrotu. Podobne zachęty stosowane są w wielu innych krajach.
Jednakże, według Antai Marcha - naukowca z Global Plastics Policy Centre na Uniwersytecie w Portsmouth, który przeprowadza niezależne oceny gospodarowania odpadami z tworzyw sztucznych na całym świecie, istnieje niewiele dowodów na to, że program ten faktycznie ograniczył użycie jednorazowych tworzyw sztucznych w Niemczech. Program ten zachęcał ludzi do zwrotu plastikowych butelek i zmniejszał w ten sposób ilość zaśmiecenia, jednak nastąpił również niezamierzony wzrost liczby butelek jednorazowego użytku. Być może wynikało to z faktu, że ludzie czuli się pewniej, kupując napoje w plastikowych butelkach, które miały być poddane recyklingowi.
Pytanie, czy polityka taka jak ta pomoże ograniczyć zużycie plastiku, jest kluczowe, ponieważ w świecie rosną obawy dotyczące skali problemu odpadów z tworzyw sztucznych. Według niepublikowanych szacunków Rolanda Geyera, ekologa przemysłowego z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara, z 8,7 miliarda ton odpadów z tworzyw sztucznych wyprodukowanych w latach 1950-2021 tylko 11% zostało poddane recyklingowi.
W 2019 roku, ponad dwie trzecie z 353 milionów ton (Mt) wyprodukowanych odpadów z tworzyw sztucznych zostało wysłanych na składowiska lub spalonych, a 22% (79 Mt) zostało źle zagospodarowanych - oznacza to, że pozostawiono je jako nieodebrane śmieci, porzucono w nieuregulowanych miejscach na lądzie lub w wodzie lub spalono na otwartej przestrzeni, zgodnie z raportem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) z Paryża. Wraz z rosnącą produkcją tworzyw sztucznych, do 2060 roku przewiduje się potrojenie ilości odpadów rocznie do ponad miliarda ton, a roczne zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi (niewłaściwie zarządzana część) może się podwoić, jeśli nie zostaną wprowadzone żadne nowe polityki mające na celu powstrzymanie fali. Jednak w marcu 2023 roku Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska zatwierdziło historyczne porozumienie w sprawie zawarcia do końca 2024 r. światowego traktatu w sprawie tworzyw sztucznych. Przewidywany proces będzie obejmował wypracowanie zasad i sposobów ich egzekwowania. Naukowcy z całego świata pracują teraz nad zmniejszeniem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Jedno podejście to badanie najlepszych zasad ograniczania produkcji, stosowania i utylizacji tworzyw sztucznych, podczas gdy inni badacze koncentrują się na wykorzystaniu technologii do poprawy recyklingu lub do stworzenia zupełnie nowych rodzajów plastiku. Kara Lavender Law, oceanograf z Sea Education Association w Falmouth w stanie Massachusetts, uważa, że porozumienie w sprawie światowego traktatu w sprawie tworzyw sztucznych jest bardzo pozytywnym znakiem i daje nadzieję, że zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi zostanie ograniczone. Steve Fletcher, dyrektor centrum polityki w Portsmouth, podkreśla, że potrzebne będą wszystkie trzy szerokie kategorie rozwiązań, aby efektywnie zmniejszyć odpady z tworzyw sztucznych. Chodzi o posiadanie systemu, który działa przez cały cykl życia tworzyw sztucznych - od produkcji, przez użytkowanie, aż po utylizację. W obecnej sytuacji na świecie istnieje wiele dobrych intencji, mających na celu ograniczenie odpadów z tworzyw sztucznych. Jednakże, do tej pory żadna z polityk nie została uznana za idealną. Istnieją zakazy lub podatki na niektóre rodzaje tworzyw sztucznych, takie jak torby jednorazowego użytku i pojemniki na wynos, a także przepisy dotyczące przemieszczania odpadów z tworzyw sztucznych przez granice międzynarodowe oraz systemy rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Zespół z Portsmouth dokonał przeglądu ponad 130 polis różnego typu na całym świecie, korzystając z różnorodnych źródeł, takich jak artykuły naukowe, raporty branżowe, artykuły informacyjne oraz opinie ekspertów, aby dokonać oceny ich skuteczności w zmniejszaniu odpadów z tworzyw sztucznych.
Dodaj komentarz