Przekroczono granicę planetarną dla zanieczyszczeń,...
Po raz pierwszy międzynarodowy zespół naukowców ocenił wpływ mieszanki syntetycznych chemikaliów i innych „nowych jednostek” na stabilność systemu Ziemi. W badaniu opublikowanym w ubiegłym tygodniu, zespół badawczy przedstawia przytłaczające dowody na to, że chemikalia i tworzywa sztuczne mają negatywny wpływ na zdrowie planety. Wyniki jednoznacznie ujawniają, że ludzkość już przekroczyła bezpieczną granicę planetarną w tym zakresie. Te przerażające wyniki wymagają szybkich działań w kierunku ograniczenia produkcji i zanieczyszczeń. Raport kończy się wnioskiem, że apel o powołanie międzynarodowego ciała naukowo-politycznego z nadzorem nad chemikaliami i odpadami, może stanowić realne forum działań, niezbędnych do ochrony systemu Ziemi.
Kolejny raport
„Łączenie kropek: zanieczyszczenie plastikiem i katastrofa planetarna”, opublikowany tydzień wcześniej, przez Environmental Investigation Agency, przedstawia przegląd nieodwracalnych zanieczyszczeń wynikających z szalejącej nadprodukcji pierwotnych tworzyw sztucznych i ich cyklu życia. Jest to czynnik bezpośrednio zagrażający zdrowiu ludzkiemu. W dalszym rozważaniu oznacza także utratę bioróżnorodności, nasila zmiany klimatyczne oraz stwarza ryzyko wywołania zmian środowiskowych na gigantyczną skalę. Dokument przedstawia zalecenia dla państw członkowskich ONZ dotyczące tego, jak zaradzić kryzysowi tworzyw sztucznych. W okresie poprzedzającym UNEA-5.2 dyskusje zmierzają w kierunku konkretnych aspektów ewentualnego traktatu w sprawie tworzyw sztucznych. Niedawna sesja Geneva Beat Plastic Pollution Dialogues umożliwiła wgląd w mechanizmy współpracy finansowej i technicznej, które można by załączyć do nowej wersji umowy. Uczestnicy przekazali wezwanie do przyjęcia prawnie wiążącego traktatu ONZ w sprawie zanieczyszczenia plastikiem od ponad 70 wiodących przedsiębiorstw i instytucji finansowych w oświadczeniu przed UNEA , wydanym również w zeszłym tygodniu. Nie jest to oczywiście w smak producentom plastikowych jednorazówek. Dla nich tani w produkcji biznes jest żyłą złota. Niewiele interesuje ich dobro planety. Możemy domniemywać, że na drodze dialogu będą przedstawiać kontrargumenty i własne wyniki badań, dotyczące plastikowych zanieczyszczeń.
Aby zrozumieć rodzaje międzynarodowych instrumentów prawnych, które państwa mogą stosować w celu uwzględnienia pełnego cyklu życia tworzyw sztucznych, właśnie ujrzała światło dzienne nowa publikacja Centrum Międzynarodowego Prawa Ochrony Środowiska. Jej tytuł to: „W kierunku nowego instrumentu adresowania pełnego cyklu życia tworzyw sztucznych: przegląd typologii Międzynarodowe instrumenty prawne”. Materiał zawiera niewyczerpującą analizę różnych instrumentów prawnych i technologicznych dotyczących przemysłu. Niejako stanowi on tło dotyczące przygotowania i negocjowania instrumentów międzynarodowych. W przeglądzie podkreślono narzędzia do zawierania traktatów, które należy wziąć pod uwagę podczas bieżących dyskusji i przyszłych negocjacji. Czas pokaże jak będzie wszystko wyglądać w praktyce. Czy któraś ze stron się ugnie, czy uda się wprowadzić przepisy, czy też wypracowany zostanie kompromis.
Dodaj komentarz