Plastikowe torby powinny być zakazane?
Miasta w licznych państwach azjatyckich, w tym w Chinach, Hongkongu, Indiach, Indonezji, Nepalu, Pakistanie, Filipinach, Singapurze i Tajwanie, obecnie podejmują działania przeciwdziałające nadmiernemu używaniu plastikowych toreb na zakupy. Lokalne władze miejskie wprowadziły przepisy zakazujące stosowania tych toreb, ze względu na negatywny wpływ, jaki wywierają one na środowisko. Plastikowe torby często zatykają kanały ściekowe i odwodnienia, przyczyniając się do powodzi na ulicach oraz zagrażając zwierzętom. Ponadto plastikowe torby są źródłem innych szkód dla ekosystemu naturalnego. Na przykład w Chinach i na Tajwanie wprowadzono surowe kary finansowe dla osób łamiących zakazy. W innych krajach zachęca się do przejścia na stosowanie biodegradowalnych toreb. Jednak ta strategia nie jest rozwiązaniem problemu. Ludzie chętnie akceptują torebki biodegradowalne i postrzegają je jako korzystny powrót do tradycyjnych praktyk, takich jak używanie koszy na zakupy lub torebek wykonanych z lokalnych, bardziej ekologicznych materiałów, takich jak juta, abaka i tkaniny.
Warto pamiętać, że torby plastikowe zostały stworzone z określonym celem, a krytyka dotyczy przede wszystkim sposobu ich użytkowania, a nie samego istnienia. Są one wszechstronne i funkcjonalne, spełniając wiele różnych zadań, których nie jest w stanie zastąpić papier, często sugerowany jako bardziej ekologiczna alternatywa dla plastiku. Plastikowe torby są doceniane za pakowanie żywności oraz przechowywanie mokrych produktów. Stanowią również przydatną wkładkę w pojemnikach na odpady, chronią delikatne ubrania i mogą tymczasowo zabezpieczyć przed przeciekami dachowymi lub kranowymi.
Te różnorodne zastosowania sprawiają, że plastikowe torby są praktycznym i wszechstronnym wynalazkiem XX wieku
Dodatkowo, plastikowe torby mogą być wielokrotnie używane. Chociaż niektóre z nich są zbyt cienkie, aby można było je wielokrotnie wykorzystywać, warto skoncentrować się na produkcji mocniejszych i trwalszych plastikowych toreb foliowych, zamiast całkowicie eliminować ich użycie. Jednym z głównych powodów, dla których plastikowe torby z tworzywa sztucznego często uważane są za szkodliwe dla środowiska, jest ich brak zdolności do biodegradacji. Jednak, gdyby były wyprodukowane z biodegradowalnych materiałów, takich jak bioplastiki, obecnie dostępne w niektórych krajach europejskich, główny powód zakazów mógłby przestać istnieć. Jednak nawet zmiana materiału nie gwarantuje, że negatywny wpływ tworzyw sztucznych na środowisko zostanie całkowicie wyeliminowany. To wynika z faktu, że "zło" tkwi nie tyle w samym materiale, co w zachowaniach ludzi, którzy często nie wiedzą, nie troszczą się lub nie mają dostatecznej wiedzy na temat właściwego sposobu pozbywania się tych produktów. Co więcej, rządy nie mogą zignorować ekonomicznego wkładu przemysłu tworzyw sztucznych w gospodarkę. Na przykład w Australii podjęto próbę ograniczenia użycia cienkich plastikowych toreb z polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE), ale nie wprowadzono ich zakazu ze względu na obawy dotyczące wpływu na zatrudnienie. Według Worldwatch Institute przemysł tworzyw sztucznych generuje setki tysięcy miejsc pracy w krajach takich jak Chiny, Malezja i Tajlandia, które w 2005 roku wspólnie wyeksportowały 239 milionów ton plastikowych toreb do Stanów Zjednoczonych.
Kluczowe znaczenie ma odpowiednie zarządzanie środowiskiem
Rozwiązaniem problemu związanego z nadmiernym użyciem cienkich plastikowych toreb nie jest wyłącznie zakaz, lecz raczej skuteczne zarządzanie. Zasada 3R - redukcja, ponowne wykorzystanie i recykling - odnosi się również do gospodarki odpadami stałymi, w tym do plastikowych toreb. Niemniej jednak, tylko kilka krajów w Azji posiada wydajne systemy zarządzania odpadami stałymi, mimo że wszystkie one mają przepisy dotyczące gospodarki odpadami. Wynika to często z błędnego przekonania, że regulacje są równoznaczne z właściwym zarządzaniem. Zarządzanie plastikowymi torbami oznacza umiejętność ich używania i przechowywania w taki sposób, aby można je było wielokrotnie wykorzystywać, oraz wiedzę na temat możliwości ich poddania recyklingowi po zakończeniu użytkowania. Ważne jest wprowadzenie wytycznych dotyczących sposobu korzystania, konserwacji, ponownego użycia, odzyskiwania i recyklingu plastikowych toreb, a obecnie dostępne technologie recyklingu cienkich plastikowych toreb pozwalają na ich skuteczne przetwarzanie. Wytyczne powinny obejmować skorzystanie z odpowiednich technologii usuwania, gdy materiały osiągną swój ostateczny limit ponownego wykorzystania i recyklingu. Wielu materiałów wymaga właściwego zarządzania, aby nie zaszkodzić środowisku. W rzeczywistości, gdy nie jest to odpowiednio kontrolowane, papier może być bardziej ekologicznie nieodpowiedzialny niż plastikowe torby; zajmuje znacznie więcej miejsca na wysypiskach i nie rozkłada się znacząco szybciej niż tworzywa sztuczne.
Konieczne jest ścisłe egzekwowanie przepisów
Według Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych, torby papierowe generują o 70 procent więcej zanieczyszczeń powietrza i aż 50 razy więcej zanieczyszczeń wód niż torby plastikowe, głównie ze względu na ich wyższe zużycie energii zarówno podczas produkcji, jak i recyklingu. Tak samo jak w przypadku każdego produktu zaprojektowanego do konkretnego zastosowania, zarówno torby papierowe, jak i plastikowe, muszą być właściwie zarządzane, aby zachować ich przydatność i zapobiec zaburzeniom w naszych ekosystemach. Regulacje dotyczące stosowania plastikowych toreb są potrzebne, ale to ich rzetelne egzekwowanie jest kluczowe. Odrzucenie plastikowych toreb jako bezwartościowych pomija ich praktyczność, trwałość i przystępność cenową, co stanowi istotny aspekt tej kwestii.
Dodaj komentarz