Plastik znaleziony w męskim nasieniu
W badaniach opublikowanych w czasopiśmie Science of the Total Environment, które miały miejsce 22 marca 2023 roku, Qiancheng Zhao z Trzeciego Szpitala Uniwersyteckiego w Pekinie wraz ze swoimi współautorami przeprowadzili badania w celu określenia obecności mikrocząsteczek plastiku w ludzkich jądrach i nasieniu. W tym celu zebrali próbki od 30 pacjentów Trzeciego Szpitala Uniwersyteckiego w Pekinie, w tym sześć próbek jąder oraz 30 próbek nasienia. Próbki zostały przebadane pod kątem ilości i właściwości mikroplastiku za pomocą pirolitycznej chromatografii gazowej/spektrometrii mas (Py-GC/MS) oraz laserowej bezpośredniej spektroskopii w podczerwieni (LD-IR).
Wyniki badań wykazały, że średnia obfitość mikrocząsteczek plastiku wynosiła 0,23 mikrocząsteczek/ml nasienia i 11,6 cząstek/g jądra. Za pomocą LD-IR wykryto cząsteczki plastiku w 11 próbkach nasienia (z liczbą do 2,06 cząsteczek/ml nasienia) oraz w czterech próbkach jądra. Cząsteczki plastiku miały różne kształty i rozmiary od 21,76 µm do 286,71 µm. W odniesieniu do rodzajów polimerów, naukowcy stwierdzili, że większość mikrocząsteczek plastiku w jądrach pacjentów była wykonana z polistyrenu (PS, 68%), podczas gdy w nasieniu dominującymi typami były polietylen (PE) oraz polichlorek winylu (PVC). W artykule opublikowanym 22 marca 2023 r. w czasopiśmie Science of the Total Environment, Qiancheng Zhao z Trzeciego Szpitala Uniwersyteckiego w Pekinie wraz ze współautorami przeanalizowali obecność mikrodrobin plastiku w ludzkich jądrach i nasieniu. Naukowcy odnotowali średnią obfitość 0,23 mikrocząsteczek/ml nasienia i 11,6 cząstek/g jądra. Za pomocą LD-IR cząsteczki plastiku wykryto w 11 próbkach nasienia (do 2,06 cząsteczek/ml nasienia) i czterech próbkach jądra. Cząsteczki miały różne kształty i rozmiary od 21,76 µm do 286,71 µm. Większość mikrodrobin plastiku w jądrach była wykonana z polistyrenu (PS, 68%), podczas gdy polietylen (PE) i polichlorek winylu (PVC) były dominującymi typami w nasieniu.
Liczba plemników znacznie spadła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, a autorzy postawili hipotezę, że pogorszenie jakości nasienia może być związane z ekspozycją na mikroplastik. Poprzednie badania wykazały reprodukcyjną toksyczność mikrodrobin plastiku u samców myszy oraz ich obecność w żeńskim układzie rozrodczym, takim jak ludzkie łożysko, co może wpływać na potomstwo. Zanieczyszczenia chemiczne ogólnie, a w szczególności chemikalia zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego, były również związane z tendencją spadku jakości nasienia. Jednak ze względu na małą liczebność próby Zhao i współautorzy nie byli w stanie ocenić potencjalnych mechanizmów toksyczności narażenia na mikroplastik w męskim układzie rozrodczym.
Dodaj komentarz