Our Ocean - konferencja w Panama City 2-3...
Oceana - największa międzynarodowa organizacja rzecznicza zajmująca się wyłącznie ochroną oceanów, wzywa rządy do zajęcia się problemem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi podczas 8. dorocznej konferencji "Our Ocean w Panama City" w Panamie. Konferencja, która odbędzie się w dniach 2-3 marca 2023, zgromadzi liderów z całego świata, którzy podejmą konkretne i wykonalne zobowiązania na rzecz ochrony i odbudowy światowych oceanów.
Od 2014 roku konferencja Our Ocean wygenerowała ponad 1800 zobowiązań o wartości ponad 108 miliardów USD i chroniła ponad 5 milionów mil kwadratowych powierzchni oceanu. „Kiedy Oceana powiedziała mi, że co minutę do oceanu wrzucane są około dwie śmieciarki pełne plastiku, poczułam się odpowiedzialna za zaangażowanie się” — mówi Ingrid de Ycaza, piosenkarka, aktorka i przyjaciółka Oceany. „Nasze plaże, oprócz tego, że są jednym z naszych najpiękniejszych atrybutów jako kraju, są naszym życiem. Panama słynie z pięknych plaż, żywiołowego piękna przyrody i atrakcji wodnych. Ale podobnie jak wielu Panamczyków widziałem wpływ zanieczyszczenia plastikiem na nasze oceany. Plaże, które odwiedzałem jako dziecko, zmieniły się; gdzie kiedyś zbierałam muszle w piasku, a teraz razem z dziećmi zbieram śmieci i plastik. Trzeba zrobić więcej, zanim będzie za późno”. W ciągu ostatnich lat Panama stała się liderem w ochronie oceanów. Była pierwszym krajem w Ameryce Środkowej, który wprowadził zakaz stosowania plastikowych toreb, a od tamtej pory kontynuuje zakazywanie innych jednorazowych plastikowych przedmiotów. Panama jest również jednym z pierwszych krajów na świecie, które zobowiązały się do ochrony co najmniej 30 procent swojego obszaru morskiego.
„Tworzywa sztuczne są obecnie jednym z największych zagrożeń dla naszych oceanów i należy pochwalić Panamę za podjęcie ważnych kroków w celu powstrzymania zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi u źródła” — mówi Andrew Sharpless - dyrektor generalny firmy Oceana. „Ponieważ 33 miliardy funtów plastikowych odpadów co roku zalewa nasze oceany, a produkcja plastiku ma się potroić w ciągu najbliższych 30 lat, nadszedł czas na działanie. Najbardziej logicznym miejscem do rozpoczęcia są niepotrzebne jednorazowe tworzywa sztuczne i opakowania, które stanowią prawie 40 procent plastiku produkowanego rocznie. Firmy zanieczyszczające środowisko, takie jak Coca-Cola i Amazon, muszą zmniejszyć ilość zużywanego przez siebie plastiku jednorazowego użytku i zapewnić klientom wybór bez plastiku. Dopóki tego nie zrobią, to do rządów należy tworzenie polityki zmniejszającej zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi” - dodał Sharpless. Kiedy tworzywa sztuczne trafiają do oceanu, po prostu rozpadają się na coraz mniejsze kawałki, które są połykane przez wszystko - od ryb i żółwi morskich - po foki i ptaki morskie, z których wiele gatunków jest zagrożonych. W samych Stanach Zjednoczonych Oceana znalazła dowody na to, że 1792 ssaków morskich i żółwi morskich z 40 różnych gatunków połknęło lub zaplątało się w plastik w latach 2009-2020. potem, jak wiemy przyszła "pandemia" i wzrost zanieczyszczeń z plastiku w oceanach stał się znacznie większy. Zakładać więc możemy że liczba zmasakrowanych zwierząt również znacznie wzrosła.
„Tworzywa sztuczne mają głęboką wadę konstrukcyjną: po co używać produktu, który ma trwać wiecznie, aby tworzyć produkty, które są używane raz, często przez kilka chwil, zanim zostaną wyrzucone”, pyta Jacqueline Savitz - dyrektor ds. Polityki w firmie Oceana. „Tworzywa sztuczne przyczyniają się do zmian klimatycznych na każdym etapie swojego cyklu życia. Tworzywa sztuczne zawierają toksyczne chemikalia, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Jedynym sposobem na zakończenie kryzysu związanego z tworzywami sztucznymi jest zatrzymanie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi u źródła. Pomyśl o tym w ten sposób: kiedy twoja wanna jest przepełniona, nie biegniesz po mopa przed zakręceniem kranu. Recykling to mop. Musimy zakręcić kran” - kontynuowała Savitz.
Dodaj komentarz