Decyzja 519/2022, wydana przez Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Promocji Inwestycji (MOCIIP) we wrześniu 2022 r., zakazała firmom, instytucjom i osobom fizycznym importu plastikowych toreb. Złamanie zakazu podlega karze grzywny w wysokości 1000 OMR, a za ponowne wykroczenie może zostać podwojona.
Czołowy działacz na rzecz środowiska, Rumaitha Al Busaidi, z zadowoleniem przyjął zakaz i powiedział, że: „Poszedłby daleko w ochronie środowiska Omanu przed zanieczyszczeniem i odpadami szkodliwymi dla bogatego życia morskiego i dzikiej przyrody”.
Rumaitha, który pełni funkcję dyrektora Towarzystwa Środowiskowego Omanu (ESO), powiedział z kolei: „To mile widziana decyzja, która pokazuje, że Oman podejmuje odpowiednie kroki, aby zapewnić, że kraj jest w stanie wypełnić swoje zobowiązania dotyczące lokalnych wartości i środowiska. Mam nadzieję, że jest to jeden z wielu bardziej monumentalnych kroków, które Oman stara się osiągnąć nowo ogłoszony cel zerowej emisji netto do 2050 r.”
Można wspomnieć, że Urząd Ochrony Środowiska (EA) Omanu wprowadził zakaz używania plastikowych toreb na zakupy jednorazowego użytku w styczniu 2021 r.
Dr Mohammed Al Kasbi, dyrektor ds. chemikaliów i gospodarki odpadami w EA, powiedział: „Posunięcie to jest zgodne z polityką rządu mającą na celu ochronę środowiska kraju. W 2021 roku zakazaliśmy jednorazowych plastikowych toreb na zakupy, a ostatnie egzekwowanie zakazu importu plastikowych toreb przez Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Promocji podkreśla rozważną politykę ochrony środowiska Omanu”. Dodał także, że: "EA wraz z innymi zainteresowanymi stronami ma konkretne plany, aby Oman stał się jednym z wiodących krajów przyjaznych środowisku”.
Wiemy jak wygląda to w Polsce, gdzie na festynach, wciąż rozdawane są kubki, widelce itp, które zostały objęte zakazem unijnym w 2021r. Tymczasem w Omanie, uchodzącym w oczach niektórych ludzi za kraj zacofany, wykonują kroki milowe. Al Kasbi skromnie zaznacza o działalności proekologicznej swego kraju jedynie w regionie.
„Oman jest jednym z wielu krajów w regionie, które starają się zmniejszyć swoją zależność od tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, które są odpowiedzialne za śmierć tysięcy zwierząt morskich każdego roku w wyniku spożycia plastiku lub zaplątania się w niego”.
Al Kasbi powiedział równiez o przyszłościowych celach i przewodzacej temu misji: „Wyeliminowanie plastikowych toreb jest jednym z wyzwań, które ministerstwo stara się przezwyciężyć we współpracy z zainteresowanymi władzami i znaleźć specyfikacje dla producentów i dostawców, aby zapewnić prawidłowe przejście na alternatywy dla plastikowych toreb, które szkodzą środowisku. Zakaz nie będzie dotyczył zakładów produkujących tworzywa sztuczne w kraju. W rzeczywistości decyzja ma na celu pomóc lokalnym fabrykom produkującym tworzywa sztuczne w zwiększeniu sprzedaży i produkcji, aby sprostać wymaganiom lokalnego rynku. Decyzja ograniczy nieuczciwą konkurencję ze strony importowanych produktów, które nie spełniają norm środowiskowych.”
Dodaj komentarz