Ograniczenia UE dotyczące BPA
W dniu 8 marca 2024 roku Forum Opakowań Żywności (FPF) przedstawiło swoje uwagi Komisji Europejskiej dotyczące inicjatywy zakazującej stosowania bisfenolu A (BPA) w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością (FCM). Ta inicjatywa wynika z nowej opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w sprawie bezpieczeństwa BPA (zgłoszonej przez FPF) i ma na celu także zajęcie się stosowaniem innych bisfenoli w materiałach FCM, aby uniknąć niekorzystnego zastępowania BPA.
Poniżej skrócony komentarz FPF
FPF popiera proponowane rozporządzenie, podkreślając, że jest ono zgodne z oceną ryzyka przeprowadzoną przez EFSA. Ponad 100 badań naukowych potwierdza migrację BPA z różnych materiałów FCM, co stwarza zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.
Gratulujemy Komisji Europejskiej za podejście, które uwzględnia wszystkie bisfenole poprzez obecne i przyszłe zharmonizowane klasyfikacje. Jednak sugerujemy przyspieszenie oceny wszystkich bisfenoli, które nie mają zharmonizowanej klasyfikacji, oraz opowiadamy się za kompleksowym ograniczeniem obejmującym całą grupę, w celu poprawy ochrony zdrowia ludzkiego.
Wzywamy do szybszych działań mających na celu ograniczenie zagrożeń dla zdrowia związanych z narażeniem na BPA i zalecamy znaczne skrócenie okresów przejściowych oraz ustalenie wyraźnych dat ostatecznych wynoszących maksymalnie pięć lat w przypadku zakazu materiałów FCM zawierających BPA. Podkreślamy również obciążenie ekonomiczne związane z kosztami opieki zdrowotnej wynikającymi z narażenia na BPA (raport FPF).
Obecnie brakuje metod analitycznych o wystarczającej czułości do ilościowego określenia BPA na bardzo niskich poziomach. Forum Opakowań Żywności (FPF) apeluje do Komisji o opracowanie zaawansowanych technik wykrywania. Istotne jest, aby dostarczyć podmiotom działającym na rynku i państwom członkowskim wytyczne dotyczące metod analizy chemicznej oraz bezpieczne limity migracji BPA.
Proponowane rozporządzenie nie uwzględnia określonych materiałów FCM, mimo istnienia dowodów na migrację BPA. Zalecamy poszerzenie zakresu regulacji w celu minimalizacji narażenia na BPA oraz ostrzegamy przed wyjątkami dotyczącymi materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak papier i butelki PET. Doceniamy bardziej rygorystyczne środki ochronne, które mają na celu ochronę zdrowia publicznego, szczególnie poprzez promowanie obiegu zamkniętego i ograniczanie zużycia zasobów.
Dodaj komentarz