Nowa choroba ptaków morskich jest spowodowana...
Badanie opublikowane w Journal of Hazardous Materials niedawno opisał nową chorobę zwłóknieniową u ptaków morskich. Choroba jest powodowana przez małe kawałki plastiku, które ptaki połykają ze swojego otoczenia, co prowadzi do stanów zapalnych ich przewodu pokarmowego. Z biegiem czasu powtarzające się tego typu stany zapalne mogą powodować bliznowacenie lub deformację tkanek przewodu pokarmowego, co wpływa na trawienie, wzrost i ostatecznie przeżycie. „To badanie jest pierwszym, w którym tkanka żołądka została zbadana w ten sposób i pokazuje, że spożycie plastiku może spowodować poważne uszkodzenie układu pokarmowego tych ptaków” - powiedział współautor badania Alexander Bond, starszy kustosz w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.
Choroba ta została odkryta u burzyka białonogiego na wyspie Lord Howe, położonej 600 kilometrów od wybrzeży Australii. Ptaki te zjadają duże ilości plastiku, myląc go z pożywieniem. Powtarzające się spożywanie plastiku prowadzi do uszkodzenia prążkowia, czyli pierwszej komory żołądka ptaków. Im większe narażenie na plastik, tym bardziej tkanka prążkowia staje się puchnięta, co w efekcie prowadzi do jej bliznowacenia. W skrajnych przypadkach tkanka ta może rozpadać się, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ptaków.
„Gruczoły rurkowe, które wydzielają związki trawienne, są prawdopodobnie najlepszym przykładem wpływu plastyczności” – wyjaśnia dalej Bond. „Kiedy plastik jest spożywany, gruczoły te stają się stopniowo coraz bardziej zahamowane, aż w końcu całkowicie tracą swoją strukturę tkankową przy najwyższych poziomach ekspozycji” - dodaje.
Stan ten powoduje, że ptaki są bardziej podatne na infekcje i pasożyty oraz mają mniejszą zdolność przyswajania pokarmów. Spożywanie plastiku może prowadzić do zmniejszenia plastyczności żołądka, przez co staje się on mniej elastyczny i skuteczny w trawieniu pokarmu. Taka sytuacja jest szczególnie niebezpieczna dla młodych ptaków i piskląt, które często spożywają pokarm zawierający cząstki plastiku, którym karmią je rodzice. W efekcie ich żołądki mogą wypełnić się plastikiem, którego nie są w stanie strawić, co może prowadzić do śmierci głodowej.
Chociaż jak dotąd wiadomo, że choroba ta wpływa tylko na układ pokarmowy, naukowcy sugerują, że może mieć również wpływ na inne części ciała, takie jak płuca. Czekamy na wyniki dalszych badań.
Dodaj komentarz