Mikroplastiki w tętnicach
Mikroplastiki, zgodnie z definicją, są to fragmenty plastiku o rozmiarze mniejszym niż 5 mm, zazwyczaj powstające w wyniku degradacji wyrobów z tworzyw sztucznych. Rosnąca liczba badań przeprowadzonych na przestrzeni lat wskazuje na potencjalny wpływ mikro i nanoplastików na mikrobiom człowieka, jego odporność oraz homeostazę endokrynną.
Raffaele Marfella z Wydziału Zaawansowanych Nauk Medycznych i Chirurgicznych na Uniwersytecie w Kampanii Luigi Vanvitelli we Włoszech oraz jego współpracownicy przeprowadzili szczegółową analizę wpływu mikroplastików na zdrowie serca, zakładając, że mogą one działać jak blokady w tętnicach.
W badaniu wybrano 304 osoby, które przeszły endarterektomię tętnicy szyjnej z powodu choroby tętnic szyjnych bezobjawowej. Naukowcy zbadali usuniętą płytkę nazębną pod kątem obecności mikroplastików. U 60% uczestników wykryto polietylen, najczęściej stosowany rodzaj plastiku, natomiast u 12% wykryto polichlorek winylu, inną powszechnie używaną syntetyczną odmianę plastiku.
Badacze obserwowali 257 uczestników przez okres do 34 miesięcy i doszli do wniosku, że ryzyko zawału serca, udaru mózgu lub śmierci było 4,5-krotnie większe w porównaniu z osobami, u których nie usunięto blaszek miażdżycowych. Na podstawie tych wyników naukowcy nawołują do zwiększenia świadomości rządów i społeczeństwa na temat negatywnych skutków zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.
Marfella skomentował: "Mam nadzieję, że nasze badanie przyczyni się do podniesienia świadomości społecznej, zwłaszcza świadomości rządów, co do znaczenia zdrowia naszej planety. Podsumowując, brak plastiku korzystnie wpływa zarówno na zdrowie ludzi, jak i na zdrowie naszej planety".
Dodaj komentarz