Globalne negocjacje w Busan: kluczowa rola...
Od 25 listopada do 1 grudnia w Busan, Korea Południowa, odbywają się ostateczne negocjacje nad globalnie wiążącym traktatem mającym na celu przeciwdziałanie kryzysowi zanieczyszczenia plastikiem. EcoWaste Coalition, organizacja działająca na rzecz społeczeństwa wolnego od odpadów i toksyn, zaapelowała do światowych liderów o podjęcie zdecydowanych działań w celu ochrony zdrowia dzieci oraz środowiska przed niebezpiecznymi chemikaliami i odpadami z tworzyw sztucznych.
Jako aktywny uczestnik inicjatywy Break Free From Plastics (BFFP) oraz Międzynarodowej Sieci Eliminacji Zanieczyszczeń (IPEN), EcoWaste Coalition zwróciła uwagę na konieczność przeciwdziałania zanieczyszczeniom na każdym etapie cyklu życia plastiku — od produkcji i konsumpcji, po jego ostateczną utylizację. Organizacja podkreśliła zagrożenia wynikające z obecności niebezpiecznych chemikaliów, takich jak brom i antymon, w artykułach gospodarstwa domowego wytwarzanych z czarnego plastiku pochodzącego z recyklingu odpadów elektronicznych.
Zagrożenia związane z toksycznymi chemikaliami w plastiku
Brom, wykorzystywany w bromowanych środkach zmniejszających palność (BFR), oraz antymon, składnik trójtlenku antymonu, stanowią poważne ryzyko dla zdrowia. BFR są znane z powodowania zaburzeń w układach rozwojowym, hormonalnym, odpornościowym, nerwowym oraz rozrodczym. Dotychczasowe badania przeprowadzone przez EcoWaste wykazały obecność tych substancji w szerokiej gamie produktów codziennego użytku, takich jak:
- zestawy do malowania akwarelami,
- ozdoby choinkowe,
- przybory kuchenne,
- narzędzia do stylizacji włosów,
- zabawki dla dzieci.
Według Aileen Lucero - koordynatorki krajowej EcoWaste Coalition, brak przejrzystości w zakresie chemikaliów oraz niewystarczające regulacje powodują, że konsumenci nie są świadomi zagrożeń. „Brom występuje w produktach używanych codziennie, takich jak ozdoby, przybory kuchenne czy zabawki, co zwiększa ryzyko narażenia na niebezpieczne substancje chemiczne, które mogą przenikać do organizmu dzieci przez żywność, wodę lub przedmioty, z którymi mają kontakt” — powiedziała Lucero.
Dowody naukowe potwierdzające toksyczność
Pionierskie badania prowadzone przez organizację Arnika, BioDetection Systems oraz IPEN wykazały toksyczne działanie zabawek wytwarzanych z plastiku pochodzącego z recyklingu odpadów elektronicznych na komórki ludzkie. Wykazano, że dzieci narażone na kontakt z tymi produktami mogą doświadczać poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Priorytety dla negocjatorów traktatu
EcoWaste Coalition wzywa negocjatorów do przyjęcia następujących rozwiązań w celu stworzenia silnego traktatu:
1. Eliminacja i ograniczenie stosowania niebezpiecznych polimerów oraz chemikaliów, takich jak środki zmniejszające palność, zmiękczacze czy barwniki.
2. Zastosowanie podejścia klasowego do oceny i eliminacji substancji chemicznych budzących obawy.
3. Zapewnienie przejrzystości i identyfikowalności dla plastików, chemikaliów i produktów na każdym etapie ich cyklu życia.
4. Inwestycje w ekologiczne alternatywy oraz stopniowe wycofanie wsparcia dla przemysłu petrochemicznego.
Sprawiedliwa transformacja w kierunku zrównoważonej przyszłości
Traktat powinien również wspierać sprawiedliwą transformację, zapewniając, że pracownicy sektora gospodarki odpadami nie będą ponosić ciężaru przejścia na zdrowsze i bardziej zrównoważone rozwiązania. Ostateczny dokument powinien zapobiegać nie tylko zagrożeniom zdrowotnym, ale także wspierać rozwój innowacyjnych rozwiązań eliminujących toksyczne odpady z rynku.
Dodaj komentarz