Bangladesz walczy z plastikiem
Mimo niebezpiecznych skutków, jakie niesie ze sobą stosowanie plastiku jednorazowego użytku, stał się on nieodzownym elementem naszego codziennego życia. W ciągu ostatnich 15 lat zużycie plastiku w Bangladeszu wzrosło trzykrotnie, co plasuje obecnie ten kraj na dziewiątym miejscu na świecie pod względem produkcji odpadów z tworzyw sztucznych. Co miesiąc w Bangladeszu produkuje się około 250 ton plastiku jednorazowego użytku jako odpad, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Organizację Rozwoju Eko-Społecznego (ESDO).
Obecnie nie ma międzynarodowego porozumienia, które skupiałoby się wyłącznie na zapobieganiu zanieczyszczeniu tworzywami sztucznymi, jednak kraje połączyły siły na trzeciej sesji Zgromadzenia Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEA) w grudniu 2017 r., aby przedstawić rezolucję w sprawie odpadów morskich i zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Centrum Międzynarodowego Prawa Ochrony Środowiska (CIEL) pracuje obecnie nad ustanowieniem wiążącego traktatu dotyczącego globalnego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. W Bangladeszu plastikowe torby są nielegalne - zgodnie z rewolucyjną poprawką do ustawy o ochronie środowiska, która wprowadziła nowe przepisy. W tym rozdziale opisane są kary za produkcję, import, marketing, sprzedaż, transport i dystrybucję plastikowych toreb. Mimo niebezpiecznych skutków plastiku, jest on nadal nieodzownym towarem w naszym codziennym życiu – głównie jako materiał z opakowań jednorazowego użytku. Według badań przeprowadzonych przez Organizację Rozwoju Eko-Społecznego (ESDO), w Bangladeszu każdego miesiąca produkuje się około 250 ton plastiku jednorazowego użytku jako odpad. Nie ma obecnie międzynarodowego porozumienia skupiającego się wyłącznie na zapobieganiu zanieczyszczeniu tworzywami sztucznymi, jednak kraje połączyły siły na trzeciej sesji Zgromadzenia Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEA) w grudniu 2017 r. i przedstawiły rezolucję w sprawie odpadów morskich i zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Centrum Międzynarodowego Prawa Ochrony Środowiska (CIEL) obecnie pracuje nad ustanowieniem wiążącego traktatu dotyczącego globalnego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.
W 2010 r. rząd Bangladeszu podjął inicjatywę mającą na celu ograniczenie stosowania toreb plastikowych poprzez ustanowienie „Ustawy o obowiązkowych opakowaniach jutowych z 2010 r.”. Ustawa ta nakłada obowiązek stosowania opakowań z juty w przypadku sześciu podstawowych artykułów: ryżu, pszenicy, kukurydzy, nawozów i cukru. Ustawa przewiduje również karę pozbawienia wolności do roku lub grzywnę w wysokości do 50 000 Tk lub obie te kary za stosowanie do pakowania jakichkolwiek nieulegających biodegradacji tworzyw sztucznych.
Jednorazowe tworzywa sztuczne są poważnym problemem dla naszego środowiska i zdrowia ludzkiego. Dlatego ważne jest, abyśmy wszyscy, jako konsumenci, podejmowali działania mające na celu ograniczenie ich zużycia. Jednak aby rozwiązać ten problem na szerszą skalę, potrzebne są również działania ze strony rządu i przemysłu. Rządy mogą wprowadzać ustawy i przepisy, które zakazują stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych lub wymuszają odpowiednie ich zagospodarowanie, a przemysł może działać na rzecz rozwoju alternatywnych, ekologicznych rozwiązań. Produkowanie jednorazowych tworzyw, równiez potrafi się skończyć bardzo źle. Spalanie ich zanieczyszcza atmosferę groźnymi chemikaliami. W Bangladeszu nawet w fabrykach i zakładach produkcyjnych nie zawsze przeprowadzane są pomiary instalacji pożarowych, co zwiększa ryzyko wypadków. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli zrezygnować z jednorazowych tworzyw sztucznych na rzecz bardziej zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska alternatyw.
Bangladesz opracował "Krajowy Plan Działania na Rzecz Zrównoważonego Zarządzania Tworzywami Sztucznymi" we współpracy z Bankiem Światowym. Projekt ma na celu zmniejszenie zużycia plastiku o 50% do 2025 r., wyeliminowanie plastiku jednorazowego użytku o 90% do 2026 r. i zminimalizowanie produkcji odpadów z tworzyw sztucznych o 30% do 2030 r., począwszy od 2020-21. Kładzie również nacisk na wykorzystanie plastiku w obiegu zamkniętym w oparciu o "strategię 3R": ograniczanie, ponowne użycie i recykling. Wiele krajów opracowało kreatywne rozwiązania ograniczające użycie plastiku. Te udane inicjatywy zostały przyjęte przez niektóre organizacje pozarządowe w naszym kraju. Godna pochwały jest na przykład działalność inicjatywy "Pashe Achi Initiative" z Danii. Ta organizacja non-profit zachęca ludzi do przekazywania jednorazowych tworzyw sztucznych w zamian za książki. Idąc za pomysłem Duńczyków, kilka krajów, takich jak: Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania itp., zdecydowało się skutecznie walczyć z odpadami z tworzyw sztucznych, nakładając wysokie podatki na tworzywa sztuczne i zachęcając do korzystania z korzystnych dla środowiska i niedrogich alternatyw. Metody te mogą być bardzo skuteczne w zmniejszaniu ilości odpadów z tworzyw sztucznych.
Dodaj komentarz