Agencja Badań Środowiskowych (EIA,) a przewidywany...
Agencja, która bada i prowadzi kampanie przeciwko „przestępczości i nadużyciom środowiskowym”, mówi, że „uzależnienie od plastiku” i niezapobieganie skażeniu sieci żywnościowej „bezpośrednio szkodzi” zdrowiu ludzkiemu, prowadzi do utraty różnorodności biologicznej, nasila zmiany klimatu oraz stwarza ryzyko generowania szkodliwych substancji na dużą skalę. Brzmi to bardzo stanowczo. W zasadzie, takie słowa, to chyba najmocniej wyrażony manifest przeciwko truciu środowiska plastikami Celem nowego raportu EIA jest zebranie najnowszych danych naukowych na temat wpływu tworzyw sztucznych na klimat, bioróżnorodność, zdrowie ludzkie i środowisko. Sugeruje on, że tylko „solidny globalny traktat w sprawie tworzyw sztucznych” może rozwiązać problem.
Raport jest następstwem apelu czołowych światowych marek (w tym Coca-Coli), która ostatnio wezwała do stworzenia światowego planu ograniczenia produkcji plastiku. „Śmiertelnie tykający zegar szybko odlicza” - powiedział EIA Ocean Campaigner Tom Gammage. „Emisje tworzyw sztucznych do samych oceanów mają się potroić do 2040 r., zgodnie z rosnącą produkcją tworzyw sztucznych."
Zanieczyszczenie plastikiem
Organizacja Narodów Zjednoczonych zidentyfikowała niedawno trzy egzystencjalne zagrożenia dla środowiska – zmiany klimatyczne, utratę różnorodności biologicznej oraz zanieczyszczenie – ustalając, że zwalczenie ich jest priorytetem. Międzynarodowe umowy wielostronne, mające na celu przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej i zmianom klimatu obowiązywały od prawie 30 lat, nie istnieje obecnie takie narzędzie do zwalczania zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, mimo że jest to jedno z „najbardziej rozpowszechnionych i destrukcyjnych istniejących zanieczyszczeń”, stwierdza EIA. Rozpoczynając raport, Gammage powiedział: „Widoczny charakter zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi wzbudził ogromne zaniepokojenie opinii publicznej, ale zdecydowana większość skutków zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi jest niewidoczna." Zdaje się, że ma rację. Nawet jeśli czytamy o zanieczyszczeniu plastikiem, to nie widzimy ogromnych wysp śmieci pływających po oceanach. A jeśli czegoś nie widzimy, to nie zdajemy sobie sprawy z ogromu problemu.
„Zanieczyszczenia wyrządzone przez szalejącą nadprodukcję pierwotnych tworzyw sztucznych i ich cykl życia są nieodwracalne – jest to zagrożenie dla cywilizacji ludzkiej i podstawowej zdolności planety do utrzymania nadającego się do zamieszkania środowiska”. Raport ujrzał światło dzienne tuż przed ważnym spotkaniem Zgromadzenia ONZ ds. Środowiska w Nairobi, które odbędzie się w przyszłym miesiącu. Na owym zgromadzeniu oczekuje się, że relacje każdego narodu z plastikiem zostaną przedefiniowane i rozstrzygnięte, mówi EIA. „Connecting the Dots” przedstawia zalecenia dotyczące „zapewnienia wielowymiarowej, długoterminowej i opartej na współpracy polityki”, która traktuje zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi jako zagrożenie na granicach planety i bierze pod uwagę jego wpływ na inne kryzysy środowiskowe.
Dodaj komentarz