10 faktów na temat plastikowych jednorazówek...
1. Tylko 9% wszystkich wyprodukowanych tworzyw sztucznych jest poddawanych recyklingowi
Według raportu Guardiana, od lat pięćdziesiątych wyprodukowano około 8,3 miliarda ton plastiku — co odpowiada wadze ponad 800 000 wież Eiffla.
Pomimo tego i faktu, że plastik jest nadal produkowany każdego roku, UNEP informuje, że tylko 9% wszystkich plastików jest poddawanych recyklingowi, a tylko 12% jest spalane. Pozostały plastik zanieczyścił środowisko lub można go znaleźć na wysypiskach śmieci.
2. Na całym świecie co minutę zużywanych jest aż 2 miliony plastikowych torebek
Może wydawać się to niewiarygodne, ale jak podaje Ecowatch, rokrocznie na całym świecie zużywa się od 0,5 do 1 biliona plastikowych torebek. Z kolei wg. Departamentu Ochrony Środowiska miasta Nowy Jork, tylko w ich mieście zużywa się 23 miliardy plastikowych toreb rocznie (ostatecznie miasto zakazało stosowania plastikowych toreb na zakupy).
Zakazy dotyczące użytkowania plastikowych toreb okazały się już niezwykle skuteczne w coniektórych krajach. Dobrze też wygląda sytuacja, gdzie wprowadza się opłaty za "jednorazówki". Na przykład w Wielkiej Brytanii wprowadzenie w 2015 r. opłaty za torebki plastikowe w wysokości 5 pensów (7c) spowodowało zmniejszenie ich używania o 83% . W Wielkiej Brytanii wciąż produkuje się około 1,3 miliarda plastikowych toreb rocznie. Raportu rządow z kwietnia 2017 r. ogłosił spadek ich użycia. Droga ku lepszemu?
3. Plastiki jednorazowego użytku są nielegalne w niektórych częściach świata
W 2017 roku w Kenii wprowadzono jedno z najostrzejszych na świecie przepisów dotyczących plastikowych toreb. Obecnie Kenijczycy, którzy zostaną przyłapani na produkowaniu, sprzedawaniu, a nawet używaniu plastikowych toreb, mogą pójść do więzienia nawet do czterech lat lub zostaną ukarani grzywną w wysokości 40 000 dolarów.
Inne kraje, które zabroniły, częściowo zabroniły lub opodatkowały jednorazowe plastikowe torby, to: Chiny, Francja, Rwanda i Włochy. Coraz więcej krajów i miast przyłącza się do ograniczeń związanych z eksploatacją jednorazówek.
4. Każdej minuty każdego dnia do oceanu wyrzucana jest ciężarówka z plastikiem
Według badań Światowego Forum Ekonomicznego 32% wszystkich wyprodukowanych opakowań z tworzyw sztucznych co roku trafia do oceanów. Biorąc pod uwagę skale produkcji przemysłu plastikowego, jest to liczba odpowiadająca wylewaniu co minutę jednej śmieciarki z tworzywa sztucznego do oceanu. Z kolei 73% śmieci plażowych na świecie to plastik. Śmieci zawierają filtry z niedopałków papierosów, butelki, kapsle, opakowania spożywcze, torby na zakupy i pojemniki z polistyrenu.
5. Co minutę kupowany jest milion plastikowych butelek
Według raportu "Guardian" wynika, że 1 mln plastikowych butelek są kupowane na całym świecie co minutę (dane z 2017 r.). Ten sam raport mówi, że w 2016 roku na całym świecie zakupiono ponad 480 miliardów plastikowych butelek z napojami i wodą, co daje wzrost o 160 mld na przestrzeni jednej dekady. Do 2050 roku w oceanie może być więcej plastiku niż ryb
Raport fundacja Ellen MacArthur we współpracy ze Światowym Forum Ekonomicznym, że jeśli zanieczyszczenie plastikowy nadal w tym tempie, ilość plastiku w oceanie mógłby przeważyć ilości ryb. Raport przewiduje, że do 2050 roku oceany będą zawierać co najmniej 937 milionów ton plastiku i tylko 895 milionów ton ryb.
6. Do 95% oceanów zanieczyszczających tworzywami sztucznymi jest przenoszonych przez 10 rzek
Według naukowców z Światowego Forum Ekonomicznego, 88-95% odpadów z tworzyw sztucznych, które są wyrzucane do oceanów przez 1350 dużych rzek na całym świecie, pochodzi z zaledwie 10 rzek w Azji i Afryce.
Badania wskazują, że osiem z tych rzek znajduje się w Azji: Jangcy, Indus, Żółta, Hai He, Ganges, Pearl, Amur i Mekong. Dwie z rzek znajdują się w Afryce: Nil i Niger. Jednak badanie nie uwzględnia wszystkich odpadów znajdujących się w morzach i oceanach, a jedynie odpady z tworzyw sztucznych transportowane do oceanów przez rzeki świata. WEF dodał, że dwie rzeczy wspólne dla wszystkich wymienionych rzek to duża populacja zamieszkująca ten obszar, a także zły system gospodarki odpadami.
7. 99% ptaków morskich będzie jeść plastik do 2050 r.
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych spożycie plastiku zabija każdego roku około 1 miliona ptaków morskich i 100 000 zwierząt morskich, a naukowcy uważają, że jeśli zanieczyszczenie plastikiem utrzyma się w takim tempie, do 2050 roku 99% gatunków ptaków morskich na świecie będzie spożywać plastik. Ponadto uważa się, że ponad 90% wszystkich ptaków i ryb ma w żołądku cząstki plastiku. Dzieje się tak, ponieważ plastik rozpada się w morzu na drobne kawałki, które są następnie konsumowane przez ryby i inne zwierzęta morskie.
8. Przeciętny człowiek każdego roku zjada 70 000 mikroplastików
Jak wynika z badań opublikowanych w Environmental Pollution, odpowiada to około 100 kawałkom mikroplastiku podczas jednego posiłku. Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii umieścił szalki Petriego o lepkich powierzchniach obok talerzy obiadowych w trzech domach w Wielkiej Brytanii. Już po 20 minutach na naczyniach zgromadziło się średnio 14 mikroplastików. Średni czas używania plastikowej torby to zaledwie 12 minut. Tak, zgadza się — są używane średnio przez 12 minut, a następnie rozkładają się nawet tysiąc lat.
9. W ciągu ostatnich 50 lat światowa produkcja plastiku podwoiła się
Podczas gdy coraz więcej organizacji i krajów zakazuje używania i produkcji plastiku, wiodący światowi producenci plastiku planują zwiększyć produkcję o prawie jedną trzecią w ciągu najbliższych pięciu lat, według Światowego Forum Ekonomicznego. W 1974 r. globalne zużycie plastiku rocznie wynosiło 2 kilogramy (4,4 funta) na mieszkańca. Dziś wzrosło to do 43 kilogramów (około 95 funtów) – i ta liczba nadal będzie wzrastać.
10. Jeśli konsumpcja plastiku wzrośnie w obecnym tempie, według National Geographic , do 2050 r. na wysypiskach będzie 12 miliardów ton metrycznych plastiku.
Dodaj komentarz